Fot.

Zapraszamy na warsztaty na 8. MFFA ANIMOCJE

2018.03.27

Zapraszamy na warsztaty odbywające się w ramach 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE. Zapisy już ruszyły. Zgłoś się. Albo swoje dziecko!

Małe Mrówkojady

Prowadzenie: Justyna Czarnota i Maciej Misztal Data warsztatów: 7 kwietnia 2018 (sobota)

  • godz. 12.00–13.30, rodzice i dzieci 6–11 lat – I grupa
  • godz. 16.00–18.00, rodzice i dzieci od 12 lat – II grupa

Miejsce warsztatów: strych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy (Stary Rynek 24) Wstęp: 5 zł (rodzice wstęp wolny), bilety do nabycia w kasie MCK Informacje: piotr.drozdowski@mck-bydgoszcz.pl Uwaga: liczba miejsc ograniczona! Lubelski Festiwal Filmowy jest jednym z największych wydarzeń filmowych we wschodniej Polsce. Corocznie prezentuje setki autorskich produkcji z całego świata, a najlepsze nagradza statuetkami Złotego Mrówkojada. Filmy skierowane do młodszej widowni prezentowane są w ramach konkursu Małe Mrówkojady. Warsztaty, które proponujemy, to formuła wypracowana specjalnie na potrzebny Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Przeznaczone są dla rodziców i ich dzieci. Działanie dzieli się na dwa etapy. Pierwszy to seans filmowy. Specjalnie wyselekcjonowane produkcje odkryją przed widzami nieznane światy i zapewnią im inteligentną rozrywkę. Wysoki poziom artystyczny i zróżnicowanie podejmowanych przez twórców tematów zapewni ciekawe doświadczenia nie tylko młodym widzom, ale także ich opiekunom. Za program pokazów odpowiada dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego Maciej Misztal. Po projekcji zapraszamy widzów na warsztaty. Dla grupy wiekowej 6+ będą to działania ruchowe i plastyczne, dla grupy wiekowej 12+ zajęcia, na których będą dzielili się swoimi refleksjami na temat obejrzanych filmów. Warsztaty poprowadzi Justyna Czarnota.

Mural w Fabryce

Prowadzenie: Natalia Dziedzic, Andrzej Poprostu Data: 5 – 8 kwietnia 2018 (czwartek – niedziela)

  • 5 kwietnia (czwartek) / godz. 17.30–21.00: podstawy animacji (teoria)
  • 6 kwietnia (piątek) / godz. 17.30–21.00: warsztaty sztuki animacji muralu
  • 7 – 8 kwietnia (sobota – niedziela) / od godz. 11.00: warsztaty sztuki animacji muralu, cd.

Miejsce warsztatów:

  • 5 kwietnia (czwartek): Barka „Lemara”, ul. Spichlerna 1
  • 6 – 8 kwietnia (piątek – niedziela): fabryka Lloyda, ul. Fordońska 156

Dla kogo: młodzież i dorośli od 13 lat Wstęp: 30 zł, bilety do kupienia w kasie MCK Informacje: piotr.drozdowski@mck-bydgoszcz.pl Uwaga: liczba miejsc ograniczona! We współczesnym świecie jesteśmy otoczeni animacjami. Siłą rzeczy, stała się ona jednym z języków, którym posługujemy się w komunikacji. Na warsztatach Animocji pójdziemy o krok dalej i wyjdziemy z animacją ze smartfonów/komputerów na ulice. Malując obrazy na ścianach, klatka po klatce, stworzymy krótki film animowany. Zostanie on zarejestrowany i będzie piękną pamiątką pracy kilkunastu osób. Warsztaty mają na celu pokazanie m.in. tricków, jakimi posługuje się sztuka animacji. Dowiemy się, jak ją tworzyć, aby historie, którymi chcemy się podzielić, były dobrze odebrane przez publiczność. Sprawdzimy też, jakie zadania ma do wykonania reżyser, jakie operator, a jakie animator. W praktycznej części warsztatów uczestnicy działać będą bezpośrednio pod ścianą, na której powstanie animacja. Wybrana pod tę część zajęć przestrzeń fabrycznej hali pozwoli poczuć ducha streetartowych interwencji w ukrytej przestrzeni miejskiej. Andrzej Poprostu zaprezentuje podstawowe techniki pracy z szablonem, farbą w aerozolu i elewacyjną farbą akrylową. Ekipa nauczy się przenosić projekt na powierzchnię ściany. Prototypy powstałe na zajęciach teoretycznych zaanimowane zostaną przy użyciu technik malarskich. Wszystko pod czujnym okiem i obiektywem Natalii Dziedzic.

Warsztaty animacji mokrego papieru

Prowadzenie: Robert Turło Data: 9 – 10 kwietnia 2018 (poniedziałek – wtorek) / godz. 17.00–20.00 Miejsce warsztatów: Barka „Lemara”, ul. Spichlerna 1 Dla kogo: dzieci od 7 lat Wstęp: 20 zł (za 2 dni warsztatów), bilety do kupienia w kasie MCK Informacje: piotr.drozdowski@mck- bydgoszcz.pl Uwaga: liczba miejsc ograniczona! Będziemy animowali mokrym papierem – szybką, autorską techniką, łatwą do opanowania i przynoszącą wiele radości (uwaga! technika ta nieszkodliwie i chwilowo brudzi palce animatora). Pretekstem do działań animacyjnych będą nagrane w trakcie pierwszej części spotkania, krótkie odgłosy wydawane przez uczestników. Animacje, jakie powstaną, to próby wizualizowania tych dźwięków. Technika mokrego papieru to animacja kompozycjami tworzonymi z mokrej kolorowej bibuły nakładanej warstwowo na podświetlonej od spodu białej płycie pleksi. Mokry papier staje się niezwykle elastycznym, łatwym w deformacji materiałem animacyjnym. Tylne światło, transparencja papieru, jego wielowarstwowość, mieszanie się rozcieńczonych tuszy barwiących papier to elementy budujące ciekawe i zaskakujące efekty plastyczne filmu. Żywe, pełne energetycznej ekspresji i prostoty formalnej dzianie się. Ten rodzaj animacji – odpowiednio opracowany – wykorzystywał Robert Turło także w swoich filmowo-muzycznych realizacjach. Warsztaty odbywają się w ramach współpracy z Pracownią Animacji Filmowej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Plastelinowy teledysk

Prowadzenie: Monika Kuczyniecka Data: 6 – 8 kwietnia 2018 (piątek – niedziela)

  • 6 kwietnia (piątek) – godz. 17.30 – 20.30
  • 7 – 8 kwietnia (sobota – niedziela) – godz. 10.00 – 15.00

Miejsce warsztatów: Barka „Lemara”, ul. Spichlerna 1 Dla kogo: młodzież od 13 lat i dorośli Wstęp: 20 zł (za 3 dni warsztatów), bilety do nabycia w kasie MCK Informacje: piotr.drozdowski@mck-bydgoszcz.pl Uwaga: liczba miejsc ograniczona! Warsztaty animacji poklatkowej z użyciem plasteliny to nie tylko zabawa dla dzieci. Uczestnicy warsztatów zapoznają się nie tylko z podstawami animowania, ale otworzą się na improwizację z użyciem plasteliny. Wynikiem 3-dniowych warsztatów będzie stworzenie animowanego teledysku dla bydgoskiego zespołu 3moonboys. Przed nami ciężka praca, ale i dużo radości i satysfakcji!