Fot.

Małe Animocje: Filonek Bezogonek, reż. Christian Ryltenius**

Kategorie

Dla dzieci
Filmy pełnometrażowe
18.04
-
/
2021
10.30

Kurator:

Życie bez ogonka pełne jest wyzwań. Zwłaszcza w zupełnie obcym miejscu! Czy zagubiony Filonek odnajdzie się wśród obcych w wielkim mieście? Bycie innym to na szczęście nie tylko trudności!

Kiedy w domu Birgitty pojawia się kotek – Filonek, dziewczynka nie posiada się z radości. Jednak Filonek, jak każdy kot, chodzi własnymi ścieżkami i pewnego dnia gubi się w lesie. Niebezpieczna wędrówka prowadzi go do wielkiego miasta, gdzie poznaje całą zgraję kolorowych postaci. Może znajdzie się ktoś, kto wskaże mu drogę do domu? Jednak zanim to nastąpi Filonek stanie się gwiazdą estrady, pomoże kociakom w tarapatach, zaprzyjaźni się z pewną siebie Mają i stanie oko w oko z gangiem psów.

„Filonek Bezogonek” to klasyczna, przygodowa animacja o akceptowaniu odmienności, potrzebie solidarności i niesieniu pomocy. Ukochana i kultowa postać szwedzkiej literatury dla dzieci w nowej ekranizacji! Animację przeplatają pełne ciepła muzyczne fragmenty w wykonaniu kocich bohaterów.

Postać Filonka stworzył szwedzki radiowiec i autor książek dla dzieci Gösta Knutsson. Na początku powstała audycja radiowa na temat uroczego kotka bez ogonka, który przeżywa barwne przygody w Uppsali. Rok później, w 1939 roku, wydano pierwszą książkę z serii o Filonku Bezogonku, która szybko zdobyła popularność czytelników na całym świecie. W Uppsali został nawet wytyczony dziecięcy szlak wycieczkowy śladami Filonka i jego przyjaciół. Jego centralne miejsce to małe zaułki wokół głównego gmachu uniwersyteckiej biblioteki. W Polsce książki o przygodach Filonka wydaje od lat 60. Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” i cieszą się one zainteresowaniem młodych czytelników również dziś.

Christian Ryltenius

Wyreżyserował m.in. takie produkcje jak „Bjorn Bear”, serial telewizyjny oparty na klasycznych szwedzkich książkach dla dzieci Svena Nordqvista. Przy produkcji „Loranga, Masarin och Dartanjang” pełnił funkcję opiekuna kreatywnego.

** wykupiony seans można obejrzeć w ciągu 6 godzin od momentu rozpoczęcia seansu, w ciągu tego czasu trzeba skończyć oglądać seans, w tym wypadku film należy skończyć oglądać przed godziną 16.29