Fot.
< Wiadomości

Which films will compete in the 11th IAFF ANIMOCJE competitions?

2022.02.25
Here is the full list of qualifying animations. In just over a month, we will give these films to you - viewers and jurors, whom you will meet soon.

This year we received an absolutely record number of competition entries. It surprised us a bit, but we rolled up our sleeves and started watching. The selection process, as every year, was a great and demanding adventure for us. After all, we had over 340 hours of movies to watch. Out of all this good, we decided to separate an additional competition - Music Videos Competition, and to expand the selection of the Films for Children and Young People Competition.

International Competition for the Bydgoszcz Prize for the Best Animated Film

  • Wizyta / The Visit, Mateusz Jarmulski, Polska / Poland 2021, 7’23’’
  • Okruszki życia / Crumbs of Life, Katarzyna Miechowicz, Polska / Poland 2020, 6’35’’
  • Czwarta ściana / Divare Chaharom / The Fourth Wall, Mahboobeh Kalaee, Iran 2021, 9’50’’
  • Blue Monday, Katarzyna Orłowska, Polska / Poland 2020, 1’18’’
  • Kości / Los Huesos / The bones, Cristóbal León, Joaquín Cociña, Chile 2021, 14’22’’
  • Psie pole / Dog's Field, Michalina Musialik, Polska / Poland 2020, 11’48’’
  • Airborne, Andrzej Jobczyk, Polska / Poland 2021, 7’36’’
  • Sugar show, Liana Makaryan, Rosja / Russian Federation 2021, 7’58’’ - withdrawn
  • Rzecz / Ding / Thing, Malte Stein, Niemcy / Germany 2021, 4’32’’
  • Kat w domu / The Hangman at Home, Michelle and Uri Kranot, Dania / Denmark 2021, 13’50’’
  • Zmniejszenie / Reduction, Réka Anna Szakály, Węgry / Hungary 2021, 10’56’’
  • Własne śmieci / Your Own Bullshit, Daria Kopiec, Polska / Poland 2020, 6’26’’
  • Wszystkie te odczucia w moim brzuchu / Sve te senzacije u mom trbuhu / All Those Sensations in My Belly, Marko Djeska, Chorwacja / Croatia 2020, 13’19’’
  • Stara wiedźma / Old Hag, Julie Rembauville, Nicolas Bianco-Levrin, Francja / France 2020, 7’37’’
  • Zwykły facet / Just A Guy, Shoko Hara, Niemcy / Germany 2020, 15’
  • Miłego psa! / Have a Nice Dog!, Jalal Maghout, Niemcy / Germany 2020, 13’14’’
  • Niewidomy pisarz / L’écrivain aveugle / The blind writer, Georges Sifianos, Grecja / Greece 2021, 9’50’’
  • Zobacz mnie / See Me, Patty Stenger, Yvonne Kroese, Holandia / Netherlands 2020, 8’22’’
  • Więź / Elo / Tie, Alexandra Ramires, Portugalia / Portugal 2020, 11’38’’
  • Twoje złe zwierzęta / Your Bad Animals, Ido Shapira, Amit Cohen, Izrael / Israel 2022, 11’15’
  • Ciernie i ości / Thorns and Fishbones, Natália Azevedo Andrade, Węgry / Hungary 2020, 9’47’’
  • Brunch, Marnik Loysen, Wielka Brytania / United Kingdom 2021, 5’30’’
  • Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu / Love in the times of coal-based economy, Tomasz Siwiński, Polska / Poland 2021, 11’55’’
  • Szczęśliwa ścieżka / Glückspfad / Lucky Path, Jakob Werner, Thea Sparmeier, Pauline Cremer, Niemcy / Germany 2021, 5’19’’
  • Kolonia / Colony, Pilar Garcia-Fernandezsesma, USA 2021, 13’22’’
  • Maszynista / The train driver, Christian Wittmoser, Zuniel Kim, Niemcy / Germany 2021, 5’45
  • Subway, Robert Kuźniewski, Polska / Poland 2020, 5’
  • Świeca / Candela / Candle, Marc Riba, Anna Solanas, Hiszpania / Spain 2020, 11’40’’
  • Nocny patrol / Ronde de nuit / The Night Watch, Julien Regnard, Francja / France 2020, 12’20’’
  • Matka nic nie wiedziała / Mor visste ingenting / Mother didn't know, Anita Killi, Norwegia / Norway 2020, 11’16’’
  • Zadrapanie / Je me gratte / Self Scratch, Chenghua Yang, Francja / France 2020, 8’58’’
  • Orgiastyczny hiperplastik / Orgiastic Hyper-Plastic, Paul Bush, Dania / Denmark 2021, 6’51''

