Fot.

Gdzie jest Anne Frank?, reż. Ari Folman - polska premiera | film zamknięcia

Kategorie

Dla dorosłych
Dla dzieci
Filmy pełnometrażowe
Wydarzenia specjalne
09.04
-
/
2022
19.30

Kurator:

Filmem zamknięcia tegorocznej edycji festiwalu będzie najnowszy film Ariego Folmana, twórcy nominowanego do Oscara antywojennego „Walca z Baszirem”. Przed filmem poznamy laureatów i laureatki konkursów 11. edycji festiwal Animocje.

Najnowszy film Ariego Folmana, twórcy nominowanego do Oscara antywojennego „Walca z Baszirem”, to równie gorący pacyfistyczny manifest i adresowany prosto do naszych serc apel o solidarność z prześladowanymi. Porywająca wizualnie animacja „Gdzie jest Anne Frank?” została stworzona, by łączyć: wyobraźnię z faktami, tradycyjne techniki z nowymi technologiami, przeszłość z przyszłością, a przede wszystkim – pokolenia. Zrealizowany na podstawie wydanego także w Polsce komiksu Folmana i Davida Polonsky’ego film zachwyci dzieci, rodziców i każdego miłośnika mądrej animacji. To niezwykle aktualna opowieść o tym, że każdy zasługuje na szacunek, ma prawo do godnego życia i bezpiecznego domu. 

W polskiej wersji językowej bohaterom użyczają swoich głosów wybitni aktorzy: Maja Ostaszewska i Maciej Stuhr. 

Punktem wyjścia dla animacji Ariego Folmana jest oczywiście „Pamiętnik Anne Frank”, jedno z najważniejszych świadectw Holokaustu. Anne, ukrywająca się w Amsterdamie trzynastoletnia żydowska dziewczynka, kierowała swoje notatki do niewidzialnej przyjaciółki, Kitty. W filmie Folmana Kitty opuszcza karty książki, by w Amsterdamie z niedalekiej przyszłości odnaleźć Anne. I odkrywa, że choć co drugi szpital, most czy szkoła nosi tu imię autorki wojennych pamiętników, to miasto wciąż pełne jest uprzedzeń i ludzi, którzy muszą się ukrywać. W swojej niezwykłej podróży przez miejskie zaułki i historię rodziny Franków Kitty spotyka Petera, chłopca pomagającego uchodźcom. Łączy ich wspólna misja – wskrzeszenia ducha Anne Frank i przebudzenia sumień. Ari Folman, syn polskiej Żydówki, która przetrwała Holokaust, w swoim najnowszym filmie powraca do tematu pamięci i traumy. „Gdzie jest Anne Frank?” to animacja „żarliwa, przejmująca, zachwycająca wizualnie” – jak określił ją krytyk „The Guardian” – oraz idealnie trafiająca w swój czas. Na jej ostateczny kształt i przesłanie wpłynął kryzys uchodźczy z 2015 roku, który rozwiał złudzenie, że wojna, ucieczka i wykluczenie to doświadczenia na zawsze zamknięte w muzeach i na kartach podręczników historii. To głęboko humanistyczny film wzywający do pomocy słabszym, tolerancji i solidarności z każdym człowiekiem w potrzebie.


Festiwale 

  • Asia Pacific Screen Awards 2021 - nominacja w kategorii najlepszy film animowany
  • Europejska Nagroda FIlmowa 2021 - nominacja w kategorii Europejski animowany film fabularny
  • Sitges - Kataloński Międzynarodowy Festiwal Filmowy 2021 - nominacja w kategorii najlepszy film animowany  


Ari Folman

Urodził się w Hajfie w rodzinie polskich Żydów. Na początku lat 80. służył w izraelskiej armii. Brał udział w wojnie w Libanie, należał do oddziałów otaczających obóz uchodźców w czasie masakry w Sabrze i Szatili. Doświadczenia te odcisnęły się piętnem na jego dalszym życiu.

Właśnie tym traumatycznym wydarzeniom poświęcił Folman swój najsłynniejszy film - Walc z Baszirem (2008). Była to nietypowa hybryda łącząca animację z kinem dokumentalnym, gdyż większość scen dotyczyła rozmów reżysera z przyjaciółmi biorącymi udział w walkach w Bejrucie. Walc z Baszirem miał swoją premierę światową w konkursie głównym na 61. MFF w Cannes. Obraz zdobył szereg prestiżowych nagród, m.in. Złoty Glob dla filmu zagranicznego, a także nominację do Oscara za najlepszy film obcojęzyczny.

Kolejnym filmem reżysera był Kongres (2013), międzynarodowa koprodukcja zrealizowana na podstawie powieści Stanisława Lema Kongres futurologiczny. Obraz z Robin Wright w roli głównej nie powtórzył sukcesu Walca z Baszirem i w dużej mierze zawiódł pokładane w nim nadzieje.

  

Filmografia

  • 1996 – Klara cudotwórczyni; reżyser (dramat, fantazja)
  • 2001 – Made in Israel; reżyser (dramat) 
  • 2008 – Walc z Baszirem; reżyser (dokumentalny, animacja) 
  • 2013 -  Kongres; reżyser;  (dramat, animacja sci – fi)