Fot.
kadr z filmu "Somewhere", reż. Nicolas Menard

"Lubię na słodko" - pokaz kuratorski Britt Raes

Kategorie

Filmy krótkometrażowe
Dla dorosłych
17.04
-
/
2024
18.30

Kurator:

"Lubię na słodko" - pokaz kuratorski Britt Raes

Słodycz pojawia się w naszych życiach na wiele różnych sposobów! Może być głośno i kolorowo, może być cicho i intymnie, może być niezręcznie lub gorzko. Ten wybór filmów celebruje tę różnorodność. Słodkie filmy są przeznaczone głównie dla dzieci, ale przecież dorośli też lubią słodycze. Niektóre filmy z tej selekcji na wielu festiwalach mogły być pokazywane jedynie w programach dla dzieci, ale właściwie powinni je zobaczyć wszyscy, niezależnie od wieku! Ciesz się nimi!

Les mots de la carpe, Lucrece Andreae, Francja, 2012, 4’

Kadr z filmu animowanego. Kobieta i mężczyzna siedzą przy stoliku naprzeciw siebie. Mężczyzna wyciąga dłonie w kierunku twarzy kobiety. Na stoliku stoją 2 kieliszki wypełnione napojem.

Okrągła sala, okrągłe stoły i mnóstwo par. Co kilka minut mężczyźni zmieniają się, tym samym zmieniając osobę z którą są na radcę tego wieczoru – takie są zasady gry!


Lay Bare, Paul Bush, Wielka Brytania, 2012, 6’

Kadr z filmu animowanego. Fragment twarzy. Zamknięte usta, palec przystawiony do podbródka.

Ponad 500 osób w różnym wieku i różnej narodowości stało się modelami dla tej próbki ludzkiej fizjonomii. Powierzchnia ciała jest eksponowana w sposób na ogół zarezerwowany dla intymności rodziny lub kochanków. Rezultat jest erotyczny, zabawny, piękny i wrażliwy.

Hi Stranger, Kirsten Lepore, Stany Zjednoczone, 2016, 2’42”

Kadr z filmu animowanego. Łysa, leżąca postać o cielistym kolorze.

Witaj, nieznajomy... dawno się nie widzieliśmy. Dziwna mała animacja autorstwa animatorki z Los Angeles, Kirsten Lepore. To część serii oryginalnych filmów krótkometrażowych zatytułowanej "The Late Night Work Club", skupiającej się na tematyce nieznajomych.

Somewhere, Nicolas Menard, Wielka Brytania, 2013, 6’50”

Kadr z filmu animowanego. Postać ubrana w biały kombinezon w pozycji skulonej, wciśnięta w niewielką przestrzeń. Postać otoczona jest z każdej strony różnymi mechanizmami, pokrętłami guzikami.

Astronauta wyrusza do innego świata, zostawiając część siebie – lewe ramię – w domu. Po lądowaniu, skazanym na niepowodzenie, w jego umyśle panuje konflikt...

Birdlime, Evan Derushie, Kanada, 2017, 10’51”

Kadr z filmu animowanego. Pięć barwnych ptaków siedzi na gałęzi w otoczeniu zielonych gęstwin.

Wapno ptasie: lepka smoła używana do łapania dzikich ptaków w celu wywozu lub handlu. Po tym, jak cudem unika pułapki handlu egzotycznymi ptakami, nieszczęsne ptactwo nadal trafia do klatki i zostaje zepsute przez nieznane mu wcześniej bodźce.

Vent de fête, Marjolaine Perreten, Szwajcaria/Francja, 2016, 9’50”

Kadr z filmu animowanego. Trzech mężczyzn w niebieskich garniturach i niebieskich kaszkietach na głowie stoją obok siebie.

Wczesnym rankiem w małej szwajcarskiej wiosce przygotowywana jest wielka uroczystość. Wolontariusze krzątają się, pojawiają się pierwsi muzycy.

Le Vélo de l'éléphant, Olesya Shchukina, Francja, 2014, 9’04”

Kadr z filmu animowanego. Animacja wycinankowa. Ogromny, szary słoń o długiej trąbie jedzie na małym, czerwonym rowerze. W tle błękitne niebo z białymi chmurami.

Słoń żyje w mieście wśród ludzi i pracuje jako sprzątacz ulic. Pewnego dnia widzi duży billboard reklamujący rower. Wydaje się, że to idealny rozmiar dla niego! To jest moment, w którym zmienia się życie słonia: musi zdobyć ten rower za wszelką cenę.

My favorite animal, Lara Lee, Wielka Brytania, 2011, 7’10”

Kadr z filmu animowanego. Rysunek prostokątnej twarzy o czarnych rogach. Duże czarne oczy częściowo wypełnione łzami. Od dolnej części twarzy odchodzą cztery kolorowe pasma.

Ta seria animacji jest projektem dyplomowym kierunku projektowania graficznego. Słyszymy dzieci opisujące swoje ulubione zwierzęta, następnie stworzenie jest rysowane na ekranie zgodnie z opisem, tak by stworzenie „samo rosło”. Każda ramka rysowana jest indywidualnie.

Swarming, Joni Männistö, Finlandia, 2011, 7’18”

Kadr z filmu animowanego. Twarz dużego, szarego gołębia o pomarańczowym dziobie. W tle korony liściastych drzew.

Dziecko odkrywa życie w martwym ptaku i zaczyna się nim bawić.

Oh My Dog, Chloé Alliez, Belgia, 2013, 6’26”

Kadr z filmu animowanego. Oświetlona scena. Na scenie mężczyzna z różdżką w czarnym kostiumie wychodzi z czarnego cylindra. Obok mężczyzny stoi biało-czarno-brązowy pies.

Gdzieś w pobliżu hali Brétigny-sur-Bizet, na oczach szalejącego tłumu, najwybitniejsze psy stają naprzeciw siebie, by zmierzyć swoje siły i talenty. Wśród nich jest Sweetheart (ang. Kochanie, w dosłownym tłumaczeniu słodkie serce), zachęcany przez najwspanialszy i najbardziej hałaśliwy tłum. Czy zatriumfuje w tej trudnej rywalizacji?

Island, Max Mörtl & Robert Löbel, Niemcy, 2017, 2’30”

Kadr z filmu animowanego. Niebieski ptaszek spogląda na puszystą, białą chmurkę. Krajobraz pustynny.

Na małej wyspie spotyka się grupa egzotycznych stworzeń.

Kuratorka - Britt Raes

Britt Raes (1986) to belgijska reżyserka, ilustratorka i scenarzystka. Zrealizowała dwa profesjonalne filmy krótkometrażowe: CATHERINE i LUCE AND THE ROCK. Obydwa filmy były pokazywane na ponad 200 festiwalach (m.in. SXSW, BIAF, MIFF, Les Arcs,...) i każdy z nich zdobył ponad 40 nagród (na IndieLisboa, Berlinale, Anima, Tokyo Anime Award Festival...). Obecnie pisze serial, film krótkometrażowy i książkę dla dzieci. Lubi (ciemną) czekoladę, uściski, szkicowanie zwierząt w zoo i język NVC. Podczas podróży zbiera kamienie, na których maluje oczy. Ma nadzieję odrodzić się jako kot o imieniu Fluffy.