Fot.
kadr z filmu "Koniunkcja", reż. Marta Magnuska

Konkurs Międzynarodowy II

Kategorie

Filmy krótkometrażowe
Pokazy konkursowe
17.04
-
/
2024
17.00

Kurator:

Przed seansem zapraszamy na Q&A z gośćmi_ciniami i twórczyniami_cami, które odbędzie się o godz. 16.00 w Music Cafe Szpulka.


The Miracle, Nienke Deutz, Belgia, 2023, 15’02’’

Kadr z filmu animowanego. Wnętrze kawiarni. Dziewczyna w ciemnych włosach i żółtej sukience trzyma w rękach telefon komórkowy. Za nią przy stoliku siedzą inni ludzie.

40-letnia Irma wyjeżdża na wakacje do kurortu all-inclusive. Wkrótce po przyjeździe zdaje sobie sprawę, że to miejsce jest przeznaczone dla młodych rodzin. Irma musi odnaleźć swoje miejsce w tym wakacyjnym raju.

Dog - Apartment, Priit Tender, Estonia, 2022, 14’14’’

Kadr z filmu animowanego. Opustoszała droga. Mężczyzna z czarnym płaszczem i czarną walizką w rękach idzie w stronę domu. Obok rów z otwartym samochodem. W tle rząd stacji wysokiego napięcia.

Nieszczęścia zesłały tancerza baletowego, Sergieja, do przedmieść kołchozu. Tutaj toczy swoje przyziemne walki z rutyną, zwierzętami domowymi i alkoholem.

Whatever moves is alive, Noémie Marsily, Belgia, 2022, 11’05’’

Kadr z filmu animowanego. Rysunek. Twarz osoby w okularach. Osoba ma niebieskie włosy i oczy.

Podczas gdy ślimaki wędrują po kuchennej podłodze, Noémie rysuje swój autoportret, ruchomy i fragmentaryczny, na granicy intymności i zgiełku świata.

Nun or Never!, Heta Jäälinoja, Finlandia, 2023, 10’52’’

Kadr z filmu animowanego. Obraz rysunkowy. Wielka czarna kula o czterech niewielkich twarzach. Każda z twarzy ma w ustach tlącego się papierosa. Na nią unoszą się kłęby dymu.

Zakonnica wykopuje mężczyznę z ziemi i traci kontrolę nad codziennością. Czy tajemnice i harmonia mogą współistnieć?

World to Roam, Stephen Irwin, Wielka Brytania, 2023, 12’21’’ 

Kadr z filmu animowanego. Dwie niewielkie postacie o wyglądzie starszych ludzi tulą się do siebie. Znajdują się w ciemnym pomieszczeniu ze schodami.

Matka i ojciec kładą dziecko do łóżeczka każdego wieczoru o tej samej porze. Jednak nad ranem pozostaje tylko płytki krater; depresja w kształcie dziecka. Przeznaczeniem chłopca było zostanie wędrowcem.

Koniunkcja, Marta Magnuska, Polska, Łotwa, 2022, 7’

Kadr z filmu animowanego. Szkic. Twarz kobiety w dużych, białych okularach trzyma przed sobą nóż. Na ostrzu noża znajduje się żółty odcisk ust.

Kobieta spędza leniwe popołudnie w domu, pije kawę. Koło doniczki z rośliną, siedzi mała jaszczurka. Wokół lampy krąży kilka much. Powoli obraca się śmigło wentylatora. Mężczyzna w kuchni obiera i kroi warzywa. Na ulicy po chodniku chodzą ludzie. Znudzona kobieta wodzi wzrokiem dookoła i pozwala swoim myślom błądzić. Stopniowo odnajduje coraz więcej zależności i analogii między obserwowanymi elementami. Ukazane mikrokosmosy zdają się na siebie rytmicznie oddziaływać, przynależeć do jakiegoś kosmicznego porządku. Wszechświat zostaje zredukowany do zasady działania najprostszych mechanizmów. Bohaterka staje się częścią obserwowanych układów i nie jest w stanie dłużej przewidzieć rozwoju akcji.