Fot.

Małe Animocje: „Marona – psia opowieść”, reż. Anca Damian

Kategorie

Dla dorosłych
Dla dzieci
Filmy pełnometrażowe
26.01
-
/
2020
12.00

Kurator:

Marona jest pięknym kundelkiem, który nie ma szczęścia do właścicieli. Jak wygląda świat z psiej perspektywy? Niezwykła podróż przez życie widziana oczami psa.

Piękna, wielorasowa suczka Marona trafia w ręce coraz to nowych właścicieli. Świat ludzi bywa jednak skomplikowany, czasem aż za bardzo dla małego psa, który nie chce niczego oprócz kochającego ją człowieka. Każdy z napotkanych przez kundelkę ludzi nadaje jej nowe imię: akrobata Manole nazywa ją Aną, robotnik Istvan – Sarą, dziewczynka Solange – Maroną. Niestety żaden z domów nie jest na tyle odpowiedzialny, by suczka mogła zagościć w nim na stałe. A gdyby ludzie byli tak samo zależni od zwierząt, jak one od nich?

Film jest zapierającą dech w piersiach, dynamiczną i wzruszającą historią opowiedzianą z psiej perspektywy. Skłania widza do myślenia o tym, jacy jesteśmy wobec innych stworzeń.

Premiera filmu miała miejsce na najważniejszym na świecie festiwalu animacji, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

 

Wybrane nagrody i nominacje:

2019 – Annecy International Animated Film Festival, Best Feature – nominacja
2019 – Bucheon International Animation Film Festival, Best Animated Feature – wygrana
2019 – Bucheon International Animation Film Festival, Audience Award – wygrana
2019 – European Film Awards, European Animated Feature Film – nominacja
2019 – Gijón International Film Festival, Best Film – nominacja
2019 – Ottawa International Animation Festival, Best Animated Feature – nominacja
2019 – Strasbourg European Fantastic Film Festival, Animated Feature – wygrana
2019 –Thessaloniki Film Festival, Anca Damian - nominacja

Inni o filmie:

Ninja Kina Dzieci – Maciej Jakubczyk, dyrektor Działu Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty:

”Opowiadanie słowami o tym filmie nie ma specjalnie sensu. Dla mnie – razem ze „Słynnym najazdem niedźwiedzi na Sycylię” – to animacja roku. Już sam pomysł przedstawienia historii z punktu widzenia psa i jego (jej) zmieniających się właścicieli daje ciekawą perspektywę. Ale to co jest najbardziej niezwykłe w „Maronie…” mieści się między emocjami a zmysłami – poruszająca historia opowiedziana poprzez niczym nie limitowaną wyobraźnię twórców. Rumuńska reżyserka Anca Damian stworzyła przy tym filmie tandem z młodym belgijskim artystą wizualnym Brechtem Evensem. Powstał film, który płynie, porywa, porusza – to kolejny hołd dla sztuki wizualnej, który mamy przyjemność prezentować na tegorocznym Kinie Dzieci.”

Reżyserką filmu jest Anca Damian – rumuńska reżyserka, scenarzystka i producentka, która znana jest m.in. z produkcji Droga na drugą stronę (2012) oraz Czarodziejskiej góry (2015) – pokazywanych i docenianych na wielu międzynarodowych festiwalach. Anca Damian została odznaczona Mirada International Award na Madrid International Film Festival 2018 – New Directors Platform za bycie „twórczynią totalną, prawdziwym przełomem i niekwestionowaną inspiracją dla nowych reżyserów.”