Fot.
Zuzanna Straszewska

13. Animocje. Poznajcie laureatów i laureatki tegorocznych Animocji!

2024.04.20

13. Animocje. Poznajcie laureatów i laureatki tegorocznych Animocji!

Jury w składzie Brit Raes, Krzysztof "Freeze" Ostrowski i Wiktor Stribog zdecydowało o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień:

Nagrodę Grand Prix i 5 000 zł otrzymuje

 • Stephen Vuillemin za film “A kind of testament”.
  Uzasadnienie:
  "Przepięknie niewygodny film, który balansuje pomiędzy tajemnicą, humorem i względnością. Styl wizualny nawiązujący do anime w połączeniu ze zniekształconym projektem dźwiękowym, sprawia, że film jest fascynujący i oryginalny. Narrator w przekonujący sposób stara się zrozumieć motywacje antagonisty. Czy może próbuje zrozumieć samego siebie? Ciekawe jest to, jakie decyzje wpłyną na naszą przyszłość".
Kadr z filmu animowanego. Kobieta o czarnych włosach, ubrana w pasiastą marynarkę spogląda przed siebie. W tle fragmenty białych ptaków przypominających mewy.


Pierwsze wyróżnienie i 1250 zł otrzymuje:

 • Ethan Barrett za film “Rosemary A.D. (after Dad)”.
  Uzasadnienie:
  "Kolorowy, surowy styl wizualny, przypominający dziecięce rysunki, łączy się z mrocznym i poważnym tematem psychologicznym. To szybki, dynamiczny, poruszający i podnoszący na duchu film, w którym widz łatwo odnajduje siebie i który wywołuje zarówno śmiech, jak i łzy".
Kadr z filmu animowanego. Postać dziecka leżącego w niewielkiej różowej trumnie. Postać ma zamknięte oczy.

Drugie wyróżnienie i 1250 zł otrzymują:

 • Clara Pereira i Juanfran Jacinto za film “All is lost”.
  Uzasadnienie: "
  Fascynująca parodia sitcomów, która zaskakuje nasze oczekiwania co do tego, jaki będzie główny żart. Niezwykły design postaci i oryginalny styl artystyczny podkreślają zniekształcone otoczenie".
Kadr z filmu animowanego. Trzy postacie przypominające lalki znajdują się kolorowym wnętrzu kuchni.

Trzecie wyróżnienie i 1250 zł otrzymuje:

 • Daria Kashcheeva za film “Electra”.
  Uzasadnienie:
  "Silna kobieca perspektywa, wyrażona poprzez unikalny styl i imponujące połączenie różnych technik. To intensywne i zawiłe doświadczenie ze złożonym projektem dźwiękowym. Głęboka symbolika powtarza się zarówno na płaszczyźnie narracyjnej, jak i wizualnej".
Kadr z filmu animowanego. Kilka nagich manekinów, część z nich siedzi, część stoi. W tle kilka ekranów telewizorów stojące jedne na drugich. Na ekranach telewizorów twarz tego samego mężczyzny.

Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego oraz nagrodę finansową w wysokości 5 000 zł ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki otrzymuje:

 • Szymon Ruczyński za film “W lesie są ludzie”.
  Uzasadnienie:
  "Przy użyciu ograniczonych środków dźwiękowych i wizualnych ten film porusza trudny temat w sposób rzeczowy, bez moralizowania. Minimalistyczne podejście zostało starannie przemyślane, a kolory świadomie dobrane. Pozornie naiwne połączenie perspektyw oddaje złożoność różnych punktów widzenia. Brak wyrażonych emocji sprawia, że stajemy się obserwatorami, patrzącymi z dystansu, co zmusza nas do refleksji nad własnymi uczuciami po zakończeniu filmu".
 Kadr z filmu animowanego. Obraz rysunkowy. Trzy kontury postaci siedzą przy stole. Jedna z nich wskazuje ręką na okno. Za oknem scena aresztowania.

