Fot.
autoportret Billa Plymptona

Jak przeżyć w świecie niezależnej animacji. Masterclass z Billem Plymptonem.

Kategorie

Dla dorosłych
Spotkania
Warsztaty
20.04
-
/
2024
14.00
wstęp wolny, obowiązują zapisy: weronika.placzek@mck-bydgoszcz.pl
Kup bilet

Kurator:

Jak przeżyć w świecie niezależnej animacji. Masterclass z Billem Plymptonem.

Bill Plympton opowie o swojej karierze animatora i o tym, jak udało mu się przetrwać jako niezależny twórca filmowy. Podczas masterclass reżyser pokaże swoje wybrane filmy krótkometrażowe, wykona pokaz rysowania na żywo i rozda wszystkim uczestnikom darmowy szkic!

Tego samego dnia, w sobotę 20 kwietnia o godzinie 19.30, jako film zamknięcia festiwalu, zaprezentujemy najnowszą pełnometrażową animację Billa Plymptona “Slide”.

Projekcja połączona z ogłoszeniem wyników konkursów.

Spotkanie masterclass odbędzie się w języku angielskim.

Udział w warsztatach jest darmowy.

Zapisy: weronika.placzek@mck-bydgoszcz.pl

Bill Plympton

Kolorowy szkic przedstawia mężczyznę o niebieskich oczach i brązowych włosach.

Bill Plympton jest uważany za króla niezależnej animacji i jest pierwszą osobą, która ręcznie narysowała cały animowany film fabularny. Bill przeniósł się do Nowego Jorku z Portland w stanie Oregon w 1968 roku i rozpoczął karierę od tworzenia kreskówek dla takich publikacji jak New York Times, National Lampoon, Playboy i Screw. W 1987 roku był nominowany do Oscara za krótkometrażowy film animowany „Your Face”. W 2005 roku otrzymał kolejną nominację do Oscara za krótkometrażowy „Guard Dog”. „Push Comes to Shove” zdobył nagrodę Prix du Jury w Cannes w 1991 roku, a w 2001 kolejny film krótkometrażowy „Eat” zdobył główną nagrodę Tygodnia Krytyki w Cannes. Po wyprodukowaniu wielu filmów krótkometrażowych, które pojawiły się w MTV oraz Spike i Mike's, zwrócił się w kierunku filmów fabularnych. Od 1991 roku nakręcił jedenaście filmów fabularnych. Osiem z nich: “Tune”,  “Mondo Plympton”, “Poślubiłem dziwną osobę”, “Mutanci z kosmosu”, “Hair High”, “Idioci i Anioły”, “Zdrada” i “Zemstopomsta” to filmy animowane. Bill Plympton współpracował także z Madonną, Kanye Westem i Weirdem Al Yankoviciem w wielu teledyskach i projektach książkowych, a także tworzył wiele reklam na zamówienie Geico, Trivial Pursuit, Ford, Nike i Taco Bell. W 2006 roku otrzymał nagrodę Winsor McCay za całokształt twórczości przyznaną przez Annie Awards.