Fot.

Kto wygrał konkursy w ramach 11. edycji festiwalu Animocje?

2022.04.12
Przedstawiamy zwyciężczynie i zwycięzców 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE!

Jury w składzie: Olga Bobrowska, Jarosław "Bisz" Jaruszewski i Aneta Ozorek zdecydowało o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień

Grand Prix i 3.000 zł, ex aequo

 • Alexandra Ramires za film Więź/ Elo / Tie, Portugalia 2020, 11’38’’
  Uzasadnienie:
  nagroda trafia do reżyserki, która w swoim filmie dotyka podstawowych ludzkich emocji, wykorzystując w mistrzowski sposób język animacji, czule balansując pomiędzy mitem, a intymnością.

Pod zachmurzonym słońcem dwie osoby o symetrycznych upośledzeniach poszukują możliwości adaptacji.

 • Réka Anna Szakály za film Zmniejszenie / Reduction, Węgry 2021, 10’56’’
  Uzasadnienie:
  to nie jest spektakularna apokalipsa. Nie wiemy, czy to portret relacji uczeń / uczennica – mistrz, oprawca - ofiara, czy walka z chorobą psychiczną. Wiemy, że ten świat jest toksyczny.

Dwie dziewczyny mieszkają razem na postapokaliptycznym wybrzeżu. Obie mają ten sam cel, a jest nim dotarcie na drugą stronę w nadziei na lepsze życie. Jednak gdy w życiu jednej z nich pojawia się tajemnicza postać, daje to początek ciągowi nieodwracalnych zdarzeń. Relacje międzyludzkie rozpadają się wraz z otaczającym ich światem.

Najlepszy Film Muzyczny i 3.000 zł

 • Rona Fayad za film Downfall, muz. Ryan Fayad, Liban 2021, 3’28’’
  Uzasadnienie:
  nagroda trafia do reżyserki hipnotyzującego filmu muzycznego rozpiętego między czernią a bielą, konkretem a sugestią. Doskonała synergia pulsującego rytmy i zapadającego w pamięć obrazu.

Enya próbuje zostać tancerką, jednak jej zachowanie sprawia, że przeżywa upadek.

Wyróżnienia

 • Daria Kopiec za film Własne śmieci / Your Own Bullshit, Polska 2020, 6’26’’
  Uzasadnienie:
  za przekroczenie granicy medium animacji, połączenie jej z literaturą, kabaretem, musicalem, uczynieniem tego w sposób własny, konsekwentny, niezależny w żywiołowym, autorskim rytmie.

Nie ma nic lepszego niż obiad z rodziną, choć przypomina zapętlony scenariusz, który powtarza się w nieskończoność. I choć oprócz jedzenia trzeba przełykać słowa swoich bliskich. Czasem gorzkie. Czasem tak powtarzalne, że chce się wymiotować. Recytowane śpiewająco od wielu długich lat.

 • Katarzyna Miechowicz za film Okruszki życia / Crumbs of Life, Polska 2020, 6’35’’
  Uzasadnienie:
  za ryzykanckie, buńczuczne i pełne dezynwoltury podejście do kina gatunków.

Film ukazujący absurdalne perypetie trójki bohaterów – Uny, doświadczającej uczucia osobliwego niepokoju (związanego z własną stopą), obłożonego klątwą prezentera telewizyjnego, oraz Człowieka Bez Twarzy.

 • Mateusz Jarmulski za film Wizyta / The Visit, Polska 2021, 7’23’’
  Uzasadnienie:
  za stworzenie przepięknego wizualnie, mrocznego, animowanego poematu, który znowu zmusił nas do konfrontacji z jądrem ciemności.

Afrykański las tropikalny. Przez gęstwinę ucieka ciemna postać. Pokrzykiwania myśliwych narastają. Oczy ofiary błyszczą na ciemnej twarzy. Postać, a dokładniej szympansica, oddycha ciężko uciekając przez dżunglę. Przestraszone zwierzę dociera do pięknej kolonialnej willi. Zaciekawiona szympansica wchodzi do środka. Opuszczając swoje naturalne środowisko stanie przed ważnym wyborem. „Wizyta” to film, który zadaje pytanie o to, gdzie zaczyna człowieczeństwo.

Nagrodę Specjalną od Junior Jury w składzie Martyna Sokołowska, Tymoteusz Zawadzki oraz Michał Zdunek otrzymuje

 • Marko Dješka za film Wszystkie te odczucia w moim brzuchu / Sve te senzacije u mom trbuhu / All Those Sensations in My Belly, Chorwacja 2020, 13’19’’
  Uzasadnienie:
  Nagrodziliśmy reżysera, który w swoim filmie w przystępny sposób poruszył temat samostanowienia. Stworzył historię, która trzyma w napięciu, niesie za sobą duży ładunek emocjonalny oraz jest atrakcyjna wizualnie.

Matia przechodzi przemianę płci z męskiej na żeńską, a jednocześnie poszukuje prawdziwego intymnego związku z heteroseksualnym mężczyzną.

Nagrodę Publiczności w Konkursie Międzynarodowym i Konkursie Filmów Muycznych otrzymuje

 • Julien Regnard za film Nocny patrol / Ronde de nuit / The Night Watch, Francja 2020, 12’20’’

Mężczyzna i kobieta śpieszą się na wystawne przyjęcie. Po drodze do domu zaczynają się kłócić, co prowadzi do fatalnego wypadku samochodowego. Kiedy George odzyskuje świadomość, Christiny gdzieś zniknęła. Właśnie tak rozpocznie się jego upadek do piekła.

Nagrodę Publiczności w Konkursie Filmów dla Dzieci i Młodzieży oraz 1.000 zł otrzymuje

 • Helene Ducrocq za film Wilk / Lupin, Francja 2020, 11’11’’

Młody wilczek po raz pierwszy wychodzi z nory kiedy jego matka zajęta jest polowaniem. Zagubiony i przestraszony znajduje schronienie w ogrodzie. Jeanne, Gaston i Louis, dzieci myśliwych, znajdują go i postanawiają zaprowadzić go do jego domu.