Fot.

“Popatrz – Ania” : warsztaty z Natalią Kozieł

Kategorie

Warsztaty
19.04
-
22.04
/
2023
12.00
10 zł, bilety dostępne w kasie MCK 10 zł | obowiązują zapisy: warsztaty.animocje@mck-bydgoszcz.pl)
Kup bilet

Kurator:

„Popatrz - Ania”: warsztaty z Natalią Kozieł

Kiedy?

19.04.2023 / godz. 12.00–15.00, warsztat dla seniorów

21.04.2023 / godz. 17.00–20.00, warsztat dla dzieci 12+

22.04.2023 / godz. 10.00–13.00, warsztat dla dzieci do 6 lat wraz z opiekunką_em (rodzice, dziadkowie i babcie, starsze rodzeństwo)

22.04.2023 / godz. 15.00–18.00, warsztat dla dzieci 7–12 lat

Gdzie?

Na barce Lemara zacumowanej przy ulicy Spichlernej 2

Zapisy mailowo do dnia 17.04.2023 roku: warsztaty.animocje@mck-bydgoszcz.pl, bilety w cenie 10 zł do zakupu w kasie MCK

To warsztaty animacji filmowej oparte na zasadzie "non-camera",w której do stworzenia ruchomego obrazu nie potrzebujemy profesjonalnej kamery, chemicznego działania i pracy w ciemni. Tutaj obraz powstaje bezpośrednio na 35mm taśmie filmowej, a do wprawienia go w ruch wykorzystamy stare i już mocno zapomniane projektory do bajek polskiej produkcji lat 80-tych o nazwie "ANIA". To latarnie magiczne o bardzo prostym mechanizmie, łatwym w obsłudze dla animatorów w niemal każdym wieku!

By rozbudzić ciekawość do analogowego medium jakim jest film, nasze spotkania otwierać będą krótkie animowane projekcje na 16mmtaśmie i projektorze EIKI. Wybrane egzemplarze to unikalne i ponadczasowe tytuły z Polski, krajów Morza Bałtyckiego i Skandynawii.

W tych spotkaniach liczy się jednak dobra zabawa i czyste eksperymentowanie!

Wykorzystamy elementy montażu i kolażu, oraz narzędzia do malowania, rysowania, wycinania, klejenia, szycia, tłoczenia itp. Tutaj forma i długość taśm filmowych zależy tylko od ich twórców.

Każda gotowa animacja wyświetlana będzie za pomocą projektorów "Ania". Razem zbudujemy wyjątkowy spektakl „non-camera”, w którym stworzony obraz urośnie do rozmiaru białego ekranu i zostanie wprawiony w ruch. Obecny, cyfrowy świat, choć na chwilę ustąpi miejsca unikatowej jakości ręcznie wykonanego obrazu.

Autor każdej animacji – może zabrać ją do domu we własnoręcznie wykonanym opakowaniu, jako formę małego analogowego skarbu.

Oprócz zmysłowego aspektu wizualnego, celem naszych spotkań jest również odkurzenie analogowej technologii i wywołanie ciekawości w stronę tradycyjnych technik tworzenia animacji. Zamierzam przybliżyć trochę świata, który na początku XX wieku intrygował takich artystów jak Man Ray, Marcel Duchamp, Henry Chômette oraz środowiska awangardowe lat 60-tych Stana Brakhage'a, Petera Kubelki czy Juliana Antoniusza.  Chcę spróbować poszerzyć postrzeganie obrazu, oraz pokazać różnorodność dawnych i obecnych kultur. Po przez nasze spotkania chcę aby każdy możliwie najbardziej zbliżył się do magii świata analogowego.

Prowadząca

Natalia Kozieł-Kalliomäki (1987) jest artystką wizualną pracującą na styku rozszerzonego filmu i grafiki. Urodzona w Bydgoszczy, od lat mieszka pracuje, rozmyśla i tworzy w Helsinkach. W swojej pracy często wykorzystuje maszyny optyczne takie jak rzutniki, projektory filmowe, czy proste latarnie magiczne. Realizuje takie działania jak instalacje – projekcje w przestrzeni, film eksperymentalny i live-cinema performance. Jej prace często stoją na pograniczu grafiki, teatru i filmu angażując różne odczucia sensoryczne. Natalię inspirują technologie analogowe, projekcje światła, relacja między obiektywem a obiektem, zniekształcone obrazy i hipnotyzujące struktury.

„Fascynuje mnie akt patrzenia na świat, jak bym używała dużego szkła powiększającego i czerpię ogromną przyjemność z tego czystego -gapienia się”

Animacja Natalii „Low Voltage Dynamo” była prezentowana na ostatniej edycji festiwalu ANIMOCJE do której muzykę stworzył Bydgoski zespół you.Guru. Na tegoroczny festiwal przyjeżdża z cyklem warsztatów „POPATRZ-Ania”.