Fot.

Od rysunków naskalnych do Disneya i Pixara, czyli jak animacja wyszła z jaskini

Kategorie

Dla dorosłych
Dla dzieci
Spotkania
Wydarzenia specjalne
Wykłady

Choć za początek historii „nowożytnej” animacji uznaje się pierwszą publiczną prezentację Teatru Optycznego Émile’a Reynaud (28 X 1892), to jednak jej korzenie tkwią w przeszłości dużo bardziej odległej - w rysunkach i malowidłach naskalnych sprzed 40 000 lat. To właśnie w mrocznych jaskiniach rozsianych po terytoriach dzisiejszej Francji i Hiszpanii, pierwsi „artyści” podejmowali próby zgłębienia fenomenu ruchu. Później były irańskie misy, egipskie murale, latarnie magiczne i rozmaite zabawki optyczne. Nim pojawił się Disney, animacja musiała przejść bardzo długą drogę. Podczas wykładu skoncentrujemy się na samych początkach sztuki animacji, prezentując i omawiając najpopularniejsze zabawki optyczne, najstarsze filmy i ich twórców, narodziny popularnych technik animacyjnych, jak również dzieje samej idei "stwarzania ruchu" - idei "animō". Wykład uzupełniają liczne fragmenty filmów, zdjęcia i rysunki.

Prowadzący:

Piotr Kardas - pomysłodawca i główny organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Polskie Animacji O!PLA (2013-) oraz projektów Animation Across Borders (2012-) i O!PLA ACROSS THE BORDERS (2013-). Inicjator i dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Animacji CRAFT w Yogyakarta (Indonezja). Kurator i juror na festiwalach filmowych (Białoruś, Brazylia, Chorwacja, Hiszpania, Niemcy, Polska, Rumunia, Serbia, Słowenia, Włochy).

W latach 2003-2008 studiował filmoznawstwo i nowe media w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 2007-2008 redaktor działu filmowego na portalu internetowym Reymont.pl. W latach 2008-2010 kierownik programowo-artystyczny i opiekun galerii w łódzkiej Kino-Galerii Charlie. W latach 2010-2011 związany z Se-ma-for Produkcja Filmowa (główny dystrybutor) oraz Fundacją Filmową Se-ma-for. Dyrektor programowy dwóch pierwszych edycji Se-Ma-For Film Festival (2010, 2011). Pomysłodawca, twórca koncepcji i dyrektor programowy Se-Ma-For European/Asian Express 2011> Pekin/Madryt/Tokio/Paryż -projektu w ramach prezydencji Polski w Radzie UE (2011). Inicjator, kurator sekcji i koordynator konkursu animacji przy 2. MFF ARS INDEPENDENT w Katowicach(2012).