Fot.

Wiosna Wirtuali: Krótko i na temat... Animocje 365 i Kino Orzeł polecają.

2020.05.26
Zapraszamy na nowy filmowy cykl w ramach Wiosny Wirtuali 2020. Animocje i Kino Orzeł wspólnie przygotowali dla Was playlisty filmów krótkometrażowych.

Ich wspólnym mianownikiem będzie temat – inny przy okazji każdej playlisty i pokazany z różnych perspektyw wybranych twórców filmowych. Wszystko w kontekście trwającej na świecie pandemii.

Playlisty będziemy publikować na Fb/Animocje, Fb/KinoOrzeł oraz www.animocje.com.

  • 02.06., godz. 20.00 - RODZINA

Głównym tematem pierwszej playlisty będzie rodzina. Bo to właśnie z rodziną spędzamy najwięcej czasu –  w przypadku przymusowej kwarantanny tego czasu jest jeszcze więcej. I mimo, że wolne chwile w rodzinnym gronie to coś, za czym wielu tęskniło, ciągłe przebywanie w jednym mieszkaniu z najbliższymi nawet osobami może być nieraz trudne.

Weronika Płaczek, szefowa Festiwalu Animocje i Szymon Idczak z Kina Orzeł postanowili przyjrzeć się relacjom rodzinnym z bliska. Oczywiście poprzez film. Wybrali dla Was 6 obrazów – trzy animacje i trzy filmy aktorskie, które pokazują rodzinne korelacje z przeróżnych punktów widzenia.

Zobaczycie m.in. historię mężczyzny, dla którego świat i postrzeganie własnej rodziny zmienia się po jednym telefonie od siostry. Będzie też opowieść o rozliczaniu się z bolesnymi wspomnieniami z dzieciństwa i ważną figurą, jaką wżyciu każdego chłopca jest ojciec. W surrealistyczny sposób historię o swoim pochodzeniu opowie jeden z bohaterów filmu, a kolejny zmagać się będzie z nie zawsze przyjemnymi wspomnieniami z przeszłości podczas sprzedaży rodzinnego domu. Zobaczymy też wzruszający obraz o tym, ile jesteśmy w stanie poświęcić,aby ochronić własne dziecko.

Filmy prezentowane będą w języku angielskim.

Krótko i na temat... RODZINA, link do playlisty.

  • 09.06., godz. 20.00 - IZOLACJA

Tym razem tematem przewodnim będzie dystans, izolacja i samotność. Bo w czasie pandemii to właśnie te uczucia towarzyszyły nam częściej niż zwykle, mimo że nierzadko spędzaliśmy całe tygodnie z najbliższymi. Ale w filmach wybranych przez Weronikę Płaczek, szefową Festiwalu Animocje i Szymona Idczaka z Kina Orzeł, te emocje pokazane są nie tylko jako brak. Bo stan odosobnienia niekoniecznie przynosić musi jedynie cierpienie. Nierzadko jest impulsem do głębokich przemyśleń lub też okazją do przyjrzenia się sobie i relacjom z innymi z większą uwagą.

Playlista to sześć filmów – trzy animowane i trzy aktorskie. Wśród nich obejrzeć będziecie mogli opowieść o pozornie spokojnej przestrzeni, do której co chwilę wdziera się chaos, przypadek, zdarzenie, które wytrąca nas z codziennej rutyny.

Będzie też o tym, jak można zbudować bliską relację mimo fizycznego dystansu. Zobaczycie też doskonałą animację o tym, w jak zaskakujący sposób można próbować wyjść z fobii społecznej i zmotywować siebie do przekroczenia progu własnych drzwi. Chwile refleksji wymusi z kolei obraz o ludziach, którzy w izolacji żyją niejako „naturalnie”, z wszystkimi plusami i minusami bycia w dystansie z innymi.  Zobaczycie także animowany film o tym, jak być razem zachowując jednocześnie własną odrębność.

Filmy prezentowane będą w języku angielskim.

Krótko i na temat... IZOLACJA, link do playlisty.

  • 16.06., godz. 20.00

Tematem przewodnim trzeciej playlisty będzie nuda, która nieodłącznie kojarzy się z siedzeniem w domu, szczególnie długotrwałym i przymusowym, jak to miało miejsce podczas pierwszych tygodni pandemii. Ale nudzimy się przecież nie tylko w domu. Nuda dopada nas w pracy i na wakacjach, na służbowych spotkaniach czy rodzinnych obiadach. Nuda daje się też we znaki w związkach. Ale czasem ma ona pozytywne konsekwencje – z nudów mogą zrodzić się pomysły, na które nigdy byśmy nie wpadli.  I na koniec – nudzenie się może od czasu do czasu być po prostu przyjemne.

Ci, którzy jednak szukają sposobu na zabicie nudy, ucieszy nasza filmowa propozycja. Tym razem playlista przygotowana wspólnie przez Weronikę Płaczek, szefową Festiwalu Animocje i Szymona Idczaka z Kina Orzeł to aż siedem filmów – cztery animowane, dwa aktorskie i jeden dokumentalny, w których nuda odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Ale nudzić się podczas oglądania nie będziecie.

Wśród naszych propozycji jest film o tym, co się dzieje, gdy pozornie nic się dzieje. I co potrafi wykreować nasz umysł i wytworzyć nasze ciało, gdy pozostajemy pozornie bierni czekając na przysłowiowego Godota. Będzie też o tym, co potrafi uruchomić w nas tzw. wolny czas i jakie przedziwne, czasem absurdalne czynności decydujemy się robić, aby... po prostu coś robić.

Będzie też okazja obejrzeć doskonałą animację o tym, czego początkiem dla związku dwojga ludzi może być znudzenie. Wśród wybranych filmów znalazł się też aktorski film krótkometrażowy o tym, co robi z nami monotonna praca i jak ciężko – wbrew pozorom – od niej uciec.

Pokażemy też animację o tym, co się może wydarzyć, gdy ktoś niespodziewanie odciągnie nas od codziennej rutyny, a także film o spotkaniu z nieuniknionym, o potędze konsekwentnego dążenia do celu. Ciekawą propozycją będzie też film, którego głównym tematem są wariacje na temat przeróżnych myśli krążących nam po głowie, czynów, które z odwagą projektujemy w umyśle, ale raczej nie zrobilibyśmy ich w rzeczywistości. I przychodzą nam one do głowy niekoniecznie z nudy.

Krótko i na temat... NUDA, link do playlisty.