Fot.
kadr z filmu "Ice Merchants", reż. João Gonzalez

Konkurs Międzynarodowy I

Kategorie

Filmy krótkometrażowe
Pokazy konkursowe
16.04
-
/
2024
17.00

Kurator:

Ice Merchants, João Gonzalez, Portugalia, 2022, 14’33’’

Kadr z filmu animowanego. Duży, pomarańczowy dom przymocowany na linach do szarej skały. Na balkonie domu znajduje się niewielka postać.

Codziennie ojciec i syn skaczą ze spadochronem ze swojego zimnego domu przyczepionego do klifu tak, że wywołuje to zawroty głowy. Robią to, aby dotrzeć do wioski na ziemi, gdzie sprzedają codziennie produkowany przez siebie lód.

Fox Tossing, Zénó Kristóf Mira, Węgry, 2023, 7’48’’

Kadr z filmu animowanego. Dwa rzędy postaci w białych sukniach stoją naprzeciwko siebie. Postacie trzymają długie pasy białego materiału. Pomiędzy nimi ciała krwawiących lisów, niektóre z nich unoszą się w powietrzu.

W XVII-wiecznej Europie istniała zapomniana obecnie arystokratyczna rozrywka/krwawy sport zwany „rzucaniem lisów”. Opierając się na tym dziwnym zjawisku kulturowym, krótkometrażowy film animowany ma na celu ukazanie hedonistycznego życia mieszkańców pałacu, w którym lisy uczestniczą jako zabawki skazane na śmierć.

Crush, Michał Socha, Jakub Socha, Polska, 2022, 8’18’’

Kadr z filmu animowanego. Dwa samochody stojące obok siebie. Przód samochodów oświetlony przez przednie światła. W tle sygnalizacja świetlna z włączonym światłami: czerwonym i żółtym.

Ambitny złodziej chce ukraść drogocenny diament z silnie strzeżonego skarbca. Na swojej drodze spotyka niespodziewanie konkurencję - femme fatale, która zjawiła się w tym samym celu. Rywalizacja o diament powoli przeradza się we wzajemną fascynację, która przenosi parę w świat pomiędzy fantazją, a rzeczywistością. Ich rozgrywka balansuje na granicy niebezpieczeństwa i zmysłowego flirtu. Film jest swoistą mieszanką kryminału i historii miłosnej na granicy absurdu.

Electra, Daria Kashcheeva, Czechy, 2023, 26’33’’

Kadr z filmu animowanego. Kilka nagich manekinów, część z nich siedzi, część stoi. W tle kilka ekranów telewizorów stojące jedne na drugich. Na ekranach telewizorów twarz tego samego mężczyzny.

Elektra rozmyśla nad swoimi dziesiątymi urodzinami, miesza wspomnienia z marzeniami. Odizolowana w swoim świecie fantazji pełnym cycatych lalek, plastikowych fragmentów ciała mężczyzn i narzędzi dentystycznych, buduje własne relacje ze swoim ciałem i seksualnością. Zanurzając się głębiej we wspomnienia z dzieciństwa, Elektra przechodzi przez najbardziej bolesne chwile, aby uwolnić swoje stłumione uczucia

Astrogolem, Thorsten Fleisch, Niemcy, 2023, 6’23’’

Kadr z filmu animowanego. Przód i profil twarzy dziwnej istoty. Twarz jest częściowo ludzka, częściowo przypominająca robota. Fragmenty twarzy stanowią mieszaninę kabli w różnych kolorach.

Film opowiada historię miłości, poświęcenia i konsekwencji zabawy z siłami przekraczającymi ludzkie pojęcie. To ekscytująca podróż do świata, w którym nauka i zjawiska nadprzyrodzone współistnieją, a dokonywane przez nas wybory mają moc kształtowania naszego przeznaczenia.

27, Flóra Anna Buda, Węgry, Francja, 2023, 10’40’’

Kadr z filmu animowanego. Nagie ciało kobiety stojącej tyłem. W tle okno z widokiem na budynki. Na parapecie okna popielniczka z papierosem oraz czarny kubek.

Alicja ma dziś 27 lat. Mimo że trochę się dusi, nadal mieszka z rodzicami i ma tendencję do marzycielstwa, aby uciec od ponurej codzienności. Po psychodelicznej imprezie na dachu fabryki ulega poważnemu wypadkowi na rowerze po pijanemu. Czy to da jej odwagę, by stać się dorosłą?