Fot.
< Wiadomości

Results of the selection of films for the Animocje 2021 competitions

2021.02.25

Nearly 700 films from 6 continents and almost 70 countries. The selection of competition films is an annual challenge for our selectors, because there are more good animations than we can show.

Which films qualified for this year's competitions? Here is the list:

International Competition

  • Ciervo, Pilar Garcia-Fernandezsesma, USA, 2020, 10’15’’
  • L'infinito / The Infinite, Simone Massi, Włochy / Italy, 2020, 2’
  • Pračka / Washing Machine, Alexandra Májová, Czechy / Czech Republic, 2020, 5’02’’
  • Portret Kobiecy / Portrait of a woman, Natalia Durszewicz, Polska / Poland, 2020, 4’50’’
  • Farse / Farce, Robin Jensen, Norwegia / Norway, 2019, 10’54’’
  • Purpleboy, Alexandre Siqueira, Portugalia, Francja, Belgia / Portugal, France, Belgium, 2019, 13’55’’
  • SŁUCHAJ / NOW LISTEN, Kijek / Adamski, Polska / Poland, 2020, 3'50''
  • SH_T Happens, Michaela Mihalyi & David Stumpf, Czechy, Słowacja, Francja / Czech Republic, Slovakia, France, 2019, 13’10’’
  • PUSTOLOVINE GLORIJE SCOTT - Umorstvo u katedrali / THE ADVENTURES OF GLORIA SCOTT - Murder in the Cathedral, Matija Pisacic, Chorwacja, Serbia / Croatia, Serbia, 2020 15'39''
  • Ecorce / Peel, Samuel Patthey & Silvain Monney, Szwajcaria / Switzerland, 2020, 15’03’
  • Chado, Dominica Harrison, Wielka Brytania / United Kingdom, 2020, 7’24’’
  • Jestem tutaj / I'm here, Julia Orlik, Polska / Poland, 2020, 15’
  • Any Instant Whatever, Michelle Brand, Wielka Brytania / United Kingdom, 2019, 5’13’’
  • Schast'e / Happiness, Andrey Zhidkov, Rosja / Russia, 2020, 5’
  • Toonekurg / The Stork, Lucija Mrzljak & Morten Tšinakov, Estonia, 2020, 15’51’’
  • The Bike, Diana Gong, USA, 2020, 1’
  • Tio Tomás, A Contabilidade Dos Dias / Uncle Thomas, Accounting For The Days, Regina Pessoa, Portugalia, Kanada, Francja / Portugal, Canada, France, 2020, 13’03’’
  • The Expected, Carolina Sandvik, Szwecja / Sweden, 2020, 14’30’’
  • Cockpera, Kata Gugic, Chorwacja / Croatia, 2020, 4’27’’
  • Angry Dogs, Shaun Clark, Wielka Brytania / United Kingdom, 2020, 4’30’’
  • 夜車 / Night Bus, Joe Hsieh, Taiwan 2020, 20’
  • Patologiczna Krawcowa – zły dzień / Pathological Seamstress – bad day, Agata Szwarc, Polska / Poland, 2020, 1’
  • Rozwiązanie / Reason, Szymon Ruczyński, Polska / Poland, 2020, 7’56’’
  • Lethe, Wojciech Siejak, Polska / Poland, 2020, 1’09’’
  • Pile, Toberg (Toby Auberg), Wielka Brytania / United Kingdom, 2019, 3’23’’
  • Carrousel, Jasmine Elsen, Belgia, Czechy / Belgium, Czech Republic, 2020, 10’14’’
  • Polka-dot boy, Sarina Nihei, Francja / France, 2020, 7’39’’
  • The Song Of A Lost Boy, Daniel Quirke, Wielka Brytania / United Kingdom, 2020, 9’56’’
  • Pięć Minut Starsza / Five Minutes Older, Sara Szymańska, Polska / Poland, 2020, 5’57’’
  • Brązowy i Niebieski / Brown and Blue (Pablopavo i Ludziki), Marcin Podolec, Polska / Poland, 2019, 4’
  • Uzi / Ties, Dina Velikovskaya, Niemcy, Rosja / Germany, Russia, 2019, 7’17’’
  • Suspensão / Poise, Luís Soares, Portugalia / Portugal, 2020, 7’20’’
  • Nod. Wink. Horse., Oliver Magee, Wielka Brytania / United Kingdom, 2020, 4’42’’

