Fot.
kadr z filmu "Uczelnia artystyczna 1994"

Uczelnia artystyczna 1994, reż. Jian Liu

Kategorie

Filmy pełnometrażowe
Dla dorosłych
16.04
-
/
2024
20.00

Kurator:

Na tle reform otwierających się Chin na świat zachodni, grupa studentów żyje pełną parą stawiają pierwsze kroki w dorosłość, gdzie przeplatają się miłość i przyjaźnie z artystycznymi poszukiwaniami, ideałami i ambicjami. Uwięzieni pomiędzy tradycją a nowoczesnością, muszą teraz wybrać, kim chcą zostać. Filmowiec i malarz Jian Liu łączy stylizowane, nowoczesne ilustracje z pasją do sztuki i życia. Przesycone mrocznym, niecodziennym humorem, przedstawiają nadzieje i artystyczne marzenia całego pokolenia wkraczającego w dorosłość. Ludzie, wydarzenia i style mieszają się z miejskim i zimowym krajobrazem kraju przechodzącego szybkie zmiany. 

4.	Kadr z filmu animowanego. Dwie postacie leżą na trawie, tyłem do siebie. Jedna z nich trzyma źdźbło trawy w ustach, druga trzyma papierosa w ustach. Na ich brzuchach leżą białe, niewielkie miski. W tle fragmenty drzew i zabudowań miejskich.

Festiwale  

- Festiwal Filmów Animowanych w Annecy, Francja;

- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, Niemcy;

- Festiwal Filmowy w Sydney, Australia;

- Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Polska;

- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w La Roche-sur-Yon, Vendée, Francja;

- Festiwal Filmów Azjatyckich w Nowym Jorku, USA;

- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tokio, Japonia;

- Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu, Szkocja, Wielka Brytania;

- Flamandzki Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Gandawa, Belgia;

- Future Film Festival, Wielka Brytania;

Jian Liu

Czarno-biała fotografia. Mężczyzna pochodzenia chińskiego, w czarnych okularach i niewielkiej bródce. Ubrany w czarną marynarkę i jasną koszulę.

Jian Liu ( Chiny, 1969). Specjalizował się w malarstwie chińskim i ukończył Nankiński Instytut Sztuki w 1993 roku. Jego prace z zakresu sztuki nowoczesnej były prezentowane na wystawach w Chinach i za granicą. Pracę nad animacjami rozpoczął w 1995 roku, a w 2007 założył Le-joy Animation Studio. Jego pierwsza pełnometrażowa animacja, „Piercing 1”, zdobyła nagrodę w kategorii Najlepszy  Film Animowany na 4. edycji Asia Pacific Screen Awards oraz  była pokazywana na wielu festiwalach filmowych. W 2017 roku jego pełnometrażowy film animowany „Have A Nice Day” miał premierę w konkursie festiwalu w Berlinie, a następnie był pokazany na ponad 50 festiwalach na świecie. Aktualnie Liu uczy animacji filmowej na Chińskiej Akademii Sztuki. Jego najnowszy film „Art College 1994” miał premierę w konkursie festiwalu w Berlinie 2023. 

 

Filmografia 

2023 – Uczelnia artystyczna / Art College 1994  - komedio-dramat; 

2017-  Miłego dnia / Have a Nice Day - komedia, kryminał; 

2011-  Spójrz na tego mężczyznę / Look at This Man  - krótkometrażowy;  

2011 – Twarz / Face – krótkometrażowy; 

2011 – Chaos & Porządek / Chaos & Order – krótkometrażowy; 

2010 - Piercing - kryminał, dramat, animowany;