Fot.

Wiosna Wirtuali: Wirtualne Małe Animocje i Wirtualne Animocje 365

2020.04.06
Drodzy Widzowie, miłośnicy kina,

W związku z zamknięciem kin i zawieszeniem 10. festiwalu Animocje przygotowaliśmy dla Was i Waszych dzieci „projekcje” internetowe. Przeszukaliśmy naszą pamięć i Internet, aby zebrać w jednym miejscu najciekawsze dostępne krótkometrażowe animacje dla młodych wiekiem i duchem kinomanów.

Powstały cztery zestawy filmów, które w postaci playlist udostępnimy Wam w podanych terminach i godzinach:

Wirtualne Małe Animocje

  • 19.04, godz.10.00 – 4+

Czy wiecie, czym w nocy zajmują się małe nietoperze? Lub co dzieje się z zagubionymi skarpetkami? A czy tramwaje mogą mieć przygody? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w pierwszym pokazie Wirtualnych Małych Animocji. To jednak nie wszystko. Poznacie też wielu wyjątkowych bohaterów i ich niezwykłe przygody.

Mała żyrafa znajdzie przyjaciela o wyjątkowo długiej szyi, mały ptaszek będzie musiał uporać się z gąsienicą i lisem, a dom wyruszy na poszukiwania zamieszkującej go rodziny. Odkryjecie nadzwyczajnych mieszkańców egzotycznej wyspy oraz osobliwą owcę, o którą martwią się rodzice. Spotkacie też postaci z mitologii greckiej oraz chłopca w sombrero i wesołą lamę.

Tu znajdziecie filmy z tego programu.

  • 17.05, godz.10.00 – 7+

Zapraszamy na kolejną dawkę dobrego kina animowanego i drugą odsłonę Wirtualnych Małych Animocji – tym razem dla widzów w wieku 7 +. Przygotowana przez nas ponadgodzinna playlista to 9 filmów dla dzieci stworzonych przez najlepszych twórców animacji z całego świata.

To już drugi zestaw filmowy przygotowany z myślą o najmłodszych kinomaniakach w ramach bydgoskiej Wiosny Wirtuali – po animacjach dla przedszkolaków, przyszedł czas na filmy dla nieco starszych dzieci.

Zebraliśmy najciekawsze dostępne krótkometrażowe animacje, które udostępnimy Wam 17 maja o godz. 10.00 na stronie www.animocje.com oraz na facebook.com/animocje. Wirtualne Małe Animocje vol. 2 to zestaw dziewięciu filmów, które nie dość, że zachwycają estetyką obrazu, to opowiadają też historie, z którymi najmłodsi widzowie mogą się utożsamić, odnaleźć w nich swoje własne marzenia czy rozterki.

Wśród tytułów, które dla Was wybraliśmy znalazła się m.in. historia o dziewczynce, która marzy o tym, aby zostać pilotem, o nieśmiałym chłopcu chcącym zaprzyjaźnić się ze szkolnym kolegą, czy też o wielkim pragnieniu młodego człowieka, aby resztę życia spędzić w głębinach oceanu. Będzie też o osobliwym gościu, który zaprowadza w naszym domu generalny porządek i o naszych dziadkach, których świat, tak czasem różny od naszego, może stać się inspiracją do wspaniałej zabawy. Będzie też o tym, jak cenne jest odnalezienie świadomości, kim jesteśmy i gdzie, a przede wszystkim, jak chcielibyśmy żyć. Są też filmy o przyjaźni i akceptacji, także tej najważniejszej, rodzicielskiej.

Tu znajdziecie filmy z tego programu.

Wirtualne Małe Animocje, 17 maja, godz. 10.00, www.animocje.com i facebook.com/animocje.


