Fot.
Kadr z filmu "The Fall".

Odważna forma dla odważnych - pokaz kuratorski Mateusza Jarmulskiego

Kategorie

Dla dorosłych
Filmy krótkometrażowe
22.04
-
/
2023
17.00

Kurator:

“Animacja to kino a nie gatunek” powiedział Guillermo del Toro odbierając w tym roku Nagrodę Akademii Filmowej (Oscar) za najlepszy pełnometrażowy film animowany Pinokio.

Trudno nie przyznać mu racji oglądając animowane horrory, animacje familijne, musicale czy eksperymentalne filmy dalekie od tradycyjnych historii. Film animowany bez względu na definicję to nie gatunek ani nawet rodzaj filmu. Animacja może być także filmem dokumentalnym, filmem instruktażowym na lotnisku, mappingiem na fasadzie katedry. Możemy nie tylko śledzić animowaną postać rysunkową ale kierować animowanym bohaterem w grach komputerowych czy wyrażać emocje poprzez ruchome emotikony.

“Odważna forma dla odważnych” to zestaw filmów z szerokiego spektrum tego medium. Pokazuje możliwości których w filmie fabularnym nie doświadczymy - dzięki odwadze twórców przekraczamy granice sposobów opowiadania historii albo skupiamy się tylko na formalnych eksperymentach badających nasze doświadczenia zmysłowe.

Podczas tego pokazu zobaczycie film wydrapany bezpośrednio na taśmie filmowej, do którego można zatańczyć. Zanurzycie się w mrocznych zakamarkach internetu sprzed ponad dekady, śledząc opowieść bohatera utrzymaną w estetyce internetowego interface'u. Spotkacie efemeryczne stwory niczym z retro gier, ożywione dzięki własnoręcznie napisanemu oprogramowaniu czy tysiące obrazów składających się na transowy zakrzywiający czas film, przypominający mityczny fresk.

Narrację będą osadzone nie tylko w tradycyjnie rozumianym czasie linearnym - doświadczymy próby odczucia jego „kolistości” gdy widz zatapia się w repetycjach. Nie zabraknie także wzruszeń i podczas ostatniego filmu (WHEN THE DAY BREAKS) poznamy historię która z wrażliwością i humorem, unikając patosu dotknie tego co być może w życiu istotne.

Każdy z prezentowanych filmów jest intensywną i oryginalną formą, rządząca się tylko i wyłącznie własnymi regułami.

Mateusz Jarmulski

Play Boys, reż. Vincent Lynen, Belgia, 2018, 7’19”

Tyll the Giant, reż. Rein Raamat,ZSRR (Estonia), 1980, 13’44”

Lizard Ladder, reż. Ted Wiggin, USA, 2020, 5’21”

The Fall, reż. Boris Labbé, Francja, 2018, 14’22”

Monkey, reż. Shen Jie, Chiny, 2015, 5’10”

Blank Page, reż. Jake Fried,USA, 2020, 1’

Guy 101, reż. Ian Gouldstone, Wielka Brytania, 2005, 10’

“4:3”, reż. Ross Hogg, Wielka Brytania, 2019, 4’47”

When the Day Breaks, reż. Wendy Tilby, Amanda Forbis, Kanada, 1999, 9’

Kurator Mateusz Jarmulski

Mateusz Jarmulski jest reżyserem filmów animowanych, scenarzystą i animatorem. Ukończył PWSFTviT w Łodzi (animacja). Pracował w studiu Se-Ma-For, gdzie zajmował się efektami specjalnymi do filmu „Piotruś i Wilk” (Oscar 2008). Współpracował także przy produkcji filmu „Świteź” Kamila Polaka. Pracował w zespole tworzącym multimedialne projekcje dla Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jego filmy były emitowane, pokazywane i nagradzane na wielu festiwalach m.in. w Stuttgarcie, Seulu, Belgradzie czy Hiroszimie. Obecnie uczy animacji w PJATK na wydziale Sztuka Nowych Mediów. Serial dla dzieci przedszkolnych „Przytul mnie”, który wyreżyserował spotkał się z pozytywnym przyjęciem wśród publiczności telewizyjnej i festiwalowej. “Łowy” oraz Wizyta” to jego najnowszy film autorski obecnie pokazywany na festiwalach.