Fot.

Bob Pluj - Nie lubimy ludzi, reż. Cesar Cabral - polska premiera

Kategorie

Dla dorosłych
Filmy pełnometrażowe
08.04
-
/
2022
18.30

Kurator:

Ta niezwykła animacja łączy w sobie dokument, komedię i film drogi. Bob Spit, stary punk, a do tego postać z komiksu, żyje na postapokaliptycznej pustyni, znajdującej się  w umyśle swojego twórcy. Jest nim legendarny brazylijski rysownik Angeli, który właśnie mierzy się z kryzysem twórczym. To w wyniku tego kryzysu podejmuje decyzję o uśmierceniu Boba. Stary punk postanawia ratować się, stając do walki ze swoim stwórcą. 

Nagrody i Festiwale 

  • 2021 - Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy, Francja – nagroda w kategorii Najlepszy Film (Contrechamp Award)
  • 2021 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mar del Plata, Argentyna – nominacja w kategorii najlepszy film latynoamerykański
  • 2021 - Międzynarodowy Festiwal Animacji w Ottawie, Kanada – główna nagroda w kategorii najlepszy film animowany
  • 2021 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w São Paulo, Brazylia – nominacja w kategorii najlepszy film w konkursie Nowe Kierunki

Cesar Cabral

Cesar Cabral ukończył wydział filmu i wideo na ECA-USP (Uniwersytet São Paulo, Brazylia,  Szkoła Sztuki i Komunikacji). Karierę rozpoczął jako animator animacji poklatkowej. W 2000 roku założył własną firmę zajmującą się animacją pn. Coala Filmes. To właśnie w Coala Filmes wyreżyserował krótkometrażowy film animowany Dossię Rê Bordosa (2008), który  zdobył ponad 70 nagród na brazylijskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Kolejnym jego filmem odnoszącym międzynarodowe sukcesy był Tempestade (2010).  Był on pokazywany na prestiżowych festiwalach filmowych, takich jak Annecy, Hiroshima, Havana i Sundance. Cabral w 2016 roku otrzymał nagrodę za całokształt twórczości na Anima Mundi Film Festival. Cesar jest twórcą i reżyserem animowanego serialu animowanego dla dorosłych Angeli The Killer, którego pierwszy sezon wyemitowano w Brazylii w 2017 roku. Jeden z jego odcinków został wybrany do Konkursu Filmowego Annecy TV. Jego pierwszy film fabularny Bob-Spit – Nie Lubimy Ludzi (2021) to animacja poklatkowa, która łączy dokument, film drogi i komedię. Film został wybrany do prezentacji WIP na Ventana Sur 2018, Animation Day-Annecy Goes To Cannes 2019 oraz The Annecy International Animation FF 2021. 

 

Filmografia

  • 1998 – Shpluph; reżyser (krótkometrażowy, animacja) 
  • 2008 – Dossiê Rê Bordosa; reżyser (krótkometrażowy, animacja) 
  • 2011 – Tempestade;  reżyser (krótkometrażowy, animacja) 
  • 2021 – Angeli – The Killer; reżyser  ( serial TV, animacja)