Fot.
kadr z filmu "Curiosa", reż. Tessa Moult-Milewska

Konkurs Międzynarodowy IV

Kategorie

Filmy krótkometrażowe
Pokazy konkursowe
19.04
-
/
2024
17.00

Kurator:

Przed seansem zapraszamy na Q&A z gośćmi_ciniami i twórczyniami_cami, które odbędzie się o godz. 16.00 w Music Cafe Szpulka.


Magda, Adela Kaczmarek, Polska, 2022, 9’07’’

Kadr z filmu animowanego. Kobieta w czerwonym kombinezonie narciarskim zjeżdża na nartach. Dookoła zielone drzewa.

Podhale, Polska, zima 1939. Magda (15 l.) jest znakomitą narciarką. Dołącza do polskiego ruchu oporu i pomaga, przewożąc dokumenty i uciekinierów przez góry na Słowację. Pewnego dnia dowiaduje się, że grupa 23 pilotów pilnie potrzebuje przekroczyć granicę, bo depcze im po piętach gestapo. Wymyśla ryzykowny plan zwabienia nazistów na swoją drogę, pozwalając pilotom przejść niezauważonym. Niestety nazistowscy żołnierze to także doświadczeni narciarze, którzy potrafią strzelać i przeładowywać broń podczas jazdy na pełnych obrotach. Magda musi zaryzykować, gdy wyrusza do lasu, pędząc przez śnieg.

Curiosa, Tessa Moult-Milewska, Wielka Brytania, 2022, 9’31’’

Kadr z filmu animowanego. Twarz kobiety wyrzeźbiona z drewna, o różowych włosach wykonanych z wełny. W tle fragment pomieszczenia przypominającego salon.

Curiosa (od ang. curios, ciekawość) opowiada historię niezwykle ciekawskiej Mary, która po raz pierwszy odwiedza mieszkanie swojego chłopaka, by odkryć, że zostało ono pozbawione wszelkich rzeczy osobistych. Po odmowie udzielenia wyjaśnień wkracza do jego umysłu.

Zima, Tomek Popakul, Kasumi Ozeki, Polska, 2023, 26’26’’

Kadr z filmu animowanego. Czarno-biały obraz. Cztery, czarne, niewyraźne postacie zjeżdżające na sankach.

Anka kocha koty. I Jezusa. W zimowej ciszy lagoon zamarza, a niewypowiedziane słowa wypływają na powierzchnię niczym pęknięcie na lodzie Mozaikowy portret małej wioski rybackiej, gdzie relacje międzyludzkie, ludzko-zwierzęce i zwierzęco-zwierzęce zależą od delikatnej równowagi między ciepłą troską a zimną emocjonalną okrucieństwem. Niesamowita historia o samotności i wspólnocie opowiedziana z realizmem magicznym.

The Master of the Swamps, Sasha Svirsky, Niemcy, 2023, 4’11’’

Kadr z filmu animowanego. Fragmenty rzeźb o różnych, niejednoznacznych kształtach wiszące na hakach i linach na tle czerwono-białych pasków.

Film poświęcony jest cesarzowi Rosji Piotrowi Wielkiemu, który żył na przełomie XVII i XVIII wieku i brutalnie wprowadzał zachodnie wartości do kraju. Dążył do zbudowania wielkiego imperium i uważał, że ten cel jest warty zapłacenia każdej ceny. Od jego panowania minęły stulecia, ale ostatnie wydarzenia pokazują nam, że jego krwawy sen wciąż zanieczyszcza umysły ludzi w Rosji. Dziwne dziedzictwo odległej przeszłości nawiedza nas jako kiepski horror pod znajomym, mitologicznym przebraniem. A wspaniałe zdjęcia wspaniałych postaci historycznych zachęcają współczesnych cosplayerów do przeniesienia tego horroru do naszej teraźniejszości.

Rosemary A.D. (After Dad), Ethan Barrett, USA, 2022, 9’38’’

Kadr z filmu animowanego. Postać dziecka leżącego w niewielkiej różowej trumnie. Postać ma zamknięte oczy.

Tuląc swoje nowo narodzone dziecko, ojciec zastanawia się, czy jego córce byłoby lepiej bez niego i wyobraża sobie jej życie, gdy jego już nie będzie. Całkowicie ręcznie rysowane kredkami.

A kind of Testament, Stephen Vuillemin, Francja, 2023, 16’24’’

Młoda kobieta natrafia w Internecie na animacje, które ewidentnie powstała z jej prywatnych selfie. Nieznana kobieta o tym samym nazwisku przyznaje się do kradzieży tożsamości. Ale śmierć jest szybsza niż odpowiedź na pytanie: „Dlaczego?”