Fot.

Turecki film „Wicked Girl” wygrywa Festiwal Filmów Animowanych Animocje

2018.04.14
Międzynarodowe jury zadecydowało, że Grand Prix – Bydgoską Nagrodę dla Filmu Animowanego otrzyma turecki animator Ayce Kartal za swój film „Wicked Girl”. Pozostałe nagrody trafiły do filmowców z Polski, Rumunii Niemiec i Francji.

Zwycięski film to opowieść o ośmioletniej dziewczynce, której podczas pobytu w szpitalu przychodzi walczyć z mrocznymi wspomnieniami z dzieciństwa. Film “Wicked girl” jest arcydziełem mozolnej pracy. Powstał z 10 000 rysunków, tworzących wstrząsającą historię o sprawie gwałtów zbiorowych na dzieciach, do jakich dochodzi w Turcji.

Ayce Kartal jest absolwentem animacji w szkołach filmowych w tureckim Eskişehir, Australii oraz New York Film Academy. Jego krótkie animacje zdobyły już blisko 100 nagród na światowych festiwalach. Teraz dołączy do nich nagroda z Bydgoszczy.

Polska, Francja, Niemcy, Rumunia

Pozostałe nagrody podzielili między sobą animatorzy z Polski, Francji i Niemiec. Specjalne wyróżnienia w Konkursie Międzynarodowym otrzymały filmy: “Nocturne” Anne Breymann z Niemiec – za niepokojącą i oryginalną plastykę oraz “Riot” Franka Terniera z Francji – za wykorzystanie tańca i muzyki w zobrazowaniu ważnych tematów społecznych.

Za Najlepszy Najnowszy Film Polski uznano obraz Pauliny Ziółkowskiej “O matko!”, a za Najlepszy Film Dziecięcy “Made in France” w reżyserii francuskiej animatorki Akhabbar Lamia.

Nagrodę Publiczności otrzymał „The Best Customer” w reż. Sergheia Chiviriga z Rumunii.

Animocje emocjonują świat

W tym roku do konkursów Animocji zgłoszono ponad 600 artystycznych filmów animowanych z kilkudziesięciu krajów świata. Oceniało je międzynarodowe Jury w składzie, którego znaleźli się nagradzani animatorzy z Hiszpanii i Polski – Anna Solanas, Renata Gąsiorowska, Marc Riba, Tomasz Siwiński oraz muzyk hard core’owego zespołu Schizma, Arkadiusz „Pestka” Wiśniewski.

Podczas Animocji miało też miejsce duże wydarzenie filmowe. Po raz pierwszy w Polsce pokazany został „The Breadwinner”. Pełnometrażowy film animowany, nominowany do Oscara i Złotego Globu, zdobywca 6 najważniejszych nagród kina animowanego – Annie Awards. Reżyserką filmu jest Nora Twomey, a producentką Angelina Jolie.

Tradycyjnie przyznano też Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dubbingu, którą odebrał wybitny aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy, Krzysztof Kowalewski.

Festiwal filmów Animowanych Animocjeobył się w dniach 8 – 14 kwietnia 2018, w Kinie Orzeł w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Dyrektorką MCK jest Marzena Matowska, dyrektorką festiwalu Animocje – Weronika Płaczek.

PS Animocje promują gwiazdy. Właśnie dotarła do nas radosna informacja, że zwyciężczyni Animocji’2017, Marta Pajek, ma szanse na Złotą Palmę w Cannes. Jej film animowany „III” został zakwalifikowany do konkursu krótkometrażowego. Przypomnijmy, że Pajek wygrała ubiegłoroczne Animocje filmem „Figury niemożliwe i inne historie II”. Obraz jaki pokaże Cannes jest kontynuacją filmu pokazanego w Bydgoszczy.

Wyniki 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE

GRAND PRIX – Bydgoska Nagroda za Najlepszy Film Animowany
Ayce Kartal “WICKED GIRL”
(Turcja)
Uzasadnienie: za błyskotliwe połączenie traumatycznej historii z wrażliwością dziecięcej percepcji

Specjalne wyróżnienie w Konkursie Międzynarodowym
Anne Breymann “NOCTURNE”
(Niemcy)
Uzasadnienie: za niepokojącą i oryginalną plastykę

Specjalne wyróżnienie w Konkursie Międzynarodowym
Frank Ternier “RIOT”
(Francja)
Uzasadnienie: za wykorzystanie tańca i muzyki w zobrazowaniu ważnych tematów społecznych

Najlepszy Najnowszy Film Polski
Paulina Ziółkowska “O MATKO!” (Polska)
Uzasadnienie: za pomysłowy sposób przedstawienia relacji matki i syna poprzez sensualną i piękną animację

Najlepszy Film Dziecięcy
Akhabbar Lamia „MADE IN FRANCE” (Francja)

Nagroda Publiczności Serghei Chiviriga „THE BEST CUSTOMER” (Rumunia)

Nagroda za Szczególne Osiągnięcia w Dubbingu Filmów Animowanych
KRZYSZTOF KOWALEWSKI
, aktor (Polska)