Fot.

Wystawa Tomasz Siwiński Malarstwo, rzeźba, animacja – w pracowni twórcy

Kategorie

Wystawy

W 2002 roku zacząłem studiować malarstwo w Krakowie. Właśnie to chciałem wtedy robić – zostać malarzem. Rok później podczas pokazu z okazji 45 lecia polskiej animacji po raz pierwszy spotkałem się z autorskim filmem animowanym. Było to dla mnie czymś naprawdę fascynującym. Siedząc w kinie mogłem być otoczony obrazem, który mentalnie wykraczał poza ekran- ten go tylko kadrował. Wyobrażony świat, również dzięki muzyce i dźwiękowi, żył tam w głębi, rozpościerał się w nieznanej i tajemniczej przestrzeni. Wtedy właśnie postanowiłem, że chciałbym zająć się filmem animowanym. Aby mój świat również zyskał taką autonomię i witalność, aby mógł docierać do innych ludzi zamkniętych w ciemnej sali, czekających na pojawiające się w mroku obrazy.

Nie porzuciłem jednak malarstwa zupełnie. Na  wystawie pokazuję część moich prac malarskich oraz te dzieła, które powstały niejako niechcący, w procesie powstawania filmów. Pokazywanie warsztatu pracy jest trochę jak demaskowanie magicznej sztuczki. Oto widzimy, że ruch filmowy jest tylko złudzeniem – 24 statyczne klatki na sekundę, materia farby, papieru, blachy, szkła. Osiągnięcie tej iluzji kosztuje też nie mało wysiłku. Malując żmudnie przez rok poszczególne klatki żyjemy nadzieją, że wszystko to w jednym magicznym akcie zamieni się w sen, w niematerialne światło tańczące w kinowej sali. Na krótką chwilę powstanie świat aby z powrotem zatonąć w bieli ekranu. Obrazy pozostaną we wspomnieniach innych ludzi a moje sny staną się snami innych.

Biografia

Tomasz Siwiński urodził się w 1982 r.. Studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP oraz w Pracowni Filmu Animowanego pod kierunkiem prof. Jerzego Kuci. Podczas studiów zrealizował filmy animowane: Telewizor i Mały czarny kwadrat, które zdobyły kilka znaczących nagród. W 2014 r. wyreżyserował film Niebieski Pokój. Jego premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Cannes w sekcji Semaine de la Critique, był wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą za Najlepszą Animację na Curtas Vila do Conde (Portugalia) oraz Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Jego filmy były prezentowane na wielu festiwalach , m.in. w Annecy, Clermont- Ferrand, Cannes, Hongkongu, Zagrzebiu, Uppsali, Stuttgarcie, Krakowie. Członek ASIFA oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Obecnie pracuje nad filmem aktorsko – animowanym.

Filmografia

  • Diament Olgi(Olga’s Diamond), w produkcji
  • Sprawa Moczarskiego (Moczarski’s case), 2016
  • Niebieski pokój (A blue room), 2014
  • Mały czarny kwadrat (Little black square), 2007
  • The Man with a Hole, 2006
  • Kruk (Crow), 2006
  • Telewizor, (TV-SET), 2005

tomaszsiwinski.com