Fot.

ANIMOCJE 2016 (dzień 1 - 18.04)

2016.04.17

Jest taki czas w roku, gdy nikogo nie dziwi, że ośmiornice lecą z nieba. Czas kiedy niemożliwe na ekranie staje się możliwe, a plastyczny świat zdaje się być realny. Ten czas już szósty raz, w dniach 18-24 tegorocznego kwietnia, nastanie w Bydgoszczy. Panie i Panowie VI Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE czas zacząć! Wszystkich animanów, animaniaków, animomanów i innych miłośników animacji wszelkiej zapraszamy na tygodniową ucztę – ba! – wyżerkę, podczas której w festiwalowym menu, w ramach pokazów konkursowych, do-grywkowych i specjalnych pojawi się ponad 100 (sic!) tytułów z całego świata.

No i zaczynamy! 18.04, na inaugurację festiwalu mamy dla Was dwie programowe propozycje.  

ANOMALISA

Kino Orzeł/MCK, godz. 17:30

bilety 11/14 zł

posiadacze karnetów wstęp wolny

Zaczniemy mocnym akcentem, jedną z najważniejszych animacji ostatniego roku, nagrodzoną w Wenecji, nominowaną do Oscara i Złotego Globu „Anomalisą”. To opowieść o sfrustrowanym człowieku sukcesu, który samotny w zunifikowanym świecie, poszukuje tego co osobliwe, indywidualne, wyjątkowe. Głosów postaciom użyczyło znakomite aktorskie trio: David Thewlis, Jennifer Jason Leigh i Tom Noonan. Film jest wypadkową zderzenia dwóch potężnych artystycznych planet. Wizjoner, literat, nowojorczyk – Charlie Kaufman to jeden z najoryginalniejszych współczesnych scenarzystów, twórca „Być jak John Malkovich”, „Adaptacji” czy „Zakochanego bez pamięci” (który przyniósł mu Oscara). Młodszy o 20 lat,  debiutujący na dużym ekranie Duke Johnson jest już uznanym twórcą animacji poklatkowej – filmy/seriale które tworzył/współtworzył zdobyły łącznie 15 nominacji do nagród Annie (Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego).  

ANIMOCJE DO-GRYWKA, VOL. 1

Mózg, godz. 19:30

wstęp wolny

Z kolei o 19:30 zapraszamy do klubu Mózg na pierwszą część tegorocznej Do-grywki, czyli festiwalowych baraży, które spośród 33 tytułów nie zakwalifikowanych do Konkursu Głównego, wyłonią szczęśliwca, który powalczy o Bydgoską Nagrodę za Najlepszy Film Animowany. W do-grywkowej komisji selekcyjnej zasiąść może każdy. Wystarczy przyjść, obejrzeć, ocenić. Wstęp wolny! Festiwal dopiero się zaczyna, polecamy zatem zakup animocjowych karnetów. Upoważniają one do wstępu na wszystkie festiwalowe wydarzenia, oprócz warsztatów. Cena – 25,00 zł. Najwytrwalsi animani mogą więc zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych! Zachęcamy do codziennego zaglądania na naszą stronę. Tu znajdziecie wszystkie niezbędne festiwalowe informacje, program, newsy i codzienne zapowiedzi kolejnych animocjowych atrakcji.  

WYSTAWY

Gorąco polecamy również towarzyszące festiwalowi wystawy. Ekspozycje będzie można podziwiać od 18.04 aż do 14.05. Dwumiejscową przestrzenią wystawienniczą będą Mózg i STReFA. Te dwa miejsca przyozdobi wystawa plakatów do filmów animowanych. Zobaczymy postery do polskich krótkometrażowych animacji, świeżych i nieco bardziej uszlachetnionych czasem. Wiele z tytułów powinno być znanych stałym animocjowym bywalcom. Prawdziwym rarytasem będzie wystawa lalek artystycznych i z filmów animowanych, która zagości we foyer Miejskiego Centrum Kultury. Wśród  eksponatów znajdziemy: bohaterów "Smoka Barnaby" autorstwa legendy polskiej animacji - Tadeusza Wilkosza; prace Natalii Brożyńskiej do adaptacji jednej z "Bajek Robotów" Stanisława Lema - "Doradcy króla Hydropsa"; lalki Kamili i Mirka Sosnowskich, m. in. do filmu "Vanitas" i naszą kochaną Baśkę ze spotu ANIMOCJI 2016; zjawiskowe dzieła grupy Polska Lalka Artystyczna (Klaudii Gaugier (Horka Dolls), Renaty Gołaszewskiej-Adamczyk, Pauliny Kary, Inez Krupińskiej, Małgorzaty Maćkowiak, Mirki Truchty-Nowickiej). Wstęp wolny!  

18.04.2016, poniedziałek

17.30, Kino Orzeł/MCK, „Anomalisa”, wstęp 11/14 zł

19.30, Mózg, Animocje Do-grywka vol. 1, wstęp wolny