Fot.

Konkurs Międzynarodowy - Blok II

Kategorie

Filmy krótkometrażowe
Pokazy konkursowe
19.04
-
/
2023
17.00

Kurator:

Konkurs Międzynarodowy o Bydgoską Nagrodę dla Najlepszego Filmu Animowanego, niezmiennie, przybliżymy Wam arcydzieła z całego świata, wykonane przy użyciu różnorodnych technik, które Was zaskoczą, rozbawią bądź wzruszą do łez…

Garrano, reż. Vasco Sá, David Doutel, Portugal, 14'08"

Koń Garrano jest zmuszony ciągnąć ciężki ładunek w palącym słońcu. Młody chłopiec Joel odkrywa mężczyznę, który ma zamiar podpalić las.

Ludwik I, król owiec, reż. Markus Wulf, Niemcy, 2022, 9'

Pewnego wietrznego dnia owca o imieniu Ludwig (Louis) znajduje papierową koronę i tym samym zostaje Ludwikiem I. Królem Owiec. Zwraca się do swego ludu, oswaja naturę, inicjuje uroczystości, dzieli owce według koloru i decyduje, kto co ma robić. Sprawy toczą się po królewsku. Przynajmniej do następnego podmuchu wiatru.

Very, Very, Tremendously, reż. Guangli LIU, Chiny, 2021, 12'12"

Cywilizacja to ścieki. Uważamy, że śmieci to zwłoki towarów, ponieważ tracą swoją funkcjonalność, ale używamy wielu modeli 3D śmieci w grach wideo, aby ozdobić wirtualną rzeczywistość. Wypełniamy wulkan odchodami mieszkańców w miejskiej grze symulacyjnej i pozwalamy, by wybuchł, by zalał miasto, a także zarabiamy kilka dolarów dziennie, przeszukując odpady na prawdziwych górach śmieci. Chociaż odnosimy się do technologii kryptowalut jako zdecentralizowanej metody rachunkowości, widzimy, że scentralizowany kapitał wykorzystuje ją do wzrostu wartości aktywów. My, my, bardzo, bardzo, ogromnie.

Despera, reż. Alicja Liss, Poland, 2022, 2’

Film jest kontemplacją samotności, izolacji i bezsilności. Zaczęłam nad nią pracować w okresie lockdownu, w okresie protestów strajkowych kobiet w Polsce na początku 2021 roku.

One Last Wish, reż. Galia Osmo, Izrael, 2021, 10'20"

Ludowa opowieść o Rybaku i Rybie ożywa w słodko-gorzkiej animacji. Samotny rybak ma magiczną złotą rybkę, która spełni jego trzy życzenia. Wykorzystał już dwa życzenia by pomóc innym w potrzebie. Teraz stoi przed poważną decyzją; po przypadkowym zabiciu nieznajomego, musi wybrać, czy spełnić swoje ostatnie życzenie i zostać mordercą, czy użyć go, aby ocalić życie nieznajomego, ale robiąc to, straci jedyną rzecz, która naprawdę się liczy, swojego przyjaciela.

Hot Bun, dir. Calleen Koh, Singapore, 2022, 10'30"

W tym dziwnym, spolaryzowanym świecie Rąk i Tyłków pojedynczy akt przemocy wobec uciskanego tyłka podpala świat mediów.

El After del Mundo, reż. Florentina Gonzalez, Argentyna, 2022, 11'

Ludzkość już nie istnieje, pozostają tylko Fluor i Carlix, dwa duchy w sportowych strojach.

Wędrują wśród pozostałości wymarłej cywilizacji, jeden w poszukiwaniu połączenia Wi-Fi, drugi w poszukiwaniu głowy gigantycznego walenia. Opowieść o spotkaniu i przyjaźni, przerywana ostateczną playlistą: tą o końcu świata.