Fot.
Fot. kadr z filmu "Komorne", reż. Monika Kuczyniecka

Małe Animocje: O!PLANOCKA 2022 Teraz Dzieci Mają Głos! – zestaw filmów krótkometrażowych

Kategorie

Dla dzieci
Filmy krótkometrażowe
06.11
-
/
2022
12.00

Kurator:

Zapraszamy na wyjątkowy zestaw filmów krótkometrażowych dla dzieci wczesnoszkolnych O!PLA Teraz Dzieci Mają Głos! -The best of... Tym razem bohaterkami i bohaterami programów będą laureatki i laureaci 10. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA.

W programie:

Złoty Tobołek Koziołka Matołka

"Kosmiczny wykop - spotkanie z idolem" reż. Bartek Kędzierski, Orangeanimation, 2020, 10'43"

Wiele lat świetlnych stąd, w odległym Kosmosie na sztucznej asteroidzie Spaceball swoją- siedzibę ma Międzygwiezdna Federacja Piłki Nożnej. Okazuje się bowiem, że football jest niezwykle popularny nie tylko na Ziemi, ale i w całym Kosmosie. Na Ziemi oczywiście nikt nie ma bladego pojęcia o istnieniu międzygwiezdnej piłki nożnej. Nikt poza Robertem Lewandowskim, który dzięki pomocy robota RL9 telepotruje się kolejno na wszystkie kontynenty w poszukiwaniu dzieciaków, które chce zaprosić do swojej drużyny. Nuka, Kong, Marisa, Irungu i Milan spotykają się ze swoim idolem. Teraz tylko od nich zależy czy staną się reprezentacją Ziemi i zaczną swoją wielką kosmiczną przygodę.

 Srebrny Tobołek Koziołka Matołka

"Strach" reż. Bartek Zarzycki, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, 2020, 06'00"

Dyplom Bartosza Zarzyckiego to krótka historia o małej, dzielnej myszy polnej, która mimo presji otoczenia stawia czoła swojemu strachowi.

 

Wyróżnienie Specjalne O!pla

"Komorne" reż. Monika Kuczyniecka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów, 2021, 04'05"

W czasach wszechobecnej drożyny, mieszkający nad rzeką, dziad i baba starają się związać koniec z końcem. Przenoszą się zatem na strych, a dół wynajmują dość ekscentrycznej parze, każąc sobie suto płacić za komorne. Film jest adaptacją wiersza Stefana Themersona, a swoją premierę miał podczas XII edycji Festiwalu Themersonów w Płocku. Uważny widz znajdzie w tym krótkim filmie wiele wątków z bogatej twórczości Themersonów. Narratorem w opowieści jest Lech Dyblik. Za pomysł i realizacje odpowiada Monika Kuczyniecka. Producentem jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, im. Themersonów.

 

Wyróżnienie IV miejsca

"Historyjek na tropie - Zawisza Czarny" reż. Piotr Furmankiewicz, FUMI Studio, 2020, 12'00"

Szalony profesor Historyjek prosi Szymka i Agatę o pomoc w naprawie… historii Polski! Naukowiec wynalazł wehikuł czasu, który pozwoli im być świadkami dowolnego wydarzenia. Jednak już przy pierwszej wyprawie oprogramowanie maszyny psuje się, a milusińscy muszą sobie radzić bez zbędnego zaplecza technologicznego. W tym konkretnym odcinku poznają sławnego rycerza Zawiszę i biorą udział w turnieju rycerskim.

Brązowy Tobołek Koziołka Matołka

"Skafander Klingerta" reż. Artur Wyrzykowski, Bold Humans, 2021, 19'40"

Sześcioletnia Bi boi się wody od czasu, gdy jej młodszego brata zabrała powódź. Jej ojciec Karl Klingert poświęcił się pracy nad pierwszym w dziejach świata skafandrem do nurkowania. Jeśli wynalazek zadziała, Klingerta czeka wielka kariera w Anglii. Bi wierzy, że jej brat wciąż żyje i nigdy ich nie znajdzie, jeśli wyjadą. Myśli, że skafander to potwór, który zawładnął jej ojcem. Z pomocą Petera, młodego łobuza znad rzeki, stara się go zniszczyć, zanim cała rodzina na zawsze wyjedzie z Wrocławia.