Films for Children and Young Adults Competition

3+
  • Toru Superlis: Kraken / Toru Superfox: Cracken, Piotr Szczepanowicz, Polska / Poland 2021, 7’30’’
  • Mam na imię Strach / My name is Fear, Eliza Płocieniak-Alvarez, Niemcy / Germany 2021, 5’28’’
  • Mały bałwan / Little snowman, Aleksey Pochivalov, Rosja / Russian Federation 2020, 3’45’’ - withdrawn
  • Gra / The Game, Elena Kurkova, Rosja / Russian Federation 2020, 3’22’’ - withdrawn
  • Pianka / Chamallow, Marie Narrat, Francja / France 2020, 2’57’’
  • Małe chmury / Little clouds, Liza Skvortsova,  Rosja / Russian Federation 2021, 2’ - withdrawn
  • Kot i ptak / Saka sy Vorona – Katze und Vogel / Cat and Bird, Franka Sachse, Niemcy / Germany 2021, 7’36’’
  • Pomocnik mamy / Мамин помощник / Mom's Helper, Maria Saveleva,  Rosja / Russian Federation 2020, 4’ - withdrawn


7+
  • Ole Śpijsłodko / Ole-Luk-Oie, Joanna Jasińska-Koronkiewicz, Polska / Poland 2021, 13’20’’
  • Tobi i Turbobus / Tobi und der Turbobus / Tobi and the Turbobus, Verena Fels, Niemcy / Germany 2020, 7’30’’
  • The Rent / Komorne, Monika Kuczyniecka, Polska / Poland 2021, 4’06’’
  • Wilk / Lupin, Helene Ducrocq, Francja / France 2020, 11’11’’
  • Tonka zrobi to jutro / Tonka će sutra / Tonka will do it Tomorrow, Morana Dolenc, Chorwacja / Croatia 2021, 7’16’’
  • Kiko i zwierzęta / Kiko et les animaux / Kiko and the Animals, Yawen Zheng, Francja / France 2020, 7’28’’
  • Kamień w bucie / Un caillou dans la chaussure / A Stone in the Shoe, Eric Montchaud, Francja / France 2020, 11’30’’


12+
  • Marsz zaginionych / El Desfile de los Ausentes / The March of the Missing, Marcos Almada Rivero, Meksyk / Mexico 2020, 9’43’’
  • Wynalazek Lessa / The Invention of Less, Noah Erni, Szwajcaria / Switzerland 2021, 3’03’’
  • W naturze / Dans la Nature / In Nature, Marcel Barelli, Szwajcaria / Switzerland 2021, 5’16’’
  • Mora Mora, Jurga Šeduikytė, Litwa / Lithuania 2021, 10’05’’
  • Totem, Katrine Glenhammer, Dania / Denmark 2020, 10’
  • Lądowanie / The Landing, Kaisa Penttilä, Finlandia / Finland 2021, 9’23’’
  • Wygodna obojętność obfitości / La cómoda indiferencia de la abundancia / The comfortable indifference of abundance, Lucas Schiaroli, Argentyna / Argentina 2021, 4’22’’
  • Narodziny formy / Kuumba Umbo / Birth of Form, Ekaterina Ogorodnikova, Rosja / Russian Federation 2022, 6’39’’ - withdrawn
  • Nie jesteś Kiwi / You Are Not a Kiwi, Maria Saveleva, Estonia 2020, 5’31’’


15+
  • Oh krokodyle… / Ah les crocodiles… / Oh the crocodiles…, Agathe Sénéchal, Elise Debruyne, Cérine Raouraoua, William Defrance, Agatha Sip, Francja / France 2021, 5’42’’
  • Żmijogłowowate / Snakehead / Channidae, Pauline Morel, Belgia / Belgium 2021, 7’
  • Insekt, Marcin Podolec, Polska / Poland 2021, 29’50’’
  • Prawdziwy chłopak / Real Boy, Irena Jukić Pranjić, Chorwacja / Croatia 2021, 6’35’’
  • Wujek / Tio / Uncle, Juan Medina, Meksyk / Mexico 2021, 12’41’’
  • Opierzenie / Fledge, Hani Dombe, Tom Kouris, Izrael / Israel 2021, 15’25’’
  • Jak przetrwać falę upałów i pozostać człowiekiem / How To Survive The Heatwave And Stay Human, Ronni Shalev, Alon Sharabi, Izrael / Israel 2021, 7’48’’
  • @scroll_alice, Céline Ufenast, Wielka Brytania / United Kingdom 2021, 3’37’’

