Fot.

Co widzimy po zamknięciu oczu i zatkaniu sobie uszu, czyli oswajamy animację abstrakcyjną i eksperymentalną.

Kategorie

Filmy krótkometrażowe
Wykłady
11.04
-
/
2019
10.35
wstęp wolny, dla uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Kup bilet

Kurator:

Brak historii, niemożność zidentyfikowania tego, co się widzi, zbyt intensywne doznania wzrokowo-słuchowe czy ogólne niezrozumienie to najczęstsze powody odrzucenia przez widzów animacji abstrakcyjnej i eksperymentalnej. A przecież to właśnie w tym obszarze eksplorowane są bardzo często możliwości filmu animowanego, wynajdowane nowe sposoby wizualnej narracji, czy - nade wszystko - odświeżana jest percepcja widza, przyzwyczajona do utartych schematów klasycznej filmowej narracji i klasycznego, disnejowskiego obrazowania. Aby jednak docenić istotną rolę animacji eksperymentalnej, jak również wartość animacji abstrakcyjnej, należy „nauczyć się” ją odbierać. Temu właśnie służyć będą zajęcia, podczas których uczniowie poznają najważniejsze przykłady z całej historii filmu animowanego i eksperymentalnego i będą mogli zadać pytania.

Kurator: Piotr Kardas

pomysłodawca i główny organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA (2013-),  Rising of Lusitania - AnimaDoc Film Festival w Liverpoolu (2019-), a także projektów: Animation Across Borders i O!PLA FOCUS ON POLAND (O!PLA ACROSS THE BORDERS). Inicjator i dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Animacji CRAFT w Yogyakarcie (2017-). Koordynator polskiej edycji StopTrik International Film Festival (2016-). Kurator i juror na festiwalach filmowych (Białoruś, Brazylia, Chorwacja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowenia, Włochy). Stale współpracuje z festiwalami i instytucjami kultury na całym świecie.

W latach 2003-2008 studiował filmoznawstwo i nowe media w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 2007-2008 redaktor działu filmowego na portalu internetowym Reymont.pl. W latach 2008-2010 kierownik programowo-artystyczny i opiekun galerii w łódzkiej Kino-Galerii Charlie. W latach 2010-2011 związany z Se-ma-for Produkcja Filmowa (główny dystrybutor) oraz Fundacją Filmową Se-ma-for. Dyrektor programowy dwóch pierwszych edycji Se-Ma-For Film Festival (2010, 2011). Pomysłodawca, twórca koncepcji i dyrektor programowy Se-Ma-For European/Asian Express 2011 > Pekin/Madryt/Tokio/Paryż - projektu w ramach prezydencji Polski w Radzie UE (2011). Inicjator, kurator sekcji i koordynator konkursu animacji przy 2. MFF ARS INDEPENDENT w Katowicach (2012).