Fot.
Dariusz Gackowski

Poznaj laureatki i laureatów konkursów 10. edycji festiwalu Animocje

2021.04.26
Przedstawiamy zwyciężczynie i zwycięzców 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE!

Transmisję z ogłoszenia zwyciężczyń i zwycięzców konkursów możecie obejrzeć na naszym Facebooku.

Jury w składzie: Waltraud Grausgruber, Kropka, Adriana Prodeus, Ola Szmida i Marcin Szpak zdecydowało o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień

Grand Prix i 1.500 zł

Alexandre Siqueira za film Purpleboy

Uzasadnienie: Za bogactwo i złożoność zastosowanego języka filmowego, za istotny przekaz zbudowany na poziomie politycznym i osobistym, a także za stworzenie dzieła, którego odbiór stanowi zmysłową przyjemność.

Oscar to dziecko, które kiełkuje w ogrodzie swoich rodziców. Nikt nie zna jego płci biologicznej, ale sam wybiera bycie mężczyzną. Pewnego dnia Oscar przeżywa niezwykłą, ale bolesną przygodę w autorytarnym i opresyjnym świecie. Czy uda mu się osiągnąć akceptację tożsamości, której tak bardzo pragnie?

Najlepszy Film Polski i 1.500 zł

Julia Orlik za film Jestem Tutaj

Uzasadnienie: Szczegóły mimiki starszej kobiety zdradzają nam, jak bardzo cierpi ona w ostatnich dniach swojego życia. Dzięki radykalnemu wykorzystaniu statycznego ujęcia reżyserka nie pozwala nam odwrócić wzroku od głównej bohaterki i zignorować tego, co wszystkich nas dotyczy.

Starszy mężczyzna opiekuje się swoją sparaliżowaną żoną. Mimo podeszłego wieku i własnych problemów ze zdrowiem, stara się ze wszystkich sił, aby ulżyć jej w cierpieniach z dnia na dzień coraz silniejszych. Pomaga mu córka, która usiłuje pogodzić opiekę z pracą w szpitalu oraz swoim życiem rodzinnym.

Wyróżnienia specjalne i po 1.500 zł

Andrey Zidkov za film Happiness

Uzasadnienie: To komentarz gorączkowej pogoni człowieka za spełnieniem, przepełnionej gniewem walki o to, by w końcu osiągnąć szczęście. Wyróżniamy ten film za sardoniczny humor, barwną eksplozję oryginalności formy wizualnej i kalejdoskopową strukturę połączoną ze świetną muzyką. 

W zimnym, odrażającym świecie chaosu człowiek szuka swojego prawdziwego szczęścia, mając nadzieję, że proste rzeczy mogą przekształcić się w jego szczęście. Jednak jego próby kończą się w otchłani samotności i ubóstwa.

Shaun Clark za film Angry Dogs.

Uzasadnienie: Krótka produkcja, pełna słodyczy, ale także i gniewu. Doskonały przykład tego, jak niewiele trzeba, by powstał świetny film.

Gdy budzą się śpiące psy, racjonalne myślenie przestaje obowiązywać.


Carolina Sandvik za film The Expected

Uzasadnienie: Body horror, którego akcja rozgrywa się między opowieścią o poronieniu a klaustrofobiczną fantazją ze świata lockdownu. Za sugestywny i niepokojący wytwór niepohamowanej wyobraźni, z oddaniem przetwarzającej  nieuświadomione lęki, budzący tak silne emocje jak filmy Żuławskiego czy Cronenberga. 

Pewien mężczyzna znajduje swoją ciężarną partnerkę w wannie, całkowicie wykrwawioną. Postanawia przelać krew z wanny do akwarium. Mijają godziny, dni lub tygodnie. W akwarium coś się porusza.


Pilar Garcia-Fernandezsesma za film Ciervo

Uzasadnienie: Za wspaniałą symbiozę między opowieścią a jej stroną wizualną. Film pełen siły, odwagi i śmiałości, stanowiący subtelne, poetyckie zaproszenie do ważnej dyskusji na temat przemocy domowej. 

Poruszające emocjonalnie i wizualnie piękne przeżycie. „Ciervo” opowiada historię młodej dziewczyny, która z trudem balansuje między przenikającymi się nawzajem przemocą, uległością i niezależnością.

Nagrodę Specjalną od Junior Jury w składzie Nina Joachimowska, Martyna Sokołowska i Michał Zając otrzymują

Michaela Mihalyi & Davida Stumpf za film SH*T HAPPENS

Uzasadnienie: Za przeniesienie widza do satyry, w której nic nie jest pozostawione przypadkowi, podkreślonej dobrze dobranymi kolorami i muzyką. Całość fascynuje, przyciągając uwagę widza od samego początku, aż do końca.

Stróż ma wszystkiego dość, włączając jego sfrustrowaną żonę i pewnego skrajnie przygnębionego jelenia, z którym nawiązuje kontakt. Łącząca ich rozpacz prowadzi do absurdalnych wydarzeń, ponieważ... zawsze można wdepnąć w g*wno.

Nagrodę Publiczności w Konkursie Międzynarodowym otrzymuje

Dina Velikovskaya za film Ties

Między rodzicami a dzieckiem istnieje silny związek. Młoda kobieta opuszcza dom rodzinny, chcąc zwiedzić świat. Jednak świat jej rodziców jest tak mocno z nią powiązany, że wyjeżdżając naraża go na niebezpieczeństwo. Okazuje się, że związek ten może mieć destrukcyjny charakter.

Nagrodę Publiczności w Konkursie Filmów dla Dzieci oraz 1.000 zł otrzymuje

Carmen Córdoba González za film Roberto

Roberto przez całe życie kocha się w sąsiadce z naprzeciwka, czekając, aż ta będzie w stanie stawić czoła nękającym ją demonom…