Fot.

Pierwszy słoweński pełnometrażowy film animowany: "Socjalizacja byka?", reż. Zvonko Čoh i Milan Erič

Kategorie

Filmy pełnometrażowe
Dla dorosłych
10.04
-
/
2019
20.00

Kurator:

Profesor Raisin, znany na całym świecie łysy genetyk, wraz ze swoim mniej znanym bratem Brunem i atrakcyjną asystentką Martą od lat testują chemiczne substancje, próbując opracować unikalną mieszankę na porost włosów.

Profesor Raisin zamierza udowodnić, że ewolucję można uruchomić tu i teraz, zaczynając od pojedynczej komórki włosa.

Tymczasem w pewnym królestwie, w odległej galaktyce na krańcu spowitej mgłą Andromedy, król przyłapuje syna na paleniu cygara. Skutki mogą być tragiczne: pojedynczy nawet podmuch tytoniowego dymu może spowodować u mieszkańców królestwa de-ewolucję.

Na szczęście chłopiec nie zaciąga się zbyt mocno, a w efekcie tylko on sam cofa się do postaci byka. Król surowo karze syna, zsyłając go na planetę Ziemię, porośniętą trawą o jakości najsłabszej w całej galaktyce. Pasąc się na niej przez siedem lat, książę ma odzyskać rozsądek i przystosować się do życia w społeczeństwie.

Przypadkowo lub nie, książę-byk trafia do laboratorium Raisina i staje się obiektem jego eksperymentów.  W tym momencie wątki ewolucji i de-ewolucji fatalnie się przeplatają...

Wybrane nagrody i nominacje:

  • Leipzig DOK Festival 1999 - Prize of the Ministry of Environment (winner)


Zvonko Čoh
Ur. 7 sierpnia 1956 r. w Celje, w Słowenii. W 1981 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Lublanie. Animator, ilustrator książek, scenograf i dekorator planu.

Filmografia:

  • 1998, The Socialization Of A Bull? (animacja, pełnometrażowy), reż. Z. Čoh & M. Erič
  • 1986, Try To Twinkle Twice (animacja, krótkometrażowy), reż. Z. Čoh & M. Erič
  • 1985, Kiss Me Soft Rubber (animacja, krótkometrażowy), reż. Z. Čoh
  • 1983, Metamorphosis (animacja, krótkometrażowy), reż. Z. Čoh

Milan Erič
W 1979 r. ukończył malarstwo pod kierunkiem profesora Janeza Bernika na Akademii Sztuk Pięknych w Lublanie. Kontynuował specjalizację, by ostatecznie ukończyć ją w 1982 roku. W latach 1986-1994 pracował na Wydziale Nauk Przyrodniczych i Inżynierii w Lublanie. Następnie wykładał projektowanie na ASP w Lublanie, gdzie w 2001 roku otrzymał tytuł profesora. Tworząc animacje i ilustracje, chętnie czerpie z konwencji karykatury, a malując - z postmodernistycznego eklektyzmu.

Filmografia:

  • 1998, The Socialization Of A Bull? (animacja, pełnometrażowy), reż. Z. Čoh & M. Erič
  • 1986, Try To Twinkle Twice (animacja, krótkometrażowy), reż. Z. Čoh & M. Eri

Przed filmem kilka słów zapowiedzi powie - Igor Prassel.