Fot.
Kadr z filmu "Son of Satan"

Plwociną w gorejące oko - pokaz kuratorski Daniela Šuljić

Kategorie

Dla dorosłych
Filmy krótkometrażowe
21.04
-
/
2023
18.30

Kurator:

Gdy zostałem zaproszony przez Festiwal Animocje do przygotowania programu odważnych filmów, natychmiast spodobał mi się ten pomysł. Gdy dodatkowo przekazano mi, że oprócz mnie są inni kuratorzy i kuratorki przygotowujący swoje programy, a wszyscy możemy interpretować termin “odważny” jak nam się podoba, stałem się jeszcze większym entuzjastą tego pomysłu. Sprawia mi przyjemność, że wszyscy mamy odmienne podejścia do tematu, a ostatecznie filmy w programach się nie powtarzają!

W moim odczuciu “odważny” znaczy punkowy, eksperymentalny, szorstkawy, prowokacyjny, prymitywny, intencjonalnie “zły”. Dlatego, przyznaję, zdecydowałem się zatytułować program w sposób dość obrazowy. W aspekcie wizualnym, jak i narracyjnym wybrane przeze mnie filmy są brutalne, surowe, inspirowane stylem art brute, nieprzyzwoite, ostre. Nie nadają się na niedzielne, popołudniowe rozmowy przy kawie i ciasteczkach.

W zamierzchłych czasach rozkwitu sceny punkowej rozwinęła się pewna praktyka - jeżeli podobał się Wam zespół występujący na scenie, to pluliście na nich, a oni pluli na Was z powrotem. A zatem … rozsiądźcie się w fotelach kinowych, bawcie się dobrze i zachowujcie się. Nie plujcie na kuratora 😉!

Daniel Šuljić

Blue Dream, reż. Malte Stein, Niemcy, 2013, 10’23”

Don Quixote, reż. Vlado Kristl, Jugosławia (Chorwacja), 1961, 10’43”

Cowboys, Episode 4: High Noon, reż. Phil Mulloy, Wielka Brytania, 1991, 3’13”

Rabbitland, reż. Ana Nedeljković, Nikola Majdak Jr, Serbia, 2013, 7’29”

The Comic that Frenches your Mind, reż. Bruce Bickford, USA, 2008, 5’28”

Bomb, reż. Petter Millard, Wielka Brytania, 2014, 1’ 30”

ANAL JUKE anal juice, reż. Sawako Kabuki, Japonia, 2013, 3’

Son of Satan, reż. J.J. Villard, USA, 2003, 12’03”

DONT KNOW WHAT, reż. Thomas Renoldner, Austria, 2013, 8’07”

Lesley the Pony Has an A+ Day!, reż. Christian Larrave, USA, 2014, 4’

Unicorn Blood, reż. Alberto Vázquez, Hiszpania, 2013, 8’46”

Kurator Daniel Šuljić

Daniel Šuljić jest reżyserem filmów animowanych i muzykiem. Absolwent ASP w Zagrzebiu i Uniwersytetu Sztuk Stosowanych w Wiedniu (malarstwo, animacja). W latach 2005-2008 był wykładowcą animacji klasycznej w Instytucie Projektowania Mediów na Uniwersytecie Sztuki i Projektowania w Linz, a w 2006 otrzymał tytuł profesora honorowego w Jilin College of the Arts Animation School w Changchun w Chinach. Adiunkt na Wydziale Animacji i Nowych Mediów ASP w Zagrzebiu oraz chorwacki ambasador European Animation Awards. A także, dyrektor artystyczny Światowego Festiwalu Filmów Animowanych Animafest Zagreb.