Fot.
kadr z filmu "The Water Ghost", reż. Hongzhou Xue

Do-grywka I

Kategorie

Pokazy konkursowe
Filmy krótkometrażowe
Dla dorosłych
28.03
-
/
2024
19.30

Kurator:

Pokaz filmów konkursowych, film z największą ilością głosów publiczności wejdzie do Konkursu Międzynarodowego.

Being Ten, Fatemeh Jafari, Iran, 2023, 18’07’’Cyclepaths, Anton Cla, Belgia, 2023, 12’25’’

Kadr z filmu animowanego. Dziewczynka w brązowym płaszczu trzyma przed sobą kaczkę i spogląda w górę. Postać dziewczynki i kaczka wykonane są z włóczki.

Ojciec i jego dziesięcioletni syn mieszkają w samotnej chatce pośrodku gęstego lasu. Ojciec, myśliwy, zachowuje jedną ze swoich zdobyczy i przynosi ją do domu jako prezent dla syna. To, co na początku było tylko zabawą, na zawsze odmieni życie chłopca.

Cyclepaths, Anton Cla, Belgia, 2023, 12’25’’

Kadr z filmu animowanego. Mężczyzna w stroju budowlańca patrzy na stojący tramwaj, w tle czerwona poświata.

Stara kobieta niesie torby z zakupami. Dziecko z bronią na plecach jedzie na hulajnodze. Ptaki latają. Miasto upada. Impreza jest ekstra.

The Water Ghost, Hongzhou Xue, Wielka Brytania, 2023, 4’50’’

Kadr z filmu animowanego. Zielona postać z czarnymi, długimi włosami wynurza się z szarej wody.

Epopeja najmniejszej skali. Romantyczny wiersz o moim dzieciństwie. Subiektywna fantazja, która zmienia wspomnienia z przeszłości. Fałszywa pamięć może ujawnić prawdziwe ja.

Temporarily Removed, Dotan Goldwaser, Yoav Brill, Izrael, 2023, 14’13’’

Kadr z filmu animowanego. Kobieta w niebiesko-granatowym uniformie stoi na tle niebieskiej ściany, pomiędzy dwoma obrazami.

Głęboko w miejskim muzeum sztuki, jedyna strażniczka staje się królową małej wystawy. Gdy zmuszona jest opuścić pomieszczenie, jej wygnanie staje się podróżą w poszukiwaniu nowego domu.

Just Keep Breathing, Anej Golčar, Wielka Brytania, 2023, 6’15’’

Kadr z filmu animowanego. Postacie starszej kobiety i starszego mężczyzny siedzą obok siebie w samolocie. Mężczyzna trzyma przed sobą książkę, kobieta trzyma dłoń na udzie mężczyzny.

Victor utknął obok natrętnego nieznajomego podczas taniego lotu. Trzeszczące opakowanie od cukierków, mlaskanie, oh, dajcie człowiekowi spokój. Nie, nie chce twoich cukierków, bardzo dziękuję, Victor nie jest głodny. Trzydzieści pięć tysięcy stóp nad ziemią nie ma ucieczki. Po prostu oddychaj.

Baking With Piggu, Claire Schlaikjer, USA, 2023, 3’27’’ 

Kadr z filmu animowanego. Dziewczynka z dwoma zębami i różowymi włosami stoi przed stołem. Przed nią znajduje się biały tort z owocami, szara torebka wypełniona truskawkami oraz biała maskotka w kształcie świnki. Za nią znajdują się lodówka i szafka kuchenna.

Jest impreza. Jest ciasto. Więc Piggu chce kawałek. Piggu to wypchana świnia goniąca za przyjemnościami materialnego świata poza swoim własnym. Uwięziony we własnym miękkim ciele Piggu mimo wszystko próbuje wziąć w tym udział. Czy znajdzie to, czego szuka, czy też jego zmagania zakończą się złamanym sercem.

Braided, Chenxi Zhang, USA, 2023, 6’19’’

Kadr z filmu animowanego. Czarno-biały szkic. Dziewczynka w warkoczykach kuli się i zakrywa rękami twarz.

Mama zawsze skrupulatnie zaplatała moje włosy, tak ciasno, że tworzyły wolną ścieżkę na czubku mojej głowy. Ale pewnego dnia obcięła mi warkocze. Nie chciałam się opierać, musiałam to zaakceptować. Kiedy stawiałam pierwsze samodzielne kroki, mój krok był chwiejny. Przez ścieżkę dotknęłam naszej nierozerwalnej więzi i drogi kobiecego rozwoju, na którą obie nie byłyśmy przygotowane.

Czekaj na mnie we śnie, Natalia Durszewicz, Polska, 2023, 14’56’’

Kadr z filmu animowanego. Czarno-biały rysunek. Mężczyzna w okularach przytrzymuje starszą kobietę i pomaga jej wstać.

"Czekaj na mnie we śnie" to poetycka opowieść o starszym małżeństwie ukazana za pomocą animacji malarskiej. Odizolowani od świata i skazani na samotność Bronka i Zygfryd doświadczają powolnej defragmentacji rzeczywistości spowodowanej chorobą kobiety i związanymi z nią przeciwnościami losu. W swojej ostatniej podróży przeżywają chwile żalu, bólu, a nawet odrazy. Jednak za wszelką cenę starają się pamiętać miłość, która kiedyś między nimi trwała.

Regulamin i klauzula informacyjna RODO losowania nagród w głosowaniu publiczności.