Fot.

Pierwszy amerykański pełnometrażowy film animowany

Kategorie

Wydarzenia specjalne
Filmy pełnometrażowe
Dla dzieci
Dla dorosłych
W baśniowej krainie mieszka piękna dziewczyna biała jak śnieg, rumiana jak krew i z włosami czarnymi jak heban. Pewnego dnia zła macocha, która nie cierpi swojej pasierbicy, wysyła myśliwego, aby ją wziął do lasu i zabił. Jednak ten zamiast wykonać rozkaz każe dziewczynie uciec i ukryć się głęboko w lesie, aby nikt jej nie znalazł. Wkrótce dziewczyna znajduje kryjówkę, którą jest bardzo mały domek.

Pierwszy amerykański pełnometrażowy film animowany, którego producentem jest jeden z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legenda animacji i filmu. Scenariusz filmu oparty jest na baśni braci Grimm.

Światowa premiera filmu miała miejsce w grudniu 1937 roku, w Polsce film został wyświetlony około roku później.

Nad filmem pracowało ponad 750 artystów, którzy wykonali w sumie około miliona rysunków (w filmie wykorzystano ponad 250 000 z nich). To właśnie w tym filmie po raz pierwszy została doceniona kamera z szerokim obiektywem, którą wynaleźli, skonstruowali i udoskonalili technicy ze studia producenta filmu. Dzięki pracy tej kamery animowane (rysunkowe) sceny nabrały cech trójwymiarowości, a dzięki temu również postacie drugoplanowe mogły być filmowane wieloplanowo.

Polska wersja filmu została nagrana najprawdopodobniej na przełomie lat 1937/1938, jednak pełna lista obsady zaginęła podczas wojny. W 2009 roku nagrano nową wersję dubbingu, w które udział wzięli m.in. Edyta Krzemień, Danuta Stenka, Piotr Fronczewski, Marian Opania, Krzysztof Stelmaszyk, Krzysztof Kowalewski, Krzysztof Kolberger.