O festiwalu

Wiele osób myśli, że animacja to tylko bajki dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Animocje to festiwal filmowy koncentrujący się na ambitnym i poszukującym swojego wyrazu artystycznego kinie animowanym.
Naszym programowych priorytetem są odważne, ciekawe i innowacyjne rozwiązania formalne i plastyczne, nieszablonowe wykorzystywanie tradycyjnych technik oraz ciekawe, wywołujące emocje tematy.

Dzięki międzynarodowemu konkursowi, Animocje są okazją do poznania najnowszych produkcji z całego świata. Pokazy specjalne animowanych filmów pełnometrażowych i tematyczne projekcje krótkich metraży, pozwalają odkryć animację w nowych kontekstach.
Zwracamy też uwagę na powiązania animacji z innymi sztukami –muzyką, grami komputerowymi i sztukami wizualnymi. A także z aktorstwem – od 2014 roku nasz festiwal przyznaje – jako jedyny w Polsce – Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu, która trafia do Mistrzyń i Mistrzów tej sztuki.
Jednak najważniejszy jest dla nas Widz. To Wam chcemy pokazywać najlepsze filmy i prezentować nieograniczone możliwości animacji. Uczestnikom festiwalu dajemy też szansę praktycznego poznania tej dziedziny sztuki. W ramach Animocji odbywają się warsztaty, rozmowy z twórczyniami i twórcami oraz inne formy przybliżające świat animacji, które pozwalają poznać go bliżej i od innej strony niż ta przed ekranem.
Co roku podczas festiwalu mają miejsce polskie i lokalne premiery filmowe, a od pierwszej edycji Animocji gościliśmy wiele znakomitych osobistości tej branży, m.in. Mariusza Wilczyńskiego, Jerzego Armatę, Ninę Paley, Marca Ribę i Annę Solanas, Marka Skrobeckiego, Monikę Kuczyniecką, Jana Baleja i Michaela Carringtona, Martę Pajek, Wiolę Sowę, Kajetana Obarskiego i wielu innych.
Animocje to nie tylko odbywający się wiosną festiwal. Nasze działania w ciągu roku nazwaliśmy "Animocje 365". Pod tym hasłem kryją się m.in. seanse dla dzieci - "Małe Animocje" i "Animocje prezentują" - projekcje dla starszych widzów.
Festiwal organizowany jest w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2011 roku. Jego twórczynią i koordynatorką jest Weronika Płaczek.