Wirtualne Animocje 365

  • 28.04., godz. 19.00, Animowany czarny humor

O tym, że filmy animowane to nie tylko bajki dla dzieci, mogliście przekonać się już podczas dziewięciu edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animocje. W tym roku mieliśmy zaprosić Was na okrągłą, 10. odsłonę festiwalu, ale pandemia pokrzyżowała nasze plany. Nie zostawimy Was jednak z niczym – przygotowaliśmy dla Was wyjątkową playlistę filmów animowanych dla dorosłych widzów. To dziewięć obrazów, które łączy wspólny mianownik – czarny humor. Bo w czasach przymusowej izolacji warto pośmiać się ze spraw naprawdę poważnych.

Pierwsza odsłona Wirtualnych Animocji 365 będzie dla Was dostępna już we wtorek 28 kwietnia o godz. 19.00. Trudno wyróżnić najlepsze z tych dziewięciu proponowanych przez nas filmów, bo wszystkie są naprawdę warte obejrzenia. Nie chcąc zdradzać tytułów i psuć niespodzianki, powiemy, że groteska będzie mieszać się z absurdem, komizm sytuacyjny nieraz Was zaskoczy, a tematy filmów mogą wydawać się na pierwszy rzut oka kontrowersyjne. Nie zabraknie też słodko-gorzkich historii, refleksyjnych opowieści o przemijaniu i śmierci czy angielskiego humoru w najlepszym wydaniu.

Przy doborze filmów do Wirtualnych Animocji 365, tak samo jak przy doborze festiwalowego repertuaru na coroczne Animocje, ważna była dla nas estetyka wyprodukowanego obrazu, nieszablonowe wykorzystanie tradycyjnych technik, a także nowe konteksty, które pozwalają ciągle na nowo odkrywać kino animowane.

Tu znajdziecie filmy z tego programu.

  • 19.05., godz. 19.00, Trochę strasznie, trochę śmiesznie

Zapraszamy na drugą porcję dobrego kina w ramach Wirtualnych Animocji 365 – tym razem postawiliśmy na kino grozy – czeka Was prawdziwy dreszcz emocji, ale – jak to w animacjach bywa – przeplatany z dużą dawką humoru i absurdu.

Żeby nie psuć Wam niespodzianki, tytułów nie zdradzamy – ale tak jak w pierwszej odsłonie cyklu, na naszą playlistę składa się dziewięć nagradzanych na festiwalach i przeglądach kina animowanego tytułów. A jeśli ma być groza, to muszą być także i zombie – w jednym z filmów wystąpią w nieco innej roli niż zazwyczaj i otrą się mocno o współczesną pedagogikę i resocjalizację.

Grozą powieje także w animacji, w której głównymi bohaterami są pewne... mięczaki – będą musiały poradzić sobie z naprawdę dużym wyzwaniem i – aby uniknąć najgorszego – wyrwać się z miejsca, w którym przypadkowo się znalazły.

Horror to jednak nie tylko ciemne zaułki, wampiry i przerażające postaci. Horror może dziać się także za zamkniętymi drzwiami twojej lodówki – o tym opowiadać będzie jedna z zaproponowanych przez nas animacji i naprawdę może Was przerazić.

Będą też historie miłosne, a w jednej z nich wielka, szalona miłość nieść będzie w sobie ogromną dozę strachu i paranoicznego wręcz przerażenia. Wśród tytułów znajdzie się także krótkometrażowy film animowany noir, który bada rolę jednostki w społeczeństwie.

Na koniec – wisienka na torcie - w jednym z filmów usłyszymy znajome głosy – to m.in. Mike Patton z Faith No More z muzyką skomponowaną przez Johna Kaada, którego gościliśmy w MCK podczas koncertu na Festiwalu FONOMO w 2018 roku.

Tu znajdziecie filmy z tego programu.

Filmy zostaną udostępnione w postaci linku do Vimeo.com na stronie www.animocje.com oraz w wydarzeniu (Małe Animocje i Animocje 365) i profilu Animocji na Facebooku.


#zostańwdomui #oglądajanimacje