Fot.
kadr z filmu "Low Voltage Dynamo"

Low Voltage Dynamo + you.Guru - film found footage z muzyką na żywo

Kategorie

Dla dorosłych
Dla dzieci
Wydarzenia specjalne
Filmy pełnometrażowe
08.04
-
/
2022
20.30
wstęp bezpłatny - darmowe wejściówki do odbioru w kasie MCK oraz Młynach Rothera
Kup bilet

Kurator:

  • sala Młyn II piętro

„Low Voltage Dynamo” to studium powtarzalnego ruchu mechanicznego i jego interakcji z ruchem ciągłym, naturalnymi ruchami człowieka i nieruchomymi obrazami. Prezentujące obrazy z lat 30. i 70. amerykańskie i ukraińskie materiały found footage zderzają się z abstrakcją w celu stworzenia nowego języka wizualnego. Przestawiając się na mentalny tryb „low voltage” widzimy, co gubi się w pośpiechu, chowa się gdzieś pomiędzy szczelinami i znika w tle. Interesuje nas świat pomiędzy obrazami, bez kodów i bez z góry wyznaczonych kierunków. Przy dokładnym obserwowaniu wszechświat ujawnia się w swoich przypadłościach i niedoskonałościach.

„Low Voltage Dynamo” to nagrane cyfrowo, pierwotnie analogowe, wieloprojekcyjne przedstawienie z wykorzystaniem różnych technik filmowych, slajdów i projekcji overhead.

 „Low Voltage Dynamo” został stworzony przez Natalię Kozieł-Kalliomäki oraz Petteriego Kalliomäki

Natalia Kozieł-Kalliomäki (FI/PL) jest artystką wizualną urodzoną w Bydgoszczy, a na co dzień mieszkającą w Finlandii. Jej praktyka wywodzi się ze świata malarstwa i grafiki. Często zmieniając skalę swojego twórczego działania, Natalia pracuje z dużymi obrazami, grafikami wielkości znaczków, projekcjami przestrzennymi i kreacjami żywego kina, tworząc live-cinema performance.  Jej projekty, zlokalizowane na pograniczu grafiki, teatru i filmu, wykorzystują technologię projekcyjną w stylu vintage jako pędzle optyczne, a promienie światła jako farbę.

Petteri Kalliomäki (FI) jest archiwistą filmowym i kuratorem mieszkającym w Finlandii. Po cyfryzacji kin głównego nurtu w 2012 roku skoncentrował się wyłącznie na prezentacji i konserwacji filmów w formacie analogowym. W swojej pracy na co dzień jest odpowiedzialnym za kolekcję filmów zagranicznych Fińskiego Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Jest również jednym z planistów programowych kina tego instytutu. Kalliomäki tworzy live-cinema performance wspólnie ze swoją żoną, artystką wizualną Natalią Kozieł-Kalliomäki.


Do filmu zagra na żywo bydgoski zespół you.Guru

Artur Maćkowiak - gitara, elektronika
Michał Lutrzykowski - bas
Piotr Waliszewski - perkusja

you.Guru powstało z chęci wspólnego eksperymentowania z formą muzyczną. Dźwiękowy odruch, reakcja na dziwne czasy. Muzyka balansująca na nieobliczalnym gruncie, w rytm transowych zapętleń i psychodelicznych melodii.

Nie bez znaczenia pozostaje bagaż muzycznych doświadczeń (Innercity Ensemble, B.O.K, Something Like Elvis, Tissura Ani, Potty Umbrella, Upside Down). To właśnie przenikanie się różnych estetyk i inspiracji jest kluczem do muzyki you.Guru.

We wrześniu 2020 zespół wydał debiutancką płytę pt.: “Young Adult Fiction”, nakładem Anteny Krzyku.

Instagram

Bandcamp