Fot.
kadr z filmu "All Is Lost", reż. Carla Pereira, Juanfran Jacinto

Konkurs Międzynarodowy III

Kategorie

Filmy krótkometrażowe
Pokazy konkursowe
18.04
-
/
2024
17.00

Kurator:

Przed seansem zapraszamy na Q&A z gośćmi_ciniami i twórczyniami_cami, które odbędzie się o godz. 16.00 w Music Cafe Szpulka.


Make or Break, Mike Plitt, Falk Schuster, Niemcy, 2022, 8’06’’

Kadr z filmu animowanego. Kolaż. Fragment jasnej ściany, na której naszkicowana jest para trzymająca się za ręce, obok nich ekran telewizora. W lewym dolnym rogu zdjęcie wnętrza kuchni.

Alex dorasta w latach istnienia NRD wraz z samotną matką, tworząc dobrą drużynę. Kiedy jego matka publicznie krytykuje państwo, władze opieki nad młodzieżą postanawiają wysłać Alexa do domu dziecka. On tęskni za rodziną i podejmuje kilka prób ucieczki. Jako karę wysyłają go do Zamkniętego Ośrodka Poprawczego w Torgawie, nie ma drugiego takiego w kraju.

Eeva, Lucija Mrzljak, Morten Tšinakov, Estonia, 2022, 15’57’’

Kadr z filmu animowanego. Kobieta z parasolką i bukietem kwiatów stoi nad otwartym grobem. Po dwóch stronach grobu stoi sześciu mężczyzn, którzy na linach opuszczają trumnę do dołu.

Na pogrzebie pada deszcz. Dużo płaczu, zbyt wiele wina, kilka dzięciołów i parę marzeń, które wypełniają luki.

W lesie są ludzie, Szymon Ruczyński, Polska, 2023, 9’53’’

 Kadr z filmu animowanego. Obraz rysunkowy. Trzy kontury postaci siedzą przy stole. Jedna z nich wskazuje ręką na okno. Za oknem scena aresztowania.

Do samotnego, kulejącego człowieka podjeżdża ciężarówka. Wyskakują z niej uzbrojeni mężczyźni. Chwytają go i wywożą do lasu. Jedynymi świadkami zajścia są ludzie z pobliskiej wioski. Od 2021 roku takie sytuacje to rzeczywistość przy granicy polsko-białoruskiej. Animowany dokument o kryzysie uchodźczym stworzony przez mieszkańca przygranicznej miejscowości. 

The Family Portrait, Lea Vidakovic, Chorwacja, 2023, 14’35’’

Kadr z filmu animowanego. Duża grupa ludzi i dzieci w różnym wieku i różnej płci stoją w niewielkim pomieszczeniu. Postacie przypominają lalki.

Spokojne niedzielne popołudnie w arystokratycznym domu rodzinnym, tuż przed upadkiem imperium Austro-Węgierskiego. Andras i jego córka Zsofia zostają zaskoczeni, gdy brat Andrasa, Zoltan, wtargnął w intymność ich domu, wraz z dużą rodziną. Poetycka, mroczna i nieco humorystyczna obserwacja społeczna, w której więzi rodzinne i relacje są rozbierane i rozkładane na kawałki.

Her Dress for the Final, Martina Meštrović, Chorwacja, 2023, 8’47’’

Kadr z filmu animowanego. Starsza kobieta o białych włosach wyjmuje białą sukienkę z czerwonego pudła lezącego na łóżku.

Któregoś dnia moja babcia przefarbowała swoją suknię ślubną na czarno. Chciała być w niej pochowana.

Brak, Paweł Prewencki, Polska, 2023, 10’45’’

Kadr z filmu animowanego. Czarna postać przypominająca bryłę w kształcie człowieka próbuje złapać czarnego ptaka latającego przed nią.

Film opowiada o zmaganiu się z bólem i cierpieniem. Dotyka bardzo osobistych doświadczeń. Jest opowieścią o samotności, gniewie i żalu dotykającym rodziców, którzy tracą dziecko. Jest indywidualną i emocjonalną wizualizacją świata, w którym żyją osoby pogrążone w żałobie. Opowiada o zdarzeniu, na które nikt nie jest przygotowany, a znany nam do tej chwili „katalog” reakcji staje się bezużyteczny.

All Is Lost, Carla Pereira, Juanfran Jacinto, Hiszpania, 2022, 7’05’’

Kadr z filmu animowanego. Trzy postacie przypominające lalki znajdują się kolorowym wnętrzu kuchni.

Rodzina Pérezów to prawie normalna rodzina, chociaż ich zachowanie jest nieco dysfunkcyjne. Para planuje zapłodnić jajo, które złożyła wczoraj wieczorem.