O festiwalu

Wiele osób myśli, że animacja to tylko bajki dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Znakomitym dowodem na to są Animocje – festiwal filmowy koncentrujący się na ambitnym i poszukującym swojego wyrazu artystycznego kinie animowanym.
Naszym widzom chcemy przybliżać najciekawszych twórców i filmy oraz pokazywać nieograniczone możliwości animacji. Dajemy też szansę praktycznego poznania tej dziedziny sztuki poprzez rozbudowaną sekcję edukacyjno-warsztatową.
Mamy też swoje priorytety programowe. W kinie animowanym poszukujemy odważnych, ciekawych i innowacyjnych rozwiązań stosowanych w animacji oraz nieszablonowego wykorzystywania tradycyjnych technik.
Międzynarodowy charakter festiwalu stanowi doskonałą okazję do poznania najnowszych produkcji z całego świata. Pokazy specjalne animowanych filmów pełnometrażowych i tematyczne projekcje metraży krótkich pozwalają odkryć animację w nowych kontekstach.
Zwracamy też uwagę na powiązania animacji z innymi sztukami – muzyką, grami komputerowymi, sztukami wizualnymi i aktorstwem. Od 2014 roku nasz festiwal przyznaje – jako jedyny w Polsce – Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu, która trafia do Mistrzyń i Mistrzów dubbingu w filmach animowanych.
Wizyta na Animocjach to wielkie przeżycie i artystyczna uczta, dlatego zachęcamy do udziału w festiwalu, wymiany doświadczeń i opinii oraz bliższego poznania naszych gości – twórców i znawców animacji.
Festiwal organizowany jest w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2011 roku. Jego twórczynią i koordynatorką jest Weronika Płaczek.