Fot.

Warsztaty animacji mokrego papieru

Kategorie

Dla dzieci
Warsztaty
09.04
-
10.04
/
2018
17.00-20.00

Kurator:

Wrzaski i Krzyki to hasło - klucz naszych warsztatów animacji.

Będziemy animowali mokrym papierem - szybką, autorską techniką - łatwą do opanowania i przynoszącą wiele radości (uwaga! -nieszkodliwie i chwilowo brudzi palce animatora). Pretekstem do działań animacyjnych będą nagrane na w trakcie pierwszej części spotkania, krótkie odgłosy wydawane przez uczestników. Animacje które powstaną to próby wizualizowania tych dźwięków.

Poznamy:

  • zasady tworzenia animacji poklatkowej,
  • rolę dźwięku w filmie animowanym,
  • sposób na bezpośrednią synchronizację poruszonego obrazu i dźwięku,
  • nieznane aspekty naszej kreatywności ;)

Technika mokrego papieru

Technika mokrego papieru to animacja kompozycjami tworzonymi z mokrej kolorowej bibuły nakładanej warstwowo na podświetlonej od spodu białej płycie pleksi. Mokry papier staje się niezwykle elastycznym, łatwym w deformacji materiałem animacyjnym. Tylne światło, transparencja papieru, jego wielowarstwowość, mieszanie się rozcieńczonych tuszy barwiących papier - to elementy budujące ciekawe i zaskakujące efekty plastyczne filmu. Żywe, pełne energetycznej ekspresji i prostoty formalnej dzianie się. Ten rodzaj animacji - odpowiednio opracowany - Robert Turło wykorzystywał także w swoich filmowo-muzycznych realizacjach.

Warsztaty odbywają się w ramach współpracy z Wydziałem Grafiki ASP Gdańsk.

 

Prowadzący:

Robert Turło - reżyser, scenarzysta, animator. 1987–1993 – studia na PWSSP wGdańsku  (architektura wnętrz); 1996–1998– ASP w Warszawie (grafika). Autor animowanych wideoklipów oraz filmów (główniedla dzieci). Laureat ponad 20 nagród krajowych i zagranicznych festiwalifilmowych, w tym: Światowy Złoty Medal na New York Festivals 2005, nagrodaspecjalna REMI w Houston 2007, nominacja za film krótkometrażowy do ZłotejPalmy w Cannes 1991. Od 2003 współpracuje stale z TVStudiem Filmów Animowanychw Poznaniu. Poza tym: ekspert PISF, pracownik naukowy na ASP w Gdańsku –Pracownia Animacji Filmowej, kurator warsztatu animacji „Animowana Łaźnia” wCSW Łaźnia2 w Gdańsku.