Fot.
kadr z filmu "Wszystkie te odczucia w moim brzuchu", reż. Marko Djeska

Konkurs Międzynarodowy IV

Kategorie

Dla dorosłych
Filmy krótkometrażowe
Pokazy konkursowe
08.04
-
/
2022
17.00

Kurator:

Kat w domu / The Hangman at Home, Michelle and Uri Kranot, Dania 2021, 13’50’’

O czym myśli kat wracając wieczorem do domu z pracy?

Stara wiedźma / Old Hag, Julie Rembauville, Nicolas Bianco-Levrin, Francja 2020, 7’37’’

Podczas gdy żona wierzy, że Jean-Luc jest na konferencji w Paryżu, ten płynie łodzią gdzieś przez bagniska Luizjany. Spotyka się z Richardsonem, czarownikiem voodoo, który specjalizuje się w rozwiązywaniu problemów.

Niewidomy pisarz / L’écrivain aveugle / The blind writer, Georges Sifianos, Grecja 2021, 9’50’’

Rysunki użyte w tym filmie zostały wykonane z zawiązanymi oczami, czyli bez patrzenia na nie podczas rysowania, a jedynie przy użyciu wskazówek dotykowych. To ograniczenie powoduje dekonstrukcję poszczególnych rysunków, które są następnie składane w całość w umyśle widza. Film toczy się po omacku, jak niewidomy człowiek. Ukazuje zakłopotanie pisarza, który kwestionuje dogmaty i pewniki. W obliczu złożoności świata pojawiają się odwieczne pytania dotyczące relacji między ludźmi, jak też kwestie polityczne i metafizyczne.

Czwarta ściana / Divare Chaharom / The Fourth Wall, Mahboobeh Kalaee, Iran 2021, 9’50’’

Dom i rodzina, związki, żądze, marzenia, a wszystko to toczy się w kuchni. Jąkający się chłopiec jest samotny, bawi się swoją wyobraźnią.

Wszystkie te odczucia w moim brzuchu / Sve te senzacije u mom trbuhu / All Those Sensations in My Belly, Marko Djeska, Chorwacja 2020, 13’19’

Matia przechodzi przemianę płci z męskiej na żeńską, a jednocześnie poszukuje prawdziwego intymnego związku z heteroseksualnym mężczyzną.

Okruszki życia / Crumbs of Life, Katarzyna Miechowicz, Polska 2020, 6’35’’

Film ukazujący absurdalne perypetie trójki bohaterów – Uny, doświadczającej uczucia osobliwego niepokoju (związanego z własną stopą), obłożonego klątwą prezentera telewizyjnego, oraz Człowieka Bez Twarzy.

Ciernie i ości / Thorns and Fishbones, Natália Azevedo Andrade, Węgry 2020, 9’47’’

Troje małych dzieci, znudzonych i zaniedbanych, opiera swoje życie na przygodach, które przeżywają w swoich myślach. W końcu nadchodzi dzień, kiedy postanawiają wyjść na dwór. Ich matka, ciągle czymś zajęta, wydaje się całkowicie oderwana emocjonalnie od otoczenia. Dzieci dorastają, rutyna matki staje się coraz bardziej męcząca, a tajemnice dziwnego domu wychodzą na jaw.


Żegnaj mój mały bloku! / Pá kis Panelom! / Bye Little Block!, Éva Darabos, Węgry 2020, 8’42’’
Film z Do-grywki - film, który otrzymał największą ilość głosów publiczności

Młoda kobieta dowiaduje się, że niedługo będzie musiała wyprowadzić się z bloku, w którym mieszka. Po otrzymaniu przykrych wiadomości od właściciela mieszkania ogarniają ją emocje. Pożegnalna łza staje się betonowym monolitem. Kiedy kropla spada na ziemię, w okolicy bunkra, który nazywała domem, pojawia się surrealistyczna panorama…

Regulamin i klauzula informacyjna RODO losowania nagród w głosowaniu publiczności.