Fot.
kadr z filmu "List do świni", reż. Tal Kantor

Filmy krótkometrażowe nominowane do Oscara 2024: Animacje

Kategorie

Filmy krótkometrażowe
Wydarzenia specjalne
14.04
-
/
2024
15.30

Kurator:

Filmy krótkometrażowe nominowane do Oscara 2024: Animacje

Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina. Nominacje ogłaszane są w kilkunastu kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych filmów krótkometrażowych. Krótkie metraże pokazywane są w zestawach po kilka filmów, dzięki czemu jedna wizyta w kinie to spektrum emocji i niesamowitych, inspirujących historii zaklętych w krótkiej formie. Oto najlepsze szorty sezonu, które warto zobaczyć na dużym, kinowym ekranie.

Każda historia opowiedziana inną animowaną kreską to podróże przez rozmaite doświadczenia ludzkiej natury. W „Liście do świni” usłyszymy ocalałego z Holokaustu, którego wspomnienia skłonią do międzypokoleniowej refleksji na temat tożsamości i traumy. „95 zmysłów” to przemyślenia mężczyzny, któremu zostało niewiele czasu, aby cieszyć się życiem. „Nasz mundurek” ukaże realia irańskiej szkoły w pamięci jednej jej z uczennic, a „Pachydermia” pozornie beztroskie lato z dziadkami na wsi, gdzie za rogiem czai się niepokój. W „KONIEC WOJNY!” w alternatywnej rzeczywistości I wojny światowej dwóch żołnierzy przekazuje sobie wiadomości za pomocą gołębia pocztowego podczas gry w szachy, pokazując, że na wojnie nie ma zwycięzców.

List do świni, reż. Tal Kantor, Izrael, Francja, 2022, 17’

Kadr z filmu animowanego. Ciemne pomieszczenie. Ogromna różowa świnia pochyla się nad dziewczyną w czarnych włosach.

Ocalały z Holokaustu czyta list, który napisał do świni, która uratowała mu życie. Młoda uczennica, wysłuchując jego historii w szkolnej ławie, pogrąża się w pokręconym śnie, w którym próbuje zmierzyć się z kwestiami tożsamości, zbiorowej traumy i skrajności ludzkiej natury.

95 zmysłów, reż. Jerusha Hess, Jared Hess, USA, 2023, 13’

Kadr z filmu animowanego. Pięć kobiet w podeszłym wieku siedzą obok siebie. Każda z nich ma na głowie różową suszarkę do włosów.

Oda do pięciu zmysłów ludzkiego ciała pewnego mężczyzny, któremu zostało niewiele czasu, aby się nimi cieszyć.

Nasz mundurek, reż. Yegane Moghaddam, Iran, 2023, 7’

Kadr z filmu animowanego. Animacja na materiale. Dziewczyna w burce - kobiece nakrycie głowy noszone przez muzułmanki. Marszczenia materiału na twarzy kobiety.

Dziewczyna z Iranu przywołuje szkolne wspomnienia na fałdach i materiałach swojego starego mundurka.

Pachydermia, reż. Stéphanie Clement, Francja, 2022, 11’

4.Kadr z filmu animowanego. Dziewczynka o brązowych włosach zanurzona w wodzie. Pod wodą liczne białe ręce oplatające dziewczynke.

Jak każdego lata, Louise zostaje powierzona swoim dziadkom, by spędzić z nimi kilkudniowe wakacje na wsi. Zielona trawa w ogrodzie, kąpiel w jeziorze, wędkowanie z dziadkiem, wszystko wydaje się mieć słodki smak babcinych placków z truskawkami. Jednak w tym roku latem spadnie śnieg, a potwór umrze.

KONIEC WOJNY! Historia inspirowana muzyką Johna Lennona i Yoko Ono, reż. Dave Mullins, USA, 2023, 11’

Kadr z filmu animowanego. Grupa mężczyzn pochyla się nad szachownicą. W centrum mężczyzna w okularach z gołębiem na ramieniu pochyla się nad figurami szachowymi.

W alternatywnej rzeczywistości I wojny światowej dwóch żołnierzy, stojących po przeciwnych stronach konfliktu, rozgrywa partię szachów. Wiadomości o kolejnych ruchach przekazują sobie za pomocą gołębia pocztowego, przemierzającego ryzykowne trasy lotu nad polem bitwy. Gracze nie znają swoich tożsamości, a wojna zmierza do nieuchronnego, tragicznego końca. Ktokolwiek wygra, jedno jest pewne: na wojnie nie ma zwycięzców. Film inspirowany pokojowymi manifestami jednej z najsłynniejszej par muzyków w historii - Jonna Lennona i Yoko Ono.