Fot.
Przytul mnie, Mateusz Jarmulski

Małe Animocje - #bajkizpolski: „Sen” – zestaw filmów krótkometrażowych

Kategorie

Dla dzieci
Filmy krótkometrażowe
13.02
-
/
2022
12.00

Kurator:

Zestaw łączy w sobie siedem historii, skupionych wokół zagadnienia snu. Czasami jest on ich głównym tematem, czasami pretekstem do pokazania najmłodszym jak ważna jest wyobraźnia.

W programie:

 

„HipHipHurra, Dlaczego zniknęły drzewa”, s. II odc. 22, reż. Elżbieta Wąsik, Studio Miniatur Filmowych (Warszawa), 2010-2013

Żyrafa Róża podczas malowania kolejnego obrazu dostrzega brak drzew, które pragnęła uwiecznić na płótnie. Hip-Hip i Hurra wkraczają do akcji. Czy uda im się odnaleźć zaginione drzewa?

„HipHip Hurra, Kto ukradł Słońce”, s. II odc. 24, reż. Elżbieta Wąsik, Studio Miniatur Filmowych (Warszawa), 2010-2013

Żyrafa Róża spostrzega podczas malowania w plenerze, że słońce świeci krócej. Hip-Hip i Hurra otwierają śledztwo, aby dowiedzieć się, dlaczego w zimie słońce zachodzi szybciej.

„Żubr Pompik, Liście”, s. I, odc. 2, reż. Wiesław Zięba, Paweł Garbacz, Paweł Dębski, Maciej Kur, Aleksandra Vetter, Andrzej Piotr Morawski, EGoFILM, 2016-2017

Pompik obserwuje liście opadające z drzew. Dlaczego one spadają? Dlaczego liście zmieniają kolor na żółty i czerwony? Następnie Pompik zauważa jeża, który z liści buduje gniazdo, gdzie spędzi zimę. Pompik postanawia przyszykować gniazdo dla siebie. Potem żubrzyk spotyka wiewiórkę zakopującą żołędzie w ziemi. Sam też zamierza zgromadzić zapasy na zimę. Okazuje się jednak, że żuberkowi przygotowania do zimy wcale nie są potrzebne. Rodzice tłumaczą Pompikowi i Polince, że żubry nie przesypiają zimy, bo ciepłe futro chroni je przed chłodem. Zapasy jedzenia też nie są im potrzebne, gdyż mimo chłodu i śniegu, zawsze znajdą sobie coś na śniadanie.

„Pamiętnik Florki, Sen”, s. I odc. 12, reż. Anna Wróblewska-Dzwoniarek, Janusz, Dorota Cieśla, Joanna Bartczak, Barbara Koniecka, Jolanta Dudzińska, Marek Skrobecki, Agata Mikina, Piotr Rogowski, Bogusława Izdebska, Marta Stróżycka, Studio Filmowe Anima-Pol (Łódź), 2014-2016

Jest noc, a Florka wierci się niespokojnie w łóżku. Nagle budzi się z krzykiem przekonana, że ktoś znajduje się w jej pokoju. Tatuś przeszukuje wszystkie kąty i uspokaja córeczkę, że wielki czarny kot, którego tak bardzo się boi, to tylko postać z jej snu. Podczas śniadania pogrążona w myślach Florka spada z krzesła. Okazuje się, że rozmyślała o czarnym kocie ze snu. Kolejnej nocy czarny kot powraca. Wystraszona Florka znów się budzi i schronienie znajduje w łóżku rodziców. W ciągu dnia jej głowę zaprzątają rozmyślania na temat tego, gdzie są nasze myśli gdy śpimy? Trzeciej nocy kot ponownie zjawia się w śnie Florki. Jednak tym razem ryjówka wie, jak sobie z nim poradzić. 

 

„Mami Fatale, Pomidorowy dżin”, s. II odc. 19, reż. Mateusz Jarmulski, Anna Błaszczyk, Piotr Różycki, Tomasz Miazga, Bartosz Wierzbięta, Studio Miniatur Filmowych (Warszawa), Grupa Smacznego Filmograf, Sp. z o.o., Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska, CwMedia, 2012-2018

W ogródku Mami Fatale Prosię inicjuje pomidorową bitwę z Psiną i w ten sposób niszczy wszystkie pomidory z krzaczków. Na szczęście w spiżarni są jeszcze pomidory w puszce, więc Mami będzie mogła skończyć zupę pomidorową. Ale puszka, którą znajduje Prosię, wygląda na starą i podejrzaną. Kiedy bohaterowie ją otwierają, ze środka wyskakuje… Pomidorowy Dżin. Na początku chce się bawić z Prosięciem, ale szybko okazuje się, że lepiej trzymać Dżina w jego puszce. Tylko jak go tam z powrotem zamknąć?

 

„Przytul Mnie, Zimowy sen”, s. I, odc. 9, reż. Mateusz Jarmulski, Animoon sp. z o.o., 1sezon – 2016, sezon 2,3,4 - 2020

Miś wybudza się ze snu w środku zimy i spędza czas na zabawie z nowym przyjacielem. Kiedy nadchodzi wiosna i zimowa drzemka się kończy, Tatuś nie może uwierzyć w historie synka.

 

„Przytul Mnie, Wyobraźnia”, s. II, odc. 6, reż. Mateusz Jarmulski, Animoon sp. z o.o., 1sezon – 2016, sezon 2,3,4 - 2020

Tatuś nie może nadziwić się wybujałej wyobraźni swojego synka. Miś zauważa, że Tatusia też potrafi czasem ponieść własna wyobraźnia.