Fot.

"ON-GAKU: Nasze brzmienie", reż. Kenji Iwaisawa – polska premiera

Kategorie

Dla dorosłych
Filmy pełnometrażowe
Wydarzenia specjalne
31.10
-
/
2020
20.15

Kurator:

Kenji, rozrabiaka z liceum, pewnego dnia niespodziewanie proponuje kolegom o imionach Ota i Asakura utworzenie zespołu.

Jednak żaden z nich nigdy przedtem nie miał do czynienia z instrumentami. Zespół zaczyna od dwóch gitar basowych i perkusji  - naprawdę oryginalnego instrumentarium. Po zagraniu pierwszej nuty opanowuje ich uczucie, którego nigdy przedtem nie znali i wpadają w zachwyt nad sobą. W dzień, kiedy postanawiają nazwać się Kobujutsu (tradycyjna sztuka walki), dowiadują się, że w ich szkole istnieje już folkowy zespół o nazwie Kobijutsu (tradycyjne sztuki piękne). Ich brzmienie i wygląd nie pasują do siebie, ale po wzajemnych przesłuchaniach zaprzyjaźniają się. Od tego momentu zaczynają marzyć o występie na zbliżającym się festiwalu rockowym, który ma odbyć się w sierpniu. 

Fabułę zaczerpnięto z kultowej mangi Hiroyuki Ohashiego „ONGAKU”, opublikowanej samodzielnie przez autora. Dzieło to, według wielu niemożliwe do sfilmowania, jest jedyną w swoim rodzaju rockową opowieścią, cieszącą się dużym powodzeniem wśród muzyków i twórców. 

Reżyser Kenji Iwaisawa zajął się produkcją tej prymitywnie impulsywnej mangi niemal samodzielnie. Żmudny bezkompromisowy proces animacji rotoskopowej (tworzenie animacji poklatkowej w oparciu o zdjęcia filmowe), którą wybrał zajął twórcy ponad 7 lat.

Ponad siedem lat tworzenia filmu przez jedną osobę, ponad 40 tyś. rysunków, całe 71 minut filmu wykonane techniką ręcznej animacji… Po trzech dniach od opublikowania trailera, obejrzało go ponad 500 tyś. osób. Film otrzymał Grand Prix za Animację Długometrażową na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Ottawie w 2019 roku. 

Kenji Iwaisawa

urodził się 4 marca 1981 r. w Fussa, dzielnicy Tokio. Po ukończeniu liceum studiował u reżysera Teruo Ishiiego. Podczas nauki technik  produkcyjnych  do filmów fabularnych zajął się również tworzeniem animacji. W 2008 roku ukończył swój pierwszy film animowany „Man in the Tunnel Alley” ("Człowiek w alei tunelowej"). Od tamtej pory zajmował się tworzeniem filmów krótkometrażowych, głównie animacji, a w roku 2012 rozpoczął produkcję długometrażowego filmu animowanego „ON-GAKU: Nasze brzmienie”.

Filmografia

  • 2019 -  ON-GAKU  (animacja, pełnometrażowy, dramat, musical)
  • 2012 -  Kotatsu majin (krótkometrażowy, dramat)
  • 2008 - Man in the Tunnel Alley (krótkometrażowy, animacja)