Fot.
kadr z filmu "Bye Little Block!", reż. Eva Daboros

Umami. Mimo Wszystko, Świat Czasem Nabiera Sensu - pokaz kuratorski Aleksandry Ławskiej

Kategorie

Filmy krótkometrażowe
Dla dorosłych
19.04
-
/
2024
18.30

Kurator:

Umami. Mimo Wszystko, Świat Czasem Nabiera Sensu - pokaz kuratorski Aleksandry Ławskiej

Umami uważane jest za piąty podstawowy smak, chociaż przyciągając tak ogromną uwagę całego świata, wydaje się, że wcale aż takie podstawowe nie jest. Jest tajemnicze, trochę niejasne i kapryśne. Czasami się pojawia, czasami znika. Od czasu do czasu wymagające, niekiedy niemal przytłaczające, lecz bardzo głębokie i wprost rozdzierające serce swoim smakiem - to niezwykle pożądane doświadczenie!

Jednak, pomimo swojej wyjątkowości, czym byłoby umami bez swoich towarzyszy? Pracują one synergicznie, łącząc wszystkie smaki: słoność, słodycz, kwasowość, gorzkość, tworząc razem więcej niż osobno. Bez nich umami nie pokazałoby swojej siły, i odwrotnie. Tworzą smak jednomyślny, zrównoważony i harmonijny, wymagający dużego wysiłku, czasu i eksperymentów, oraz… towarzystwa. Umami otwiera drzwi do ujawnienia osobliwości relacji - ich zbiorowej mocy, toksycznej symbiozy, umacniającej solidarności, korzystnej współpracy, i wielu ich innych aspektów.

W programie filmów krótkometrażowych eksplorujemy różnorodne struktury społeczne, także te, wykraczające poza ludzkie doświadczenia. Od gorzko-słodkich rozmów w codziennych scenach, ujawniających ironię naszej wyjątkowości, poprzez wirtualne społeczności umożliwiające ludziom nawiązywanie relacji i możliwość autentycznego wyrażania siebie, aż po badanie złożonej i dziwacznej współegzystencji, która może wyłonić się w stanach bólu, zdrady i samotności.

Więc, krojąc kawałek Gruyere, słysząc gotujący się garnek ramenu i popijając zieloną grzybową herbatę, wciąż myślę, jak nasz świat z całą zawiłością naszych relacji, ich pęknięć i ran, ekstaz i radości, chaosu i harmonii, konfliktów i pojednań, mimo wszystko, buduje jakieś poczucie sensu… 

Bye Little Block!, Eva Daboros, Węgry, 2020, 9’

1.	Kadr z filmu animowanego. Postać w długich czarnych włosach i białym ubraniu stoi na balkonie, odwrócona tyłem. W tle skwer z zielonymi drzewami i trawnikami, otoczone wieżowcami.

Młoda kobieta dowiaduje się, że niedługo będzie musiała wyprowadzić się z bloku, w którym mieszka. Jej łza przekształca się w betonowy monolit, gdy uderza w ziemię, ukazuje się panorama okolicy.

Menagerie, Jack Grey, Stany Zjednoczone, 2022, 5’

2.	Kadr z filmu animowanego. Wielki trawnik z basenem. Na trawie rozmieszczone są różne postacie rysunkowe, które wykonują różne czynności m.in. uprawiają sporty, odpoczywają.

Dzień po dniu mieszkańcy Menażerii odgrywają swoje codzienne życie jak w zegarku.

Club Zodiac, Joe Hunting, Wielka Brytania, 2020, 10’

3.	Kadr z filmu animowanego. Jedenaście postaci siedzą na wielkiej, czerwonej kanapie. Za nimi znajduje się wielka, szara mysz z koroną na głowie. Postacie przypominają bohaterów z japońskich komiksów - mangi.

