Fot.
kadr z filmu "Uczelnia artystyczna 1994", reż. Jian Liu

13. Animocje - 5 pełno(wartościowych) metraży w Animocjowym menu!

2024.04.01

13. Animocje - 5 pełno(wartościowych) metraży w Animocjowym menu!

Twórcy i twórczynie filmów animowanych to odważne bestie. Niestraszne im długie godziny spędzone nad jedną produkcją. Godziny? Czasem i lata! Tak, tak... realizacja pełnometrażowej animacji, to nie lada wyzwanie. Może trwać kilka, a nawet kilkanaście lat.

A jakie pełne metraże zaserwujemy Wam w tegorocznym menu?

  • Młody artysta ze świeżo złamanym sercem zostaje wciągnięty do alternatywnego wymiaru rządzonego przez jednorożce. Tam pomaga pokonać mroczną siłę, by zaprowadzić pokój w królestwie i w samym sobie.

Chłopiec jednorożec, reż. Matt Kiel (15 kwietnia, 19.00)

2.	Kadr z filmu animowanego. Osoba o dużych zielonych oczach i długich, różowych, falowanych włosach stoi na polance pokrytej trawą. Polana otoczona jest z każdej strony wodą. Na polanie kilka kolorowych, zdeformowanych piranii.

  • Portret młodzieży, którego akcja toczy się na kampusie Chińskiej Południowej Akademii Sztuk na początku lat 90.

Uczelnia artystyczna 1994, reż. Jian Liu (16 kwietnia, 20.00)

4.	Kadr z filmu animowanego. Dwie postacie leżą na trawie, tyłem do siebie. Jedna z nich trzyma źdźbło trawy w ustach, druga trzyma papierosa w ustach. Na ich brzuchach leżą białe, niewielkie miski. W tle fragmenty drzew i zabudowań miejskich.

  • W niezbyt odległej przyszłości, w świecie bez zwierząt i roślin, gdzie cena za przetrwanie człowieka jest wysoka, młody mężczyzna łamie wszelkie zasady, aby uratować swoją żonę.

Niebo z białego plastiku, reż. Tibor Bánóczki, Sarolta Szabó (18 kwietnia, 20.00)

5.	Kadr z filmu animowanego. Zamyśleni kobieta i mężczyzna znajdują się w przestrzeni, lewitują między budynkami.


  • Kowboj grający na gitarze techniką slide pojawia się w skorumpowanym miasteczku drwali w latach czterdziestych XX wieku, w którym rządzi para złych bliźniaków. Slide musi stoczyć z nimi walkę by ocalić wioskę Sourdough Creek.

Slide, reż. Bill Plympton (20 kwietnia, 20.00)

Kadr z filmu animowanego. Animacja rysunkowa. Mężczyzna i kobieta siedzą na długiej gałęzi zawieszonej nad rzeką. Oboje trzymają w rękach gitary. W tle wodospad.I pełnowartościowy smaczek dla dzieci!

  • Nie, Linda nie wzięła pierścionka swojej mamy! Nie zasłużyła na karę! Jakie to niesprawiedliwe…! A teraz mama Lindy, Paulette, zrobi wszystko, aby wynagrodzić to córce – nawet jeśli to oznacza zrobienie kurczaka z papryką, bez znajomości przepisu! Ale jak  masz zdobyć kurczaka, kiedy wszystkie sklepy są pozamykane w związku ze strajkiem generalnym!

Kurczak dla Lindy!, reż. Chiara Malta & Sébastien Laudenbach (14 kwietnia, 12.00)

5.	Kadr z filmu animowanego. Podwórko przed blokiem mieszkalnym. Kobieta w długiej pomarańczowej sukni trzyma talerzyk z jedzeniem, przed nią stoi mężczyzna i dziecko. Tłum ludzi w tle.