Fot.
kadr z filmu "Amok", reż. Balázs Turai

Kwaśność - pokaz kuratorski Krste Gospodinovski

Kategorie

Filmy krótkometrażowe
Dla dorosłych
16.04
-
/
2024
18.30

Kurator:

Kwaśność - pokaz kuratorski Krste Gospodinovski

Zamiast zapewniać konwencjonalną słodką ucieczkę, jest to wybór filmów, które wyłaniają się z dwuznacznego wątku narracyjnego, badając zawiłe niuanse relacji międzyludzkich i złożoną dynamikę społeczną. Ich nieprzewidywalne narracje powodują konfrontacje widza z zawiłościami, które zachęcają go do zmagania się z dyskomfortem i często pozostawiają kwaśny posmak.

Filmy te umiejętnie łączą surrealistyczne, a czasem groteskowe wizualizacje z niekonwencjonalną narracją, tworząc niepokojące, ale dające do myślenia doświadczenie, utrzymujące widza w napięciu i wywołując zaangażowane emocjonalnie.

Zasadniczo ich struktura narracyjna ma na celu stworzenie warstw napięcia, rezonansu emocjonalnego i komentarza społecznego, który przekształca doświadczenie kinowe w awangardową eksplorację, która głęboko rezonuje ze stanem intelektualnym i emocjonalnym widza.

Amok, Balázs Turai, Węgry, 2022, 14'17"

Kadr z filmu animowanego. Czerwony krasnal ubrany w czarne ogrodniczki i czerwoną czapkę Świętego Mikołaja siedzi i podnosi swoją prawą rękę. Przed nim kubełek z popcornem. Wokół ust krasnala znajduje się krew.

Po tym jak utracił swoją narzeczoną i swoją urodę w dziwacznym wypadku, Clyde musi zmierzyć się ze swoimi wewnętrznymi demonami.

Arka, Natko Stipaničev, Chorwacja, 2020, 14’41’’

Kadr z filmu animowanego. Pokład statku wycieczkowego. Rząd drewnianych leżaków. Dwie, potężne kobiety w strojach kąpielowych leżą na leżakach i opalają się. Dwóch mężczyzn w czarnych garniturach. Jeden z nich osłania parasolem kobietę, drugi mężczyzna masuje stopy kobiecie.

Wspaniały transoceaniczny statek wycieczkowy pływa po morzach.

Rzecz / Ding / Thing, Malte Stein, Niemcy 2021, 4’32’’

Kadr z filmu animowanego. Starszy, łysy mężczyzna w czarnym T-shircie i czarnych shortach siedzi na betonowych schodach.

Mężczyzna prześladowany przez pewną małą rzecz, zostaje doprowadzony do krawędzi wytrzymałości.

Hide, Daniel Gray, Francja, Węgry, Kanada, 2020, 11’

\Kadr z filmu animowanego. Zbliżenie twarzy dziecka. Dziecko zasłania twarz obiema dłońmi, w tle fragment pokoju.

Dwóch braci bawi się w chowanego. Jeden z nich znajduje idealną kryjówkę… i nigdy nie wychodzi. Życie na zewnątrz toczy się dalej.

Jeroboam, Bianca Caderas, Niemcy, 2020, 7’11’’

Kadr z filmu animowanego. Dwie, niebieskie postacie o jasnych włosach tulą się do siebie. Jedna z nich trzyma przed sobą podłużny kieliszek z jasnoróżowym napojem.

Kieliszki do wina podnosi się w barach, na przyjęciach i kolacjach, ale niewielu traktuje wino z należytą godnością. Helga ma tajne plany, aby to zrobić.

Steakhouse, Špela Čadež, Słowenia, Francja, Niemcy, 2022, 9'30"

Kadr z filmu animowanego. Zamglony obraz. Kobieta w krótkich, brązowych włosach, ubrana w żółtą bluzkę trzyma w rękach kieliszek z jasnym napojem. Obok niej inne, niewyraźne postacie.

Stek marynuje się już od kilku dni. Patelnia jest rozgrzana. W brzuch Franka burczy. Ale współpracownicy Lizy robią jej niespodziankę urodzinową. Czy wróci do domu na czas?

The Falling Girl, Vladimir Lukash, Macedonia, 2015, 10’27’’

Kadr z filmu animowanego. Czarne tło. Biała twarz z ostrymi, białymi zębami. Uszy w kształcie rurki, lewe ucho wyraźnie wydłużone, przypominające podłużną trąbkę.

Dziewczyna stoi na szczycie budynku, spoglądając w dół na miasto. Skacze. Opada z zamkniętymi oczami, w końcu znajduje się w stawie otoczona dziwnymi twarzami. Spadanie trwaj...

Kurator - Krste Gospodinovski

Zdjęcie mężczyzny w ciemnych włosach, brązowych oczach i ciemnej brodzie. Ubrany jest w seledynową koszulke.

Krste Gospodinovski to macedoński reżyser i animator. Studiował malarstwo w Narodowej Akademii Sztuki w Sofii i obecnie robi doktorat z kulturoznawstwa\animacji. Jest profesorem i kierownikiem katedry animacji na Uniwersytecie Sztuk Audiowizualnych – Europa Prima – Skopje oraz jednym z założycieli festiwalu europejskich krótkich filmów animowanych Flipbook Film Festival w Skopje. Jego krótkie filmy animowane (autor/współautor) Gottlieb (2018), Snakelet (2020) i Not-Being (2023) były pokazywane na ponad 60 festiwalach i zdobyły kilka nagród.