Music Videos Competition

  • Elton John, Dua Lipa - Cold Heart (PNAU Remix), Raman Djafari, Niemcy / Germany 2021, 4’14’’
  • Grosik - Hiob Dylan, Karolina Kajetanowicz, Polska / Poland 2021, 2’54’’
  • Falling Down - A Photograph - Superpoze ft. Dream Koala (Combien Mille Records), Swann Chesnel, Yoann Chesnel, Francja / France 2020, 4’47’’
  • Photay - Villain, Sarina Nihei, USA 2021, 3’53’’
  • The Tower - The Recks, Sunčana Brkulj, Chorwacja / Croatia 2020, 3’58’’
  • Workin' on Myself - The Otter Popz, Julianna Romero, USA 2021, 2’39’’
  • Oublier Quoi - Doomsisters, Vittu Ugo, Francja / France 2020, 1’03’’
  • Simé Love - Dowdelin, Ugo Vittu, Peter the Moon, Francja / France 2021, 3’38’’
  • Tryin' To Be A Girl - Romain Humeau, Nicolas Flory, Francja / France 2021, 4’31’’
  • Love Angle - Lion on Tiger, Diego Cumplido, Chile 2020, 1’50’’
  • Downfall, muz. / mus. Ryan Fayad, Rona Fayad, Liban / Lebanon 2021, 3’28’’
  • We lost our phone - Zea + Oscar Jan Hoogland, Dominika Łabądź, Jakub Majchrzak, Polska / Poland 2020, 3’22
  • Abeokuta - OvE, Jakub Majchrzak, Polska / Poland 2021, 4’33’’
  • Melaleuca - Yu Su, Jordan Minkoff, Kanada / Canada 2021, 5’36’’
  • Gyroscope - Olovson, Gabriel Böhmer, WIelka Brytania / United Kingdom 2021, 3’11’’
  • When I have wind in my skull - La Bête, Mathilde Remy, Francja / France 2021, 3’20’’ 
  • Moon - Pfistermen's Friends, Maria Saveleva, Rosja / Russian Federation 2020, 3’24’’ - withdrawn
  • Talk To You - Anjana Vasan, Sheetal Thankey, Sheetal Thankey, WIelka Brytania / United Kingdom 2021, 3’45’’
  • Frutos Rojos - Los Mundos, Dave Merson Hess, Meksyk / Mexico 2020, 3’30’’
  • Thar Liggur Hundurinn Grafinn (there's the rub) - Captain Syrup, Simon Skrepek, Austria 2021, 5’10’’

Play-off

Films qualified for the "Play-off" will be judged by viewers. The animation with the highest percentage of votes will receive a wildcard and enter the International Competition.

  • Epidemia, Kristjan Holm, Estonia 2021, 10’10’’
  • Pętla / Loop, Pablo Polledri, Hiszpania, Argentyna / Spain, Argentina 2021, 8’
  • Żegnaj mój mały bloku! / Pá kis Panelom! / Bye Little Block!, Éva Darabos, Węgry / Hungary 2020, 8’42’’
  • Gitara w wiadrze / 버킷 / A Guitar in the Bucket, Boyoung Kim, Korea Południowa / Republic of Korea 2021, 14’51’'
  • Cholerna kamera mojego ojca! / Ta presneta ocetova kamera! / My Father's Damn Camera!, Miloš Tomić, Słowenia / Slovenia 2021, 6’40’’
  • Rozmowa kwalifikacyjna / Proceso de selección / Selection Process, Carla Pereira, Hiszpania / Spain 2021, 3’30’’
  • Naciśnij ten przycisk, jeśli zaczniesz panikować / Push This Button if You Begin to Panic, Gabriel Böhmer, WIelka Brytania / United Kingdom 2020, 12’51
  • Włosy mojej mamy / Mom’s Hair, Alexey Evstigneev, Rosja / Russian Federation 2021, 7’40’’ - withdrawn
  • Muszę dobrze wyglądać na apokalipsę / I gotta look good for the apocalypse, Ayce Kartal, Francja / France 2021, 5’37’’
  • Widzisz ich? / Can You See Them?, Bruno Razum, Chorwacja / Croatia 2021, 10’27’’
  • Mulm, Carol Ratajczak, Tobi Trebeljahr, Niemcy / Germany 2020, 6’51’’
  • We Have One Heart, Katarzyna Warzecha, Polska / Poland 2020, 11’20’’
  • Bez tytułu / Untitled project, Kacper Buratyński, Polska / Poland 2021, 8’58’’
  • Głęboka woda / Deep Water, Anna Dudko, Ukraina / Ukraine 2021, 6’
  • Książę w cukierni / Prince in a pastry shop, Katarzyna Agopsowicz, Polska / Poland 2020, 16’06’’
  • Krótki film o samotności / A Short Film About Solitude, Maciek Stępniewski, Polska / Poland 2021, 3’12’’
  • Spokojna linia / Trait Calme / Calm Line, Gabrielle Mouret, Francja / France 2021, 5’36’’
  • Smaczna ryba / A Tasty Fish, Chihiro Tazuro, Japonia / Japan 2020, 7’38’’
  • Połknij wszechświat / Swallow the Universe, Nieto, Francja / France 2021, 12’18’’
  • Proszę nie dotykać / Please Don't Touch, Capucine Gougelet, Francja / France 2021, 9’15’’
  • Nadchodzi / Approach, Valentin Tyuterev, Rosja / Russian Federation 2021, 5’43’’ - withdrawn

Congratulations to all the direstors!!
11. IAFF Animocje will be held on April 3-9, 2022. See you soon!