Junior Jury w składzie Marcelina Łachowska, Wojciech Hofman i Tymoteusz Chlebowski przyznało Nagrodę Specjalną i Specjalne Wyróżnienie w Konkursie Międzynarodowym

Nagrodę Specjalną Junior Jury otrzymuje:

 • Heta Jäälinoja za film "Nun or never!".
  Uzasadnienie: "Na pierwszy rzut oka prosta w technice animacja, w rzeczywistości niesie za sobą ogromne bogactwo uczuciowe i niezwykle istotny przekaz. To historia trafnie obrazująca słodko-gorzki smak zakochania, niepewność wyborów i poczucie izolacji w problemach. Odbiorca wraz z główną bohaterką doświadcza osamotnienia w sinusoidzie emocji, aby finalnie uświadomić sobie, że każdy pod zewnętrzną maską normalności i "świętości" przeżywa swoje własne rozterki - i to łączy nas jako ludzi. Minimalistyczny sposób wykonania i finezyjne balansowanie między humorem a powagą przekazu sprawiają, że film jest przystępny w odbiorze, a każdy z nas znajdzie w nim część siebie".
Kadr z filmu animowanego. Obraz rysunkowy. Wielka czarna kula o czterech niewielkich twarzach. Każda z twarzy ma w ustach tlącego się papierosa. Na nią unoszą się kłęby dymu.

Specjalne Wyróżnienie otrzymuje:

 • Joao Gonzalez za film "Ice Merchants".
  Uzasadnienie: "
  To film obfitujący zarówno w techniczny profesjonalizm, jak również rozczulające bogactwo uczuć. Zachwycająca od pierwszej chwili kolorystyka oraz przemyślana zabawa kadrami i formą podkreślają głębię relacji ojciec-syn. Choć film opowiada o handlarzach lodu, rozpuści serce niejednego odbiorcy".
Kadr z filmu animowanego. Duży, pomarańczowy dom przymocowany na linach do szarej skały. Na balkonie domu znajduje się niewielka postać.

Jury Zespołu Edukatorów Filmowych w składzie Katarzyna Jaruszewicz-Kot, Dominika Zielińska i Kamila Szwarc przyznało nagrodę i wyróżnienie w Konkursie Filmów dla Dzieci i Młodzieży

Nagroda i 1.000 zł otrzymuje

 • David Crisp za film "a WORLD in CHAOS".
  Uzasadnienie:
  Za wyjątkowy dystans i opowieść z przymrużeniem oka oraz umiejętne wykorzystanie języka i estetyki, które trafiają do młodego widza. Warto docenić, że film bez zbędnego dydaktyzmu porusza wiele aktualnych tematów.
Kadr z filmu animowanego. Duży, szary słoń stoi obok mniejszego, brązowego słonia. Oboje mają podkrążone, fioletowe oczy. W tle sceneria safari.

Specjalne wyróżnienie

 • Maria Gorlich-Opyd za film "Bezsenność Jutki".
  Uzasadnienie:
  "Za ukazanie dramatu historii bez przesadnego traumatyzowania jej i przedstawienie w poruszający sposób, cytując bohaterkę: “…świata, który nagle się zepsuł”.
Kadr z filmu animowanego. Szkic. Starszy mężczyzna trzyma w objęciach dziewczynkę. Dziewczynka trzyma w dłoniach żółtą motkę wełny, której rozwinięta część leży dookoła ich stóp.

Nagrodę za Najlepszy Film Muzyczny oraz 1250 zł otrzymuje

 • Soetkin Verstegen za film “Beautiful Figures” z muzyką Magdy Drozd
  Uzasadnienie:
  "Ten teledysk eksploruje, w jaki sposób organiczne figury i kształty współgrają z delikatnymi dźwiękami. To emocjonalne podejście do naukowego zeszytu, w którym muzyka i obrazy wzajemnie się przenikają".
Kadr z teledysku animowanego. Czarne szkice postaci w różnych pozycjach między innymi stojącej, pływającej na białym tle.

Nagrodę Publiczności w Konkursie Międzynarodowym otrzymuje

 • Ethan Barrett za film “Rosemary A.D. (after Dad)”.
Kadr z filmu animowanego. Postać dziecka leżącego w niewielkiej różowej trumnie. Postać ma zamknięte oczy.

Nagrodę Publiczności w Konkursie Filmów dla Dzieci i Młodzieży otrzymuje

 • Augusto Schillaci za film "La Calesita".
Kadr z filmu animowanego. Mężczyzna z wózkiem z kolorowymi balonami wręcza czerwonego balona uśmiechniętej dziewczynce. Za nią w kolejce stoją inne dzieci. W tle karuzela z konikami w wesołym miasteczku.

Gratulujemy Wszystkim Nagrodzonym i Wyróżnionym podczas 13. Animocji!