Fot.

Ala Kryształ - koncert z wizualizacjami tworzonymi na żywo

Kategorie

Dla dorosłych
Wydarzenia specjalne
11.04
-
/
2019
22.30

Kurator:

Ala Kryształ to trio poruszające się w obszarze wzajemnych, subtelnych oddziaływań widmowo-dźwiękowych.

Kompozycji wizualnej tworzonej przez Monikę Kuczyniecką podczas live-actu towarzyszy animacja muzyczna Radosława Drwęckiego i Marcina Karnowskiego powstająca na instrumentach akustycznych i elektronicznych.

Opowiadając historię, stawiają na jednorazowość i tymczasowość; adaptują przestrzeń zastaną na potrzeby danego widowiska. Każda instalacja stanowi odrębną całość i jest osobną sytuacją artystyczną. Monika Kuczyniecka wykorzystuje sample wideo oraz tworzywo wybierane intuicyjnie do poszczególnych pokazów, ożywiając materię w dążeniu do mniej lub bardziej abstrakcyjnej opowieści. Radosław Drwęcki (syntezatory, sampler, looper) i Marcin Karnowski (Handpan, SPDS) reagują muzycznie na obraz lub inspirują kierunek poszukiwań wizualnych.


Monika Kuczyniecka – członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, absolwentka ASP w Poznaniu (obrona dyplomu w I pracowni filmu animowanego), a wcześniej PLSP im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Zajmuje się majsterkowaniem w plastelinie i nie tylko. Autorka teledysków m.in. dla Renaty Przemyk, Bajzla, Czesława Mozila, Voo Voo, Dagadana, Na Górze. Od kilku lat prowadzi także autorskie warsztaty animacji poklatkowej z użyciem plasteliny dla dzieci, młodzieży i dorosłych oparte w głównej mierze na własnym doświadczeniu artystycznym.

Radosław Drwęcki – muzyk i tekściarz zespołu 3moonboys. Grafik, autor wydawnictw płytowych i książkowych, plakatów, wideoklipów i wizualizacji koncertowych. Absolwent filologii polskiej na Akademii im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (specjalizacja: nauczyciel).

Marcin Karnowski – perkusista, perkusjonista, autor tekstów, animator kultury, poeta, prozaik. Nagrał kilkanaście płyt (gra w zespołach i projektach: Variete, Brda, 3moonboys, George Dorn Screams, Ur Jorge, Salimara, Hanowska/Karnowski, Ala Kryształ), dał ponad sto koncertów w Polsce, Niemczech, Słowacji, we Włoszech, w Norwegii, Islandii, na Litwie. Tworzył i muzykował na żywo do filmów niemych, do krótkich form animowanych (festiwal Animocje), do wizualizacji (festiwal Audiowizje), do spektakli teatralnych (Teatr Capitol we Wrocławiu, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr Muzyczny w Poznaniu). Realizuje działania na styku rozmaitych dziedzin twórczych skoncentrowanych na dźwięku i słowie. Publikował m.in. w pismach „Fa-art”, „Ha!art”, „Korespondencja z ojcem”. Współzałożyciel kwartalnika „Fabularie”. Wydał książki Notatki z podróży (Bydgoszcz 2011), Brudna forma – wspólnie z Radkiem Drwęckim (Bydgoszcz 2013), Przerzutka (Bydgoszcz 2015), Ziarnko piasku. Rzecz o Annie Jachninie (Warszawa 2016), Zawsze jest na krótko (Bydgoszcz 2018).