Fot.
kadr z filmu "That Doesn't Fit", reż. Ackshaj Anand

Konkurs Filmów dla Dzieci i Młodzieży 15+

Kategorie

Dla dzieci
Dla dorosłych
Filmy krótkometrażowe
Pokazy konkursowe
17.04
-
/
2024
13.00
1 zł/ dziecko, 0 zł/nauczyciel Zgłoszenia: animocje@gmail.com
Kup bilet

Kurator:

Informacja dla grup zorganizowanych:

Koszt 1 zł/dziecko, 0 zł/nauczyciel

Zgłoszenia: animocje@gmail.com
Prosimy o podanie nazwy szkoły, ilość osób oraz jaki pokaz.
Ilość miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

Materiały dydaktyczne

Margarethe 89, Lucas Malbrun, Francja, 2023, 18’37’’

Kadr z filmu animowanego. Kobieta o krótkich, fioletowych włosach stoi na tle wielkie budowli z cegły. Dookoła niej kilka czerwonych i żółtych plam.

Lipsk, 1989. Margarethe, młoda punkówa przeciwna NRDowskiemu reżimowi, przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Marzy o ucieczce, aby dołączyć do ukochanego – punkowego muzyka imieniem Heinrich. Dni reżimu może i są policzone, informatorów Stasi jest więcej niż kiedykolwiek.

Najważniejsze, że się starasz, Karolina Borgiasz, Polska, 2022, 5’

Kadr z filmu animowanego. Przygarbiona postać w swetrze i krótkich spodenkach stoi na środku drogi otoczonej trawa. Przed nią leży czerwone koło hula-hop.

Tragikomiczny kolaż ludzkich starań.

Box Cutters, Naomi Van Niekerk, Francja, 2023, 8’24’’

Kadr z filmu animowanego. Czarno-biały obraz. Kobieta w czarnych, falujących włosach i czarnym swetrze. Kobieta ma zamknięte oczy. Na ścianie za nią półka z kwiatem doniczkowym i aparatem fotograficznym.

Młoda kobieta wspomina dzień, kiedy w drodze do domu została zaatakowana przez trzech mężczyzn, codzienne życie musi jednak toczyć się dalej.

a WORLD in CHAOS, David Crisp, Węgry, 2023, 9’46’’

Kadr z filmu animowanego. Duży, szary słoń stoi obok mniejszego, brązowego słonia. Oboje mają podkrążone, fioletowe oczy. W tle sceneria safari.

Seria refleksji nad sensem życia oraz rozważań nad moralnymi troskami człowieka, opowiedziane na przykładzie wybranych zwierząt w ich naturalnym środowisku, odtwarza niefortunne codzienne sytuacje, podkreślając absurdalne i niedorzeczne konsekwencje etyki, emocji, zachowań i samej koncepcji ludzkości na planecie Ziemia.

Heart Hug, Rimma Gefen, Nika Zhukova, Izrael, 2023, 8’46’’

Kadr z filmu animowanego. Obraz wykonany techniką wycinankową. Kuchnia. Starsza kobieta w okularach i fartuszku głaszcze dużego, pomarańczowego psa wyglądającego jak lew.

„Heart Hug” to głęboko poruszający film, który bada wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę przez pryzmat uroczego duetu. Film oparty jest na prawdziwej historii o sile ludzkiego połączenia i pięknej więzi między starszą kobietą, Lilią a jej wiernym towarzyszem, dużym pomarańczowym psem, Maxem. Film to opowieść o miłości, stracie i odporności, przypomina nam, że nawet w najmroczniejszych czasach, więzi, które tworzymy są naszą siłą.

The Skatebook, Sofia Negri, Wielka Brytania, 2022, 5’12’’

Kadr z filmu animowanego. Dziewczynka w kasku stoi w skate parku. Za nią siedzi duża, rysunkowa postać dziewczyny w fioletowych włosach, która pochyla się i spogląda na dziewczynkę przed sobą.

Co to za hałas? Kim jest ten skater w dole alejki, który próbuje wykonać tę samą sztuczkę po raz n-ty? Jeśli chcesz wiedzieć lepiej, spójrz na animowane strony Skatebooka, które ujawniają myśli, wspomnienia, nadzieje i obawy rozwijającej się sceny deskorolkowej w Londynie.

Our Uniform, Yegane Moghaddam, Iran, 2023, 6’59’’

Kadr z filmu animowanego. Obraz na materiale. Irańska dziewczynka w szkolnym uniformie. Na głowie ma hidżab - nakrycie głowy dla kobiet z krajów arabskich. Materiał jest lekko pomarszczony.

Irańska dziewczyna przywołuje szkolne wspomnienia przez swój mundurek, jego tkaninę i marszczenia. Przyznaje, że jest po prostu „kobietą”, zgłębia się w źródło tej idei z perspektywy jej szkolnych lat.

The Garden of Heart, Olivér Hegyi, Węgry, 2022, 10’32’’

Kadr z filmu animowanego. Wnętrze nory kreta. Przed kretem znajduje się ładunek wybuchowy TNT. Dookoła kreciej nory mnóstwo czerwonych, pomarańczowych i różowych maków.

Młody aspirujący malarz z niską samooceną przychodzi na ostatnią rundę rozmów kwalifikacyjnych na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. Podczas gdy oczekuje na rozmowę pojawia się jego demony, ukazując mu się w formie szkodników ogrodowych.

That Doesn't Fit, Ackshaj Anand, Indie, 2023, 3’10’’

Kadr z filmu animowanego. Cztery postacie w granatowych mundurkach z puzzlami zamiast głów stoją na boisku. Jedna z postaci trzyma piłkę do koszykówki, W tle brązowy budynek.

„That Doesn’t Fit” (ang. To nie pasuje) to animacja 2D z gatunku slapstick, zbiór różnych niewiarygodnych scenariuszy, w których ludzie wpasowują się za bardzo, pełna satyry i komentarza społecznego.

49 385, Helena Stańczyk, Polska, 2023, 8’

Kadr z filmu animowanego. Czarna postać w niemieckim mundurze ze swastyką na ramieniu trzyma w ręku fotografię. Na fotografii uśmiechnięta kobieta w czarnej sukience stoi przed witryną sklepową.

Wojna to nie tylko wielkie bitwy, ale przede wszystkim małe, codzienne potyczki milionów ludzi, którzy są nią dotknięci. Babcia Zosia wie o tym z własnego doświadczenia. Z niezwykłym dystansem i poczuciem humoru opowiada o trudach wojennej i obozowej rzeczywistości, których doświadczyła jako młoda dziewczyna. Film, oprócz zarysu historycznego, przede wszystkim prezentuje niezwykłą osobę o wyjątkowym charakterze, czyli babcię Zosię. Animowany dokument oparty na nagraniach dźwiękowych zarejestrowanych przez autorkę filmu podczas rodzinnego spotkania.

Materiały dydaktyczne