Fot.

Małe Animocje: Fritzi - przyjaźń bez granic, reż. Matthias Bruhn, Ralf Kukula**

Kategorie

Dla dzieci
Filmy pełnometrażowe
18.04
-
/
2021
12.00

Kurator:

Lato 1989. Niemcy podzielone są na dwie części. Dwunastoletnia Fritzi tęskni za przyjaciółką, która przebywa na zachodzie kraju. Dziewczyna już wkrótce przekona się czym jest pokojowa rewolucja oraz siła lojalności.

Przyjaciółka Fritzi – Sophie wyjeżdża na wakacje za granicę, powierzając jej pod opiekę ukochanego pieska o imieniu Sputnik. Jednak jesienią Sophie nie wraca do szkoły – zostaje w zachodnich Niemczech. Pozbawiona swojej najlepszej przyjaciółki, Fritzi przypadkowo trafia na demonstrację. Widzi wokół siebie ludzi, którzy chcą zmienić swój kraj na lepsze. Zainspirowana nietypową sytuacją wpada na sprytny pomysł: musi pomóc Sputnikowi odnaleźć Sophie, bez względu na okoliczności. Z pomocą kolegi z klasy spróbuje przekroczyć pilnie strzeżoną granicę. Wszystko, by pomóc przyjaciółce!

Ten wzruszający film dla całej rodziny to wierny historycznie obraz minionej epoki, w której pokojowe demonstracje zmieniły świat. Poruszająca i wyjątkowa w formie animacja opowiada o zawirowaniach historii z perspektywy młodych ludzi.

Na podstawie książki „Fritzi był tam” Hanny Schott i Gerdy Raidt.


Ralf Kukula

Rozpoczął karierę animatora od pracy przy filmach animowanych w DEFA-Studio. Dzięki swojej pracy wolontariackiej (współzałożyciel Filmverband Sachsen) wnosi istotny wkład w rozwój niemieckiego przemysłu filmowego. Członek Fundacji DEFA Saksońskiego Senatu Kultury i Saksońskiej Akademii Sztuki.


Matthias Bruhn

Studiował projektowanie graficzne w Dusseldorfie. W latach 1992–1998 pracował jako niezależny animator i reżyser. Wyreżyserował ponad 25 filmów krótkometrażowych, a także programy telewizyjne, spoty i reklamy. „Fritzi” jest jego drugim filmem animowanym.

Nagrody

  • 2020 – German Film Critics Award
  • 2019 – Seminci Joven Award


** wykupiony seans można obejrzeć w ciągu 6 godzin od momentu rozpoczęcia seansu, w ciągu tego czasu trzeba skończyć oglądać seans, w tym wypadku film należy skończyć oglądać przed godziną 18.00