Fot.
kadr z filmu "Mulm", reż. Carol Ratajczak, Tobi Trebeljahr

Do-grywka I

Kategorie

Pokazy konkursowe
Filmy krótkometrażowe
Dla dorosłych
24.03
-
/
2022
19:30

Kurator:

pokaz filmów konkursowych, film z największą ilością głosów publiczności wejdzie do Konkursu Międzynarodowego

Spokojna linia / Trait Calme / Calm Line, Gabrielle Mouret, Francja 2021, 5’36’’

Ktoś, gdzieś się budzi, a potem zostaje porwany przez wir codzienności.

We Have One Heart, Katarzyna Warzecha, Polska 2020, 11’20’’

Po śmierci matki Adam odnajduje korespondencję, wymienianą przed laty przez rodziców: Polkę i mieszkającego w Iraku Kurda. Dla Adama to okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o ojcu, którego nigdy nie poznał. Połączenie animacji rysunkowej z materiałami archiwalnymi pozwala przenieść się niemal 40 lat wstecz, poczuć emocje łączące żyjących w różnych częściach świata zakochanych oraz odkryć niezwykłą tajemnicę rodzinną.

Widzisz ich? / Can You See Them?, Bruno Razum, Chorwacja 2021, 10’27’’

Chłopiec-schizofrenik jest świadkiem zabicia jelenia w lesie i ucieka do domu. Miriady dziwnych wizji, jakie napotyka po drodze pogarszają jego stan. Bezpieczeństwo jego domu jest tylko iluzją, a szereg wizualnych bodźców zmusza go do cofnięcia się do początku opowieści, żeby spróbować zmienić kolejność wydarzeń.

Książę w cukierni / Prince in a pastry shop, Katarzyna Agopsowicz, Polska 2020, 16’06’’

„Książę w cukierni” to z pozoru żartobliwa opowiastka o szczęściu. „Ze szczęściem są same kłopoty” – mówi Duży Książę i mnoży przykłady owych kłopotów. Jego rozmówczynią jest Kaktusica, ucieleśnienie beztroski, niefrasobliwości, prostej radości życia, lecz przy tym żywa, inteligentna umysłowość potrafiąca w rozmowie zapędzić Księcia w kozi róg. Ta filozoficzna przypowiastka o pewnej parze jedzącej ciastka w kawiarni dotyka spraw fundamentalnych i bliskich każdemu - ulotności szczęścia, tego, że nie zawsze umiemy je dostrzec, nie wspominając już o tym, żeby przeżyć je jak najpełniej.

Cholerna kamera mojego ojca! / Ta presneta ocetova kamera! / My Father's Damn Camera!, Miloš Tomić, Słowenia 2021, 6’40’’

Nierozważny chłopiec desperacko próbuje przyciągnąć uwagę swego ojca – fotografa, przez co staje się dla niego kłopotliwy. W konfrontacji z artystycznym chaosem ojca i obsesyjną fascynacją fotografią- życiem, na drodze dorastania elementy te stają się w końcu podstawą wzmocnienia więzi między ojcem a synem.

Proszę nie dotykać / Please Don't Touch, Capucine Gougelet, Francja 2021, 9’15’’

Zasady zachowania w muzeum są proste: nie biegać, nie dotykać, nie krzyczeć, być zawsze być grzecznym.

Epidemia, Kristjan Holm, Estonia 2021, 10’10’’

Kamera podąża za wydarzeniami po tym jak dwójka dzieciaków znajduje pudełko zapałek i postanawia ugotować jajko.

Żegnaj mój mały bloku! / Pá kis Panelom! / Bye Little Block!, Éva Darabos, Węgry 2020, 8’42’’

Młoda kobieta dowiaduje się, że niedługo będzie musiała wyprowadzić się z bloku, w którym mieszka. Po otrzymaniu przykrych wiadomości od właściciela mieszkania ogarniają ją emocje. Pożegnalna łza staje się betonowym monolitem. Kiedy kropla spada na ziemię, w okolicy bunkra, który nazywała domem, pojawia się surrealistyczna panorama...

Mulm, Carol Ratajczak, Tobi Trebeljahr, Niemcy 2020, 6’51’’

Wizualna podróż przez zakłócony zmysł percepcji głównego bohatera. Ogarnięty obsesją fizyk w świecie turystów z plecakami obserwuje odległy pierścień będący źródłem impulsów. Zmęczony ciągłym hałasem powodowanym przez kota sąsiada, który przeszkadza mu w pracy, powoli popada w szaleństwo. Na surrealistycznej pustyni zmaga się z powiązaniami między sąsiadem, kotem i pierścieniem.

Regulamin i klauzula informacyjna RODO losowania nagród w głosowaniu publiczności.