Films for children competition

Preschool, 3+
  • Rodzina Treflików – Majster klepka" / The Treflik Family – Handyman, Marek Skrobecki, Polska / Poland, 2020, 8’30”
  • Wielka Księga Uczuć – Tęsknota / The Great Book of Feelings – Longing, Wiola Sowa, Polska / Poland, 2020, 7’
  • Bolshoy y malenky / Big and Small, Natalia Grofpel, Rosja / Russia, 2020, 6’
  • Lew / Lion, Magdalena Pilecka, Polska / Poland, 2020, 2’35”
  • Nie taki krokodyl straszny / Not So Scary a Crocodile, Grzegorz Koncewicz, Polska / Poland, 2020, 10’30”
  • Agatka i liście / Aggie and the Leaves, Andrzej Piotr Morawski, Polska / Poland, 2019, 10’
  • Opowiadania z piaskownicy: Zęby / Sandbox Stories: Teeth, Robert Turło, Polska / Poland, 2021, 5’
  • Méga méga méga méga fête / Mega Mega Mega Mega Party, Collectif 14 Enfants, Belgia / Belgium, 2020, 4’19”
Grade I-III, 7+
  • Migrants, Hugo Caby, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte, Zoé Devise, Francja / France, 2020, 8’17”
  • Privet, Babulnik! / Merry grandmas!, Natalia Mirzoyan, Rosja / Russia, 2020, 8’
  • Puskás Öcsi és Barátai - A Rongy-labda / Öcsi Puskás and Friends - The Rag-ball, Csaba Gellár, Węgry / Hungary, 2019, 7’16”
  • Comment j’ai vaincu ma peur des humains / How I Overcame My Fear of Humans, Helene Ducrocq, Francja / France, 2020, 9’
  • Praktyczny Pan / Mr Practical, Michał Poniedzielski, Dominik Litwiniak, Polska / Poland, 2020, 10'
  • MITCH-MATCH series #22, Géza M. Tóth, Węgry / Hungary, 2020, 2’12”
  • Volk Naoborot / The Other Way Wolf, Ira Elshansky, Rosja / Russia, 2020, 11’04”
  • Myci Sluzba / The Dish Washer, Katerina Karhankova, Czechy / Czech Republic, 2019, 7’
Grade IV-VI, 10+
  • Akordeon Dziadka Remka / Grandpa Remek’s Accordion, Daria Kopiec, Polska / Poland, 2019, 2’44”
  • 7 kozliyat / The 7 Kids, Marina Karpova, Rosja / Russia, 2020, 5’20”
  • Traces, Hugo Frassetto, Sophie Tavert Macian, Francja, Belgia / France, Belgium, 2019, 13’
  • Precieux / Precious, Paul Mas, Francja / France, 2020, 14’
  • Roberto, Carmen Córdoba González, Hiszpania / Spain, 2020, 9’
  • Nestor, João Gonzalez, Wielka Brytania, Portugalia / UK, Portugal, 2020, 6’
  • דוא העץ / Gen Tree, Ronni Shalev, Alon Sharabi, Hod Adler, Izrael / Israel, 2020, 3’07”
  • Kapaemahu, Hinaleimoana Wong-Kalu, Dean Hamer, Joe Wilson, Stany Zjednoczone / USA, 2020, 8’28”
  • Dinosaures: La Vraie Histoire / Dinosaurs: The True Story, Paul-Louis Aeberhardt, Francja / France, 2020, 4’22”
  • L'île Sans Nom / The Nameless Island, Caméra Etc Collectif, Belgia / Belgium, 2020 6’53”

Play-off

  • הטיפוס מסוכן / Beware of Cliff, Shalev Ben Elya, Izrael / Israel, 2020, 1’38’’
  • Catcalls, Laura Stewart & Anna Berezowsky, Kanada / Canada, 2020, 2’02’’
  • Subject, Renen Adar & Neta Zaidel, Izrael / Israel, 2020, 8’55’’
  • Machinal, David Bombardier, Kanada / Canada, 2020, 5’35’’
  • Hijack139, Joachim Berg & Sondre Johre, Norwegia / Norway, 2020, 6’01’’
  • Dnevnik od blata / Mud Chronicles, Vuk Palibrk, Serbia, 2020, 9’45’’
  • One Left, Sebastian Doringer, Austria, 2020, 6’12’’
  • Millenium / Millennium, Daria Godyń, Polska / Poland, 2020, 8’17’’
  • Pilar, Yngwie Boley & J.J. Epping & Diana van Houten, Holandia / Netherlands, 2020, 9’22’’
  • Cucaracha / Roach, Agustín Touriño, Argentyna / Argentina, 2020, 13’20’’
  • D5, Wiesława Ruta, Polska / Poland, 2020, 2’41’’
  • La Luna / The Moon, Pepon Meneses & Laura Ginès, Hiszpania / Spain, 2020, 3’13’’
  • Oby ciebie nie nosiła ziemia / May the World Not Carry You, Rozalia Ogonowska, Polska / Poland, 2019, 3’33’’
  • À la mer poussière / To the dusty sea, Héloïse Ferlay, Francja / France, 2020, 12’30’’
  • Pandiculation, Jakob Eiring & Konrad Hjemli, Norwegia / Norway, 2020, 3’11’’
  • Real Human Being (Ryan Martin), Anna Samo & Michaela Mueller, USA, 2020, 4’50’’
  • #nikiforszczecinski (Łona i Webber), Piotr Pauk & Marek Kowalczyk, Polska / Poland, 2020, 3’49’’
  • All Jerk, No Work, Chris Lambourne, Wielka Brytania / United Kingdom, 3’51’’
  • Dziewczyna z filmu porno / The girl from the porno movie (Hiob Dylan), Janek Koza, Polska / Poland, 2020, 4'44"
  • Coffin, Yuanqing Cai, Nathan Crabot, Houzhi Huang, Mikolaj Janiw, Mandimby Lebon, Théo Tran Ngoc, Francja / France, 2020, 5’23’’
  • A little too much (Kai), Martina Scarpelli, USA, 2020, 3’44’’
  • Trona Pinnacles, Mathilde Parquet, Francja / France, 2020, 13’20’’
  • Utopia – C, Reinhold Bidner, Austria, 2020, 7’38’’
  • Nobody gives a fuck, Asha Susan Alex, Indie / India, 2020, 5’33’’
  • Needs, Júlia Lerch, Węgry / Hungary, 2020, 5’19’’
  • Room with a Sea View, Leonid Shmelkov, Estonia, 2020, 11’55’’
  • Incognito, Júlia Lantos, Węgry / Hungary, 2020, 7’35’’
  • Friend of a Friend, Zachary Zezima, Francja / France 2019, 14’04’’
  • Black Snot & Golden Squares, Irina Rubina, Niemcy / Germany 2020, 1’08’’
  • Criss Cross, Caroline Hamann, Niemcy / Germany, 2020, 7’30’’
  • 10 000 bezobraznyh pyaten / 10 000 Ugly Inkblots, Dmitry Geller, Rosja, Chiny / Russia, China, 2020, 8’10’’