Fot.
kadr z filmu "(((O)))", reż. Joanna Żybul

Do-grywka II

Kategorie

Filmy krótkometrażowe
Dla dorosłych
Pokazy konkursowe
29.03
-
/
2024
19.30

Kurator:

Pokaz filmów konkursowych, film z największą ilością głosów publiczności wejdzie do Konkursu Międzynarodowego.

Takie cuda się zdarzają, Barbara Rupik, Polska, 2023, 13’48’’

Kadr z filmu animowanego. Grupa zdeformowanych postaci stoi przed figurą Matki Boskiej. Figura otoczona jest zniczami i świeczkami, znajduje się przed niewielkim, murowanym ołtarzykiem.

Pewnego dnia, wszystkie figury w okolicy ożywają. Wychodzą z przydrożnych kapliczek, opuszczają postumenty i nieśpiesznie ruszają przed siebie, wszystkie w tym samym kierunku. Nie zatrzymują się nawet na chwilę. Ludzie z rosnącym niepokojem obserwują to zjawisko. Nikt z nich nie wie, dlaczego figury odchodzą i dokąd zmierzają. Tylko mała dziewczynka o ciele bez kości, zachwyca się pochodem niezwykłych postaci. Bez mięśni idą, choć iść nie powinny. Jakie to dziwne!

Love Me True, Inés Sedan, Francja, 2023, 7’40’’

Kadr z filmu animowanego. Kobieta o krótkich, rudych włosach, ubrana w sukienkę w czerwone pasy siedzi przy stoliku. Na stoliku kilka kieliszków z kolorowymi napojami. Dookoła niej znajdują się figury czarnych królików.

Laurence desperacko poszukuje miłości. Za radą przyjaciela zakłada portale randkowe, aby znaleźć swoją bratnią duszę. Uzależnia się od telefonu i toksycznego mężczyzny.

Vercors, Lyonel Charmette, Francja, 2023, 19’40’’

Kadr z filmu animowanego. Mężczyzna w czarnej marynarce i zielonych spodniach siedzi na mężczyźnie, który robi pompki. Za nimi dwa namioty oraz choinki pokryte śniegiem.

Kadr z filmu animowanego. Mężczyzna w czarnej marynarce i zielonych spodniach siedzi na mężczyźnie, który robi pompki. Za nimi dwa namioty oraz choinki pokryte śniegiem.

W odległym obozie na skraju gór Vercors pięciu partyzantów zapomnianych przez swoje dowództwo zmaga się z nudą, frustracją i trudami codzienności. Przez bierność Joseph, nowy dzieciak w okolicy, zaczyna przeciwstawiać się swojemu wujowi, odpowiedzialnemu za maquisardy (francuskie oddziały partyzanckie). Stopniowo szaleństwo ogarnia Josepha i rozprzestrzenia się na pozostałych.

Think something nice, Claudius Gentinetta, Szwajcaria, 2022, 6’02’’

Kadr z filmu animowanego. Mężczyzna z wędką w dłoni stoi na środku niewielkiej łódki.

Zdany na łaskę fotela dentystycznego główny bohater nie może uniknąć konfrontacji z bólem i niedolą ludzkiego losu. Aby odwrócić swoją uwagę, ucieka do wyimaginowanej historii o rybakach i morzu.

A kind of Testament, Stephen Vuillemin, Francja, 2023, 16’24’’

Kadr z filmu animowanego. Kobieta o czarnych włosach, ubrana w pasiastą marynarkę spogląda przed siebie. W tle fragmenty białych ptaków przypominających mewy.

Młoda kobieta natrafia w Internecie na animacje, które ewidentnie powstała z jej prywatnych selfie. Nieznana kobieta o tym samym nazwisku przyznaje się do kradzieży tożsamości. Ale śmierć jest szybsza niż odpowiedź na pytanie: „Dlaczego?”

((O)), Joanna Żybul, Polska, 2022, 1’

Kadr z filmu animowanego. Obraz w kolorystyce niebiesko-różowej. Dziewczyna leży do góry nogami na kanapie, zwisając głową i patrząc w dół. Dookoła niej fragmenty pokoju, w którym panuje niewielki bałagan.

Krótka historia o oczekiwaniu na specjalną przesyłkę…

Mano, Toke Madsen, Dania, 2023, 6’58’’

Kadr z filmu animowanego. Mężczyzna i chłopiec wychodzą przez drzwi z pomieszczenia. Mężczyzna trzyma niebieski plecak, chłopiec ogląda się za siebie.

Uwięziony w zaniedbującej rodzinie opiekuńczy starszy brat troszczy się o swoje młodsze rodzeństwo i konfrontuje się z wiecznie nieobecną matką, co prowadzi do pochopnej decyzji.

Holly Molly, Kamil Pośnik, Polska, 2022, 11’10’’

Kadr z filmu animowanego. Czarno-biały obraz. Kobieta w czarnych włosach wygląda zza metalowych puszek i butelek.

Film animowany "Hollymolly" przybliża problem dyskryminacji płci i patriarchalnego modelu rodziny z lat 60. Główna bohaterka, zmęczona rutyną życia, pewnego dnia sięga po środki psychoaktywne, co staje się początkiem niespodziewanych konsekwencji, rzucając światło na trudności, z jakimi musiały się mierzyć kobiety tamtych czasów pod presją społeczną.

Regulamin i klauzula informacyjna RODO losowania nagród w głosowaniu publiczności.