Obok tętniących życiem scen wewnątrz klubów tanecznych w wirtualnej rzeczywistości, ten film pokazuje świat użytkowników uczących się tańca na rurze przy użyciu technologii śledzenia całego ciała.

Symphony No. 42, Réka Bucsi, Węgry, 2013, 10’

 4.	Kadr z filmu animowanego. Ogromny, brązowy pies o trzech głowach stoi na przestrzeni otoczonej pagórkami. W ciele psa znajduje się kilka strzał, jego kończyny oplecione są linami trzymanymi przez miniaturowych ludzi.

Film o niekonwencjonalnej narracji, przedstawiający subiektywny świat w 47 scenach. Małe wydarzenia splecione poprzez skojarzenia wyrażają irracjonalną spójność naszego otoczenia. Surrealistyczne sytuacje opierają się na interakcjach ludzi i natury.

Plankton, Gustaf Lindstrom, Wielka Brytania, 2018, 5’

5.	Kadr z filmu animowanego. Dwie bardzo małe ryby w fazie larwy zwrócone do siebie na czarnym tle.

Pomysły, aspiracje i problemy końca łańcucha pokarmowego.

Symbiosis, Nadja Andrasev, Francja, 2019, 13’

6.	Kadr z filmu animowanego. Twarze dwóch kobiet z przymkniętymi oczami i zaciśniętymi ustami. Kobieta z przodu ma długie, czarne włosy, za nią znajduje się kobieta o różowych włosach upiętych w kitkę.

Zdradzona żona zaczyna prowadzić śledztwo dotyczące kochanek swojego męża. Jej zazdrość stopniowo ustępuje miejsca ciekawości.

Martin Cries, Jonathan Vinel, Francja, 2017, 16’

7.	Kadr z filmu animowanego. Krajobraz przedstawia wysoki klif na tle wzburzonego morza. Na szczycie, blisko krawędzi znajduje się ciemna postać.

Wyobraź sobie - pewnego dnia budzisz się, a wszyscy twoi przyjaciele zniknęli. Szukasz ich wszędzie. W każdej kryjówce, na mokradłach, obok rzeki. Szukasz, ale nie możesz znaleźć.

Zoon, Jonatan Schwenk, Niemcy, 2022, 4’

8.	Kadr z filmu animowanego. Pomarszczona dłoń trzyma białego stworka z sześcioma mackami wychodzącymi z jego głowy. Stworek zbudowany jest z czterech kończyn o czterech palcach oraz podłużnego ogona.

W ciemnych bagnach nocnego lasu, grupa lśniących aksolotli jest w rui, ocierając się o siebie i skubiąc nawzajem swoje kończyny. Wkrótce znacznie większy, dwunożny mieszkaniec lasu napotyka zmysłową grupę i sięga w dół, by pożreć jedno z małych, lśniących stworzeń. Gdy zaczyna świtać, na wyższych konarach zaczyna się wesoła zabawa.

Kuratorka - Aleksandra Ławska

Zdjęcie kobiety o blond włosach, ubranej w luźną, niebieską koszulę. Kobieta trzyma w ręku telefon komórkowy i patrzy przed siebie. Biała smycz z identyfikatorem wiszą na jej szyi.

Programerka filmowa mieszkająca w Reykjaviku. W latach 2019-2021 pracowała jako Koordynator Programu, a od 2023 roku objęła stanowisko Koordynatorki Konkrusów na Short Waves Festival. W latach 2018-2022 pełniła funkcję Koordynatorki Projektu w Fundacji Kulturalnej Ad Arte w Poznaniu, współorganizując wydarzenia kulturalne, pokazy filmowe oraz warsztaty edukacyjne. Członkini komitetów preselekcyjnych na Festiwalu Nouveau Cinéma de Montréal, Glasgow Short Film Festival, Lago Film Fest, oraz komitetu oceniającego scenariusze European Short Pitch. Zasiadała w jury na Go Short w Nijmegen, Brussels Short Film Festival, FeKK Ljubljana i